Badanie tomografii komputerowej – TK (CT – Computed Tomography) wykonuje się od lat siedemdziesiątych XX wieku, polega ono na zrobieniu zdjęć wykorzystując promienie rentgenowskie. Zdjęcia mogą być wykonane w wielu warstwach jak i płaszczyznach – tak, aby można je było zobaczyć w 2D i 3D. W niektórych przypadkach konieczne jest zastosowanie środków kontrastowych na bazie jodu, w takiej sytuacji w krótkim odstępie czasowym od ich podania lub w tym samym momencie wykonywana jest seria zdjęć, dzięki temu oceniamy jak kontrast ujawnia się w danym narządzie, daje to istotną informację odnośnie dalszego leczenia.
Tomografia komputerowa jest wykonywane w różnych systemach. Jeden z nich – tradycyjny, to stół, na którym leży pacjent. Podczas badania urządzenie przesuwa się skokowo a obraz zapisuje poszczególne przekroje ciała, pacjent powinien nabrać powietrze i zatrzymać je aż do momentu przesunięcia stołu, po którym może oddychać normalnie. Podczas Tomografii spiralnej – lampa rentgenowska rusza się dookoła pacjenta, natomiast stół przesuwa się stale z niezmienną prędkością. Pacjent również musi pozostawać w bezdechu. Natomiast najnowszy system wielorzędowy zamiast jednego rzędu jak w poprzednich systemach ma od 4 do 16 równoległych rzędów a dzięki temu po jednym obrocie lampy można już uzyskać obraz przekrojów ciała. Dzięki temu skraca się czas i ilość promieniowania, co jest bardzo korzystne dla pacjenta.
Tomografia Komputerowa jest obecnie powszechnym badaniem, dostępnym dla każdego, trwa w całości od 10 do 30 minut. Pacjent podczas badania leży i nie wykonuje żadnych ruchów, w niektórych przypadkach powinno się wstrzymać oddech. Podczas badania używa się promieni rentgenowskich, które są szkodliwe dla całego organizmu, dlatego nie wskazane jest częste powtarzanie TK. Stosowane zbyt często, w wysokich dawkach promieniowanie może powodować uszkodzenie DNA. Podczas badania osobom niespokojnym, nie kontrolującym swoich ruchów i dzieciom często podawane są leki uspokajające. Przed badaniem warto nawodnić organizm poprzez picie wody niegazowanej do 12 godzin przed – szczególnie jeśli będzie podany środek kontrastowy. Od 4-6 godzin przed badaniem ważne jest żeby już nie jeść i nie pić.
Jakie są przeciwwskazania do TK? Przede wszystkim wiek poniżej 10-tego roku życia, ciąża lub jej podejrzenie i co bardzo ważne – jeśli nie ma konkretnego zalecenia to również nie wykonujemy tego badania! Jeśli jednak życie jest zagrożone to tomografię możemy wykonać u małych dzieci i u kobiet w ciąży. Przy badaniu ze środkiem kontrastowym ważna jest konsultacja lekarska z zaznaczeniem występowania uczulenia na jod, niewydolności nerek, cukrzycy, epilepsji, jaskry, chorób pulmonologicznych, niewydolności krążenia, nadciśnienia oraz nadczynności tarczycy.
Wskazań do tego badania jest bardzo wiele. Można tu wymienić diagnostykę bólu i zawrotów głowy, udaru mózgu, uszkodzeń rdzenia kręgowego, opon mózgowych oraz kręgosłupa. Ponadto można ocenić klatkę piersiową i śródpiersie (miąższ płucny, żebra), narządy jamy brzusznej – np. nerki, wątrobę, śledzionę, elementy układu sercowo-naczyniowego a także kostno-stawowego. Najczęściej dzięki Tomografii komputerowej wykrywane są tętniaki aorty, guzy mózgu, nowotwory, udary mózgu, krwiaki czaszki.
Czytaj także: Co powinienem wiedzieć przed wykonaniem RTG?
Jeśli chodzi o dostępność tego badania to niestety w ramach NFZ problem może być kolejka. Prywatnie badanie ze skierowaniem można zrobić od ręki. Ceny tomografii komputerowej wahają się od 200 do 600 złotych.
Na sam koniec trzeba zaznaczyć, że tomografia komputerowa może być kluczowym narzędziem diagnostyki dla wielu jednostek chorobowych. Jednak nigdy to badanie nie powinno być zlecane pochopnie ponieważ jego konsekwencją mogą być liczne skutki uboczne.
Bibliografia:
- http://www.informed.com.pl/main/Tomografia-czy-rezonans-Oto-jest-pytanie-a-151
- http://www.inzynieria-biomedyczna.com.pl/sprzet-medyczny/item/81-tomografia-komputerowa-zasada-dzia%C5%82ania.html
Jestem fizjoterapeutą i propagatorem zdrowego stylu życia. Moim celem nr 1 jest powrót pacjentów do sprawności. Pisząc i nagrywając dla Was materiały staram się wskazać właściwą drogę do zdrowia i pokazać ile zależy od Ciebie!
Najnowsze komentarze