W tym artykule w przystępny sposób przekaże Ci informacje na temat:

Bólu ręki i nadgarstka podczas takich aktywności jak:

– nacisk

– zginanie

– obrót ręki

– robienie pompki

– robienie podporów na rękach

Jeśli masz dolegliwości bólowe podczas tych właśnie aktywności to prawdopodobnie za Twoje problemy odpowiedzialny jest stan zapalny, który jest wywołany jedną z dwóch sytuacji w rejonie nadgarstka.

Fot. Rejon bólu nadgarstka podczas pompek

 

1 Konflikt dwóch struktur kostnych

Rejon przedramienia, nadgarstka i śródręcza to wiele kości składających się na trójwymiarowe możliwości ruchu dłoni. W przypadku konfliktu w układzie kostnym do nadmiernych obciążeń może dochodzić pomiędzy kością promieniową, a pierwszym rzędem kości nadgarstka. Jednocześnie w nadgarstku w dwóch rzędach ułożone jest 8 małych kości, jeśli jedna lub kilka z nich nie posiadają odpowiedniej mobilności może dojść do nadmiernego obciążenia kość o kość.

2 Konflikt kości z tkankami miękkimi

Rejon nadgarstka to oprócz kości również liczne ścięgna, torebki stawowe, więzadła i inne komponenty układu powięziowego. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe będzie wpływało na zmiany ustawienia dłoni przez, co może dojść do nadmiernego kontaktu jednej kości nadgarstka z tkankami miękkimi leżącymi w jej okolicy.

Fot. Konflikt struktur kostnych

W wyniku wyżej opisanych problemów pojawia się często lokalny stan zapalny wywołujący charakterystyczne objawy.

Najczęstszym objawem jest ostry i kłujący ból nasilający się w skrajnych zakresach ruchu: maksymalne zgięcie i wyprost nadgarstka lub złożone ruchy dłoni: np. zamykanie kluczem drzwi, pociągnięcie za klamkę, niesienie kubka, zakręcanie butelki lub słoika. Ból nadgarstka może pojawić się także podczas ciągnięcia za różne przedmioty. Często jeśli nadgarstek jest podrażniony to nawet niewielki ruch ręki może powodować wzrost dolegliwości. Ból często może promieniować w kierunku przedramienia, często wtedy możesz odczuwać osłabienie i niepewność ręki podczas różnych prac wykonywanych dłońmi. Objawy te nasilają się wraz ze wzrostem obciążeń.

W wielu przypadkach ostry i nagły ból, może powodować wypuszczenie przedmiotu z ręki. W dużej ilości przypadków może pojawić się obrzęk nadgarstka oraz torbiele w dłoniowej lub grzbietowej okolicy nadgarstka. (O torbieli możesz przeczytać w innym moim artykule). Zaostrzenie dolegliwości może być szczególnie duże u osób trenujących pompki i podpory na rękach, co powoduje duże obciążenie chrząstki, ale tylko w niewielkim fragmencie stawu!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia i dodatkowych przyczyn Twojego problemu zerknij do mojego szczegółowego artykułu na ten temat bólu nadgarstka


Zobacz jaki sprzęt polecam ćwiczeń i rehabilitacji dłoni!

 

 

Nie trać czasu, kliknij na link i przejdź od razu do Sklepu


BÓL
 – w przypadku dużych dolegliwości wato rękę schładzać Cold packiem, podczas pracy pomocny będzie stabilizator (pamiętaj, że stabilizator można używać maksymalnie przez kilka godzin dziennie). Szersze stabilizatory są pomocne w przypadku większych przeciążeń, te węższe jako profilaktyka przeciążeń.
  

ROZLUŹNIANIE – w celu rozluźnienia mięśni grzbietowej części przedramienia pomocny może być wałek do masażu (z kolcami lub gładki). Do masażu mięśni dłoni dobrze wykorzystać piłkę z kolcami

WZMACNIANIE – podczas rehabilitacji nadgarstka, pomocne będą zarówno hantelkipiłki do ściskaniaściskacz dłoni oraz guma wzmacniająca palce. Do ćwiczeń stabilizacji pomocna będzie także miękka piłka


OCHRONA I STABILIZACJA W przypadku powtarzających się przeciążeń nadgarstka zaopatrzenie ortopedyczne może być bardzo pomocne. Zarówno w stanie ostrym jak i przewlekłym pomocny może być stabilizator stawu nadgarstkowego. Do wyboru jest kilka stabilizatorów, te które obejmują również dłoń będą ograniczać w większym stopniu ruchomość oraz dolegliwości bólowe, krótkie stabilizatory tylko na rejon nadgarstka stanowią raczej profilaktykę przeciążeń tego rejonu. Ogranicza on skrajne ruchy stawu, w których najczęściej pojawiają się dolegliwości bólowe. Z moich doświadczeń w przeciążeniach nadgarstka najlepiej sprawdza się tego typu stabilizator. Ważne by stabilizator był dość ciasno zapięty. Jego noszenie daje pewien dyskomfort, ale znacznie ogranicza przeciążenia! Należy jednak pamiętać, że stabilizator powinien być używany tylko w momentach największych przeciążeń, maksymalnie przez kilka godzin dziennie. W każdym przypadku należy dążyć do treningu właściwego systemu stabilizacji jakim jest nasz układ mięśniowo-stawowy.





Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Ciebie, umów się ze mną na Konsultację Online.



Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!

Przemek Jureczko

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 5 / 5. Liczba Głosów: 9

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Pin It on Pinterest

Share This