W tym artykule w przystępny sposób przekaże Ci informacje na temat

– Uszkodzenia kolana znanego jako Triada O’ Donaghue

– Objawów i przyczyn tego problemu

– Różnych strategii leczenia

– Rokowań i wskazówek niezbędnych do powrotu do aktywności :)

Staw kolanowy przez swoją skomplikowaną budowę jest bardzo narażony na wszelkiego rodzaju urazy. Pełni rolę podporową – jeśli więc dojdzie do jego dysfunkcji od razu to odczujesz. Kolano jest najbardziej niestabilne w pozycji zgięcia. Strukturami, które chronią Twoje kolano przed nadmierną ruchomością są przede wszystkim więzadła gdzie największą rolę odgrywa więzadło krzyżowe przednie (ACL), tylne (PCL) oraz poboczne piszczelowe i strzałkowe (MCL i LCL). Więzadła oprócz stabilności są w dużej mierze odpowiedzialne za sensomotorykę, czyli przekaz informacji, pozwalający na prawidłową funkcje stawu oraz reakcję w momentach zaburzeń równowagi.

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego (ACL) jest zjawiskiem częstym, szczególnie u ludzi młodych. Po urazie w badaniu badaniu piszczel wysuwa się do przodu, zwiększa się również rotacja piszczeli w stosunku do kości uda. Rzadko dochodzi do izolowanego uszkodzenia ACL, w wielu przypadkach dochodzi do dodatkowych uszkodzeń. Jedno z częstych uszkodzeń nazywane jest triadą O’ Donaghue. Triada polega na uszkodzeniu:

– więzadła krzyżowego przedniego (ACL)

– łąkotki przyśrodkowej (MM)

– więzadła pobocznego piszczelowego (MCL).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat szczegółowych uszkodzeń powyższych struktur zostawiam Ci linki do innych moich artykułów gdzie znajdziesz o wiele więcej szczegółów:

Uszkodzenie więzadła krzyżowego (ACL)

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej (MM)

Uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego (MCL)

Fot. 1 Wizualizacja struktur, które ulegają uszkodzeniu

Gdy uszkodzonych jest tak wiele struktur znacząco ograniczone zostają podstawowe funkcje stawu kolanowego takie jak obciążenie stawu czy poruszanie się. Szacuje się, że Triada O’ Donaghue może występować w 25% przypadków urazów kolan.

Objawami Triady są: ból stawu kolanowego, sztywność oraz narastający obrzęk, niepełny zakres ruchu oraz niestabilność stawu. Najczęściej do urazu prowadzą nadmierne siły skierowane na staw kolanowy. Uraz może być bezpośredni (uderzenie) lub efektem niewłaściwego lądowania na ziemi po skoku lub podczas biegu. Szczególnie narażeni na ten typ urazu są sportowcy: piłkarze, rugbyści, koszykarze lub piłkarze ręczni.

Leczenie i rehabilitacja w przypadku Triady O’ Donaghue

Leczeniem triady jest zwykle zabieg operacyjny. Jednak nie jest to to proste zadanie ponieważ mamy tu do czynienia nie z jednym problemem a z trzema :( Naprawa 3 różnych struktur podczas jednej operacji jest bardzo trudna i mogłaby wpływać na liczne powikłania dlaczego kluczowa jest strategia! Po wykonaniu badań lekarz musi ustalić priorytety leczenia.

W większości przypadków po ustąpieniu obrzęku stawu planuje się zabieg rekonstrukcji więzadła krzyżowego połączonego z naprawą łąkotki, natomiast MCL poleca się leczyć w sposób zachowawczy (bez zabiegu operacyjnego). Czasem lekarz planuje dwa zabiegi w pewnym odstępie czasu. Warto pamiętać, że uszkodzenia wielu struktur zawsze trzeba traktować indywidualnie i jest to zależne od takich czynników jak:

– stopień uszkodzeń

– uszkodzenia w innych stawach

– rodzaj pracy zawodowej

– wiek

– rodzaj i stopień aktywności ruchowej (sportu, rekreacji).

W przypadku kilku uszkodzeń rehabilitacja zawsze będzie dłuższa i bardziej skomplikowana w porównaniu do izolowanego uszkodzenia samego więzadła krzyżowego czy łąkotki. Jednak jeśli za rehabilitację będzie odpowiedzialny doświadczony fizjoterapeuta wszystko powinno iść zgodnie z planem.

Większość cennych informacji znajdziesz w linkach, które zostawiłem powyżej, gdzie znajdziesz wiele szczegółów niezbędnych do Twojego powrotu do aktywności :)

 

Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Ciebie, umów się ze mną na Konsultację Online.


Podobał Ci się artykuł? Oceń go i zostaw komentarz, to pomoże znaleźć go innym!
Przemek Jureczko


Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 5 / 5. Liczba Głosów: 4

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Pin It on Pinterest

Share This