To niesamowite jak szybko rozwijają się nasze dzieci. Trudno się z tym nie zgodzić, gdyż organizm dziecka potrzebuje tylko roku, by przejść z pozycji leżenia na plecach do chodzenia. Zarówno w pozycji stojącej jak i podczas chodu kluczowym segmentem układu ruchu jest stopa. W przypadku dzieci mięśnie stopy z miesiąca na miesiąc wzmacniają się i budują stabilność tego ważnego ogniwa układu ruchu. Proces rozwoju układu ruchu jest bardzo ważny by zmniejszyć ryzyko powstania wady stóp. 


Wady stóp o co chodzi?W przypadku stóp jak i innych stawów kończyny dolnej bardzo ważna jest prawidłowa oś obciążenia kończyn dolnych.
Przechodzi ona przez środek pachwiny, środek stawu kolanowego i pada w okolicach 3-4 palca stopy. Prawidłowa oś powinna się ukształtować w okolicy 5-6 roku życia. W młodszym wieku widzimy najpierw szpotawość (dziecko nie może złączyć kolan) oraz koślawość (kolana schodzą się nadmiernie do środka). Prawidłowa oś ma również ogromne znaczenie w przypadku budowy i funkcji stóp. Jeśli zauważysz u swojego dziecka, że linia ścięgna Achillesa (ścięgno widoczne z tyłu pięty) załamuje się w kierunku przyśrodkowym a brzeg przyśrodkowy stopy kładzie się nadmiernie na podłożu to najprawdopodobniej Twoje dziecko ma koślawość stóp. W takiej sytuacji niezbędna jest konsultacja z fizjoterapeutą zajmującym się wadami postawy.

Czytaj także: Koślawość stóp (Płaskostopie) – objawy, przyczyny, rehabilitacja

Czym jest gimnastyka korekcyjna?

Jedną z propozycji dla dzieci w przypadku koślawości stóp jest znana od dawna gimnastyka korekcyjna. Termin ten, niektórym kojarzy się z udręką i męczeniem się podczas mozolnego wykonywania ćwiczeń, inni powiedzą, że była to po prostu dodatkowa lekcja wychowania fizycznego. Aktualnie gimnastyka korekcyjna dalej jest prowadzona w szkołach, a także w przedszkolach. Polega ona na zajęciach ruchowych, podczas których zwraca się szczególną uwagę na poprawę pracy mięśni odpowiedzialnych za utrzymywanie prawidłowej postawy. Dotyczy to zarówno mięśni pleców, obręczy barkowej, obręczy biodrowej, stawów kolanowych oraz stawów stóp. Osoby, które prowadzą tego typu zajęcia powinny być do tego odpowiednio przygotowane. Zajmują się tym zazwyczaj fizjoterapeuci lub osoby po kierunkach wychowanie fizyczne lub pedagogika po zdobyciu dodatkowych kwalifikacji z zakresu gimnastyki korekcyjnej. Zajęcia te prowadzone są najczęściej w grupach wiekowych. Czas trwania zajęć wynosi najczęściej od 30 do 45 minut.

Aby odpowiedzieć na pytanie co daje taka forma zajęć i czy jest to najlepszy sposób, aby pomóc Twojemu dziecku przenieśmy się na chwilę ze świata dzieci w świat dorosłych.  Wyobraź sobie, że zależy Ci na wzmocnieniu mięśni brzucha oraz pośladków i chcesz zrobić to w bezpieczny sposób. Bezpieczny oznacza taki, aby nie przeciążać innych części ciała. Idziesz na zajęcia z jasnym celem, a osoba prowadząca proponuje Ci aerobik dla 10 osób. Podczas ćwiczeń czasem zerknie na Ciebie i podpowie jak masz ustawić daną część ciała, ale nie jest w stanie Cię skorygować i sprawdzić czy zrozumiałaś/eś, ponieważ jeszcze 9 innych osób ćwiczy.

