W tym artykule w przystępny sposób przekaże Ci informacje na temat:

Bólu ręki i nadgarstka podczas takich aktywności jak:

– nacisk

– zginanie

– obrót ręki

– robienie pompki

– robienie podporów na rękach

Jeśli masz dolegliwości bólowe podczas tych właśnie aktywności to prawdopodobnie za Twoje problemy odpowiedzialny jest stan zapalny, który jest wywołany jedną z dwóch sytuacji w rejonie nadgarstka

Fot. Rejon bólu nadgarstka podczas pompek

 

1 Konflikt dwóch struktur kostnych

Rejon przedramienia, nadgarstka i śródręcza to wiele kości składających się na trójwymiarowe możliwości ruchu dłoni. W przypadku konfliktu w układzie kostnym do nadmiernych obciążeń może dochodzić pomiędzy kością promieniową, a pierwszym rzędem kości nadgarstka. Jednocześnie w nadgarstku w dwóch rzędach ułożone jest 8 małych kości, jeśli jedna lub kilka z nich nie posiadają odpowiedniej mobilności może dojść do nadmiernego obciążenia kość o kość.

2 Konflikt kości z tkankami miękkimi

Rejon nadgarstka to oprócz kości również liczne ścięgna, torebki stawowe, więzadła i inne komponenty układu powięziowego. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe będzie wpływało na zmiany ustawienia dłoni przez, co może dojść do nadmiernego kontaktu jednej kości nadgarstka z tkankami miękkimi leżącymi w jej okolicy.

Fot. Konflikt struktur kostnych

 

W wyniku wyżej opisanych problemów pojawia się często lokalny stan zapalny wywołujący charakterystyczne objawy.

Najczęstszym objawem jest ostry i kłujący ból nasilający się w skrajnych zakresach ruchu: maksymalne zgięcie i wyprost nadgarstka lub złożone ruchy dłoni: np. zamykanie kluczem drzwi, pociągnięcie za klamkę, niesienie kubka, zakręcanie butelki lub słoika. Ból nadgarstka może pojawić się także podczas ciągnięcia za różne przedmioty. Często jeśli nadgarstek jest podrażniony to nawet niewielki ruch ręki może powodować wzrost dolegliwości. Ból często może promieniować w kierunku przedramienia, często wtedy możesz odczuwać osłabienie i niepewność ręki podczas różnych prac wykonywanych dłońmi. Objawy te nasilają się wraz ze wzrostem obciążeń.

 

W wielu przypadkach ostry i nagły ból, może powodować wypuszczenie przedmiotu z ręki. W dużej ilości przypadków może pojawić się obrzęk nadgarstka oraz torbiele w dłoniowej lub grzbietowej okolicy nadgarstka. (O torbieli możesz przeczytać w innym moim artykule). Zaostrzenie dolegliwości może być szczególnie duże u osób trenujących pompki i podpory na rękach, co powoduje duże obciążenie chrząstki, ale tylko w niewielkim fragmencie stawu!

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat leczenia i dodatkowych przyczyn Twojego problemu zerknij do mojego szczegółowego artykułu na ten temat bólu nadgarstka 

Zobacz jaki sprzęt polecam do ćwiczeń i rehabilitacji nadgarstka!

 

 

Kliknij na link i zajrzyj do naszego sklepu

Kiedy ból pojawia się po ćwiczeniach warto stosować Cold pack łagodzący objawy (pamiętaj żeby nie kłaść go bezpośrednio na skórę, najpierw owiń go w kuchenny ręcznik).  W celu poprawy stabilizacji nadgarstka warto pomyśleć o wzmocnieniu mięśni dłoni. W tym celu można rozpocząć ćwiczenia z hantlami, piłką do ściskania lub ściskaczem do dłoni. Pomocne są również gumy wzmacniające wyprost palców. Jeśli Twój trening lub praca stale obciąża nadgarstki, warto pomyśleć o lekkim stabilizatorze nadgarstka (pamiętaj, że można go używać maksymalnie przez kilka godzin każdego dnia).Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!

Przemek Jureczko


Świat Rehabilitacji – Kompleksowa Pomoc w jednym miejscu!

 

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 5 / 5. Liczba Głosów: 6

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This