Aqua aerobik (aerobik w wodzie) jest coraz bardziej popularną aktywnością wśród społeczeństwa. Łączy przyjemne z pożytecznym – nie dość, że pomaga stracić zbędne kilogramy, wpływa pozytywnie na układ ruchu to jeszcze pozwala wyładować całą energię po ciężkim dniu pracy.


Czym właściwie jest aqua aerobik?

Są to ćwiczenia gimnastyczne, które wykonuje się w basenie w rytm muzyki, ćwiczenia mogą się odbywać zarówno na płytkiej jak i głębokiej wodzie. Aqua aerobik należy do grupy ćwiczeń aerobowych – w tracie, których tętno i metabolizm przyspieszają, co sprzyja redukcji masy ciała. W trakcie ćwiczeń wykorzystywane są różne przybory, które urozmaicają przebieg zajęć i pozwalają na różnicowanie oporu.

Aqua aerobik jest szczególnie polecany dla osób: mało aktywnych, z początkiem zmian zwyrodnieniowych, z obniżoną siłą mięśniową, a także dla tych którzy uskarżają się na ograniczenie ruchomości stawowej. Ćwiczenia w wodzie, stanowią również świetną formę uzupełnienia rehabilitacji po przebytych złamaniach, skręceniach czy zwichnięciach. Dla części osób aqua aerobik stanowi, także doskonałą formę urozmaicenia innych treningów.

Czytaj także: Poznaj konsekwencje siedzącego trybu życia!

Zastanawiasz się jakie są zalety tej aktywności? Jest ich wiele. Przede wszystkim środowisko wodne daje świetne odciążenie, dzięki czemu może zmniejszyć się ból Twoich stawów (jeśli masz nadwagę przekonasz się, że możesz wykonać o wiele więcej ćwiczeń). Aqua aerobik może być również korzystny dla osób z umiarkowanym nadciśnieniem krwi – regularne ćwiczenia i środowisko wodne mogą pozytywnie wpływać na normowanie się ciśnienia krwi. Poprawie ulega także wydolność organizmu oraz siła mięśni oddechowych. Aerobik w wodzie jest także idealnym rozwiązaniem dla osób chcących pozbyć się zbędnych kilogramów, szacuje się, że w trakcie godzinnych zajęć spala się w granicach 400-500 kcal! Zwiększeniu ulega również siła mięśniowa (w trakcie ćwiczeń w wodzie zaangażowane są praktycznie wszystkie mięśnie).

Dodatkowo zajęcia w grupie poprawiają relacje społeczne – możesz poznać wiele nowych ludzi z podobnymi problemami do swoich. W trakcie ćwiczeń Twój organizm wydziela również endorfiny (hormony szczęścia), które wpłyną na poprawę samopoczucia i skuteczne rozładowanie napięć. Aqua aerobik może być także dobrą aktywnością dla kobiet ciężarnych (o ile lekarz prowadzący nie zabroni tego rodzaju ćwiczeń).

Pamiętaj, żeby przed wejściem do basenu (jeśli są do tego powody) poinformować prowadzącego o swoich dysfunkcjach – instruktor będzie wtedy znał wskazania i przeciwwskazania do wykonywania określonych ćwiczeń. Jedną z podstawowych zasad jest spokojne wchodzenie i wychodzenie z basenu, przy wynurzaniu i zanurzaniu dochodzi do znacznych zmian w obciążenia stawów. Odczuwać mogą to pacjenci, którzy cierpią z powodu choroby zwyrodnieniowej lub dyskopatii.

Jeśli chcesz dostrzec efekty aqua aerobiku konieczna jest systematyczność. Tylko wtedy osiągniesz założone przez siebie cele i zaczniesz odczuwać wymierne korzyści z ćwiczeń wykonywanych w basenie – w tym możliwą utratę zbędnych kilogramów.

Rozpoczynając przygodę z aqua aerobikiem musisz sobie zdawać sprawę z faktu, że każdy z instruktorów prowadzi zajęcia inaczej. Może się okazać, że ćwiczenia będą dla Ciebie zbyt trudne do wykonania. Warto przed pierwszymi zajęciami zasięgnąć informacji. Należy także zdawać sobie sprawę z minusów ćwiczeń grupowych w wodzie. Niestety w tego typu ćwiczeniach ciężko o pełną kontrolę jakości wykonywanych ćwiczeń. Jeśli jesteś typem pacjenta, który lubi robić wszystko na 100% możesz się rozczarować.

Do przeciwwskazań aqua aerobiku możemy zaliczyć: ciężkie choroby układu krążenia, wrzody żołądka i dwunastnicy, pełnoobjawową nadczynność tarczycy, cukrzycę występującą z powikłaniami, choroby reumatyczne w okresie zaostrzenia oraz wszelkie stany ostre w przebiegu choroby zwyrodnieniowej lub dyskopatii.

Podsumowując, aqua aerobik to aktywność dla osób, które chorują przewlekle lub zwyczajnie chcą poprawić swoją kondycję i ogólną wydolność organizmu. Jeśli masz zaostrzenie choroby niewskazane jest abyś ćwiczył w wodzie. Przed pierwszymi  zajęciami skonsultuj się z fizjoterapeutą, który w sposób profesjonalny i rzetelny rozważy wskazania jak i przeciwwskazania do ćwiczeń. Sprawdź też, czy instruktor prowadzi zajęcia w sposób, który Ci odpowiada.

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba Głosów: 2

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Pin It on Pinterest

Share This