Gdyby zajrzeć w myśli nauczyciela prowadzącego zajęcia gimnastyki korekcyjnej moglibyśmy usłyszeć: „aha, czyli grupa liczy dziesięcioro dzieci, każde dziecko ma inny problem…Basia ma odstające łopatki, Krzyś koślawość stóp…Kasia się garbi, a Jacek stawia stopy do środka, jednocześnie wszyscy chcą szaleć…. mam 30 minut, chce każdemu pomóc i nie zaszkodzić… co robić?” Decyzja jest jedna – ćwiczenia ogólnorozwojowe, prowadzone symetrycznie na każdą stronę i angażujące każdą część ciała, tak by każdemu troszkę pomóc a nie zaszkodzić.


Czy warto posłać dziecko na gimnastykę korekcyjną?

Ćwiczenia ogólnorozwojowe podczas gimnastyki korekcyjnej prowadzone w sposób rozsądny i profesjonalny nie są złe. Tak jak w aerobiku w przypadku zajęć dla dzieci z koślawością stóp mogą one wpływać na poprawę równowagi i koordynacji całego ciała. Prowadzone w ciekawy sposób mogą zachęcić Twoje dziecko do aktywności. Mogą być dodatkową formą ruchu i dowodem na to, że warto się ruszać, bo ruch to nie tylko zdrowie, ale także świetna zabawa. Mogą także zostać potraktowane, jako środek uzupełniający do już trwającej indywidualnej fizjoterapii. Jednak nie można ich traktować, jako główny sposób na korygowanie istniejących wad stóp!

Czytaj także: Dziecko stawia stopy (nóżkę) do środka – przyczyny, rehabilitacja

W przypadku koślawego ustawienia stóp kluczem jest terapia indywidualna z fizjoterapeutą gdzie fizjoterapeuta może dopilnować precyzyjnych ćwiczeń, które wpłyną na poprawę osi stopy oraz aktywizację mięśni odpowiedzialnych za stabilizację całej kończyny dolnej. Dodatkowo terapeuta będzie wspierał dziecko w dążeniu do autokorekcji. Pokaże ćwiczenia do domu sprawdzi czy dziecko poprawnie je wykonuje oraz wprowadzi modyfikacji konieczne do uzyskania postępów w terapii. Systematyczna praca oraz zadania domowe, które zostają na bieżąco sprawdzane, dają najlepsze rezultaty.

Zajęcia gimnastyki korekcyjnej mogą dać mylne wrażenie, że dziecko jest w trakcie terapii, więc problem pracy nad wadami stóp jest rozwiązany, niestety w większości przypadków tak się nie dzieje. Warto uświadomić sobie, że o skuteczność terapii wad postawy (w tym wad stóp) decyduje kilka czynników:

  1. Dobra diagnostyka
  2. Duże wiedza specjalisty (znajomość objawów, przyczyn i strategii leczenia)
  3. Indywidualna terapia (możliwość doboru precyzyjnych ćwiczeń i ich korekcji)
  4. Współpraca i konsultacje zarówno z rodzicami jak i innymi specjalistami

Gimnastyka korekcyjna nie spełnia funkcji zawartej w swojej nazwie, a jedynie ma działanie wspomagające proces terapii indywidualnej z fizjoterapeutą. Oczywiście warto z niej korzystać bo to kolejna dawka ruchu oraz aktywność, którą możemy zakwalifikować do profilaktyki wad stóp i kręgosłupa.


Bibliografia:

  1. Zawitkowski P., Szulc J., Mamo tato co ty na to? 3, Wydawnictwo Marceli Szpak, Warszawa 2012
  2. Zukunf-Huber B., Trójpłaszczyznowa manualna terapia wad stóp u dzieci, Elsevier Urban&Partner, Wrocław 2013
  3. Maciałczyk-Paprocka K., Krzyżaniak A., Kotwicki T., Kałużny Ł., Przybylski J., Postawa ciała dzieci w wieku przedszkolnym, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2011, 92(2), s. 286-290

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 3 / 5. Liczba Głosów: 2

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This