W tym artykule w przystępny sposób przekaże Ci informacje na temat:
– objawów złamania krętarzowego
– wszystkich możliwości leczenia
– rokowań i niezbędnych wskazówek do poprawy sprawności
Złamanie (przezkrętarzowe) krętarzowe kości udowej należy do najczęstszych urazów bliższej części kości udowej, jest zazwyczaj wynikiem większych urazów. Złamanie krętarzowe jest bardzo problematycznym urazem ze względu na możliwość takich powikłań jak: przemieszczenie odłamów kostnych, oderwania się krętarza mniejszego, a przede wszystkim znacznych trudności w chodzeniu, a nawet ryzyka zgonu u osób nie poruszających się. Złamania takie najczęściej dotyczą osób w wieku podeszłym, cierpiących na osteoporozę. Żeby zrozumieć istotę problemu, warto poznać kilka szczegółów dotyczących budowy stawu biodrowego.
Anatomia stawu biodrowego i szczegóły złamania
Kość udowa to najsilniejsza i najdłuższa kość w ciele człowieka, która składa się z części bliższej, trzonu oraz części dalszej. Cześć bliższa obejmuje głowę (stanowi część stawu biodrowego), szyjkę, krętarz większy i krętarz mniejszy. To właśnie w obrębie tych struktur dochodzi najczęściej do urazów i złamań.
Fot. Rejon krętarzy kości udowej
Kość udowa wraz z wymienionymi strukturami przenosi bardzo duże obciążenia, z tego powodu narażona jest na różnego rodzaju przeciążenia, a także na osłabienie swojej struktury. Okolica krętarzy kości udowej jest miejscem przyczepu wielu silnych mięśni i więzadeł. Są to struktury bardzo wytrzymałe, jednak w przypadku silnego urazu mogą ulec zerwaniu i powodować dalsze uszkodzenia wpływające na sprawność całego układu ruchu.
W wyniku złamania dochodzi do przerwania struktury tkanki kostnej. W przypadku osób starszych może dojść do złamania wielofragmentowego (kość rozłupuje się na drobne kawałki). Złamanie krętarzowe (przezkrętarzowe) należy do złamań pozastawowych, ze względu na dobre ukrwienie tego rejonu tego typu złamania goją się zazwyczaj dobrze, jednakże w przypadku mocno zaawansowanej osteoporozy gojenie może być opóźnione i utrudnione. Dodatkowo zły stan ogólny pacjenta i choroby krążeniowe mogą utrudniać powrót do sprawności.
Objawy złamania krętarzowego kości udowej
Głównym objawem złamania w okolicy krętarzowej kości udowej jest ból okolicy pachwiny i biodra. W złamaniach bez przemieszczenia dolