Terminologia tych dwóch problemów medycznych od zawsze jest trudnością dla większości rodziców. Często mylimy fizjologiczne płaskostopie z nieprawidłową już koślawością. Warto więc wiedzieć co jest normą a co powinno nas zaniepokoić u naszego dziecka i co warto skonsultować z lekarzem bądź fizjoterapeutą.

Płaskostopie to nadmiar tkanki tłuszczowej na stopie u małych dzieci co skutkuje powstaniem tak zwanej poduszeczki tłuszczowej (stopa jest płaska patrząc od spodu). Prawidłowo obciążana we wszystkich poszczególnych etapach rozwoju (leżenie bokiem ze stopą z przodu, pełzanie, czworakowanie, wstawanie, chodzenie bokiem i samodzielny chód) stopa zmienia się tak, że poduszka tłuszczowa redukuje się ok 4-5 roku życia. Wtedy też zaczynają się pojawiać prawidłowe łuki stopy. Jest to więc fizjologiczna prawidłowość a nie powód do zmartwień, oczywiście o ile nie przedłuża się ten stan jeszcze o kilka lat.Przykład płaskostopia


Prawidłowo ukształtowana stopa posiada kilka łuków (podłużne oraz poprzeczny). Łuki to efekt odpowiedniego ustawienia stawów stopy oraz prawidłowej pracy mięśni i więzadeł. Obecność łuków wpływa na znakomite zdolności amortyzacyjne i ruchowe. Jeśli łuk podłużny przyśrodkowy znajduje się za nisko lub nie występuje wcale mówimy dopiero o koślawości stóp. Najczęściej i najłatwiej można to zauważyć na odbiciu stóp na przykład na podoskopie. Zdrowa stopa powinna posiadać trzy stałe punkty podparcia, czyli I i V kość sródstopia oraz piętę. Przy koślawości zniesiony jest łuk podłużny przyśrodkowy stopy, gdzie dziecko przenosi ciężar na przyśrodkową krawędź stopy.

Konsekwencje koślawości stóp


Jeżeli stopa ustawia się w koślawości wpływa to na przeciążenie wielu struktur anatomicznych. Przeciążenia dotyczą przede wszystkim więzadeł, torebek stawowych oraz układu mięśniowego. Jeśli dysfunkcja trwa dłuższy czas to wszystkie powyższe struktury ulegają rozciągnięciu.

Niestety z czasem zaburzenia zaczynają wpływać na ustawienie układu kostnego, który u dzieci jest w nieustanym rozwoju i dostosowuje się do funkcjonalności stopy. W przypadku koślawości kość piszczelowa może deformować się w kierunku szpotawości (może to być zarówno efekt wtórny jak i przyczyna). Zaburzenia ukształtowania stóp w przypadku koślawości będą skutkowały przeciążeniami nie tylko samych stóp, lecz również całej kończyny dolnej, obręczy biodrowej oraz kręgosłupa!

Należy jednak pamiętać, że koślawość jest fizjologiczna w czasie, kiedy dziecko przechodzi z fazy naturalnej szpotawości w naturalną koślawość. Dzieje się to między 2 a 4 rokiem życia, kiedy to maluch zaczyna coraz lepiej kontrolować swoje ciało a wyrównuje się i powinna zanikać w wieku szkolnym, czyli ok 7 roku życia. W ciągu 3 lat u dzieci mamy do czynienia z fizjologicznym okresem koślawego ustawienia całej kończyny dolnej łącznie ze stopą i piętą. Ta ostatnia, kiedy wynosi nawet 15 stopni jest normą o ile podczas badania można ją w pełni skorygować. Dlatego używanie w tym okresie wkładek ortopedycznych może mijać się z celem i zaburza fizjologię rozwoju stopy.Fot. Przykład koślawości stóp

.

Pamiętajmy więc, że pewne rzeczy należy zawsze konsultować. Jeśli nie jesteśmy pewni z czym mamy do czynienia patrząc na stopy naszych dzieci, zawsze lepiej zwrócić się z tym do specjalisty niż czekać, aż ,, samo przejdzie”. Czasem wystarczy włączyć ćwiczenia korekcyjne do planu zajęć naszego dziecka a czasem potrzebna może być nawet dłuższa fizjoterapia połączona niekiedy z bandażowaniem stóp lub wkładkami korekcyjnymi. Wszystko zależy od stanu stóp i sposobu funkcjonowania dziecka. Styl życia i wszechstronna aktywność ruchowa będą zawsze miały korzystny wpływ na prawidłowy rozwój układu ruchu. Bardzo ważna jest również diagnostyka, wczesne wykrycie problemu znacznie ułatwia leczenie.


Masz pytania i wątpliwości dotyczące problemów stóp u swojego dziecka, umów się ze mną na Konsultację OnlineZachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!
Przemek Jureczko
Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 5 / 5. Liczba Głosów: 1

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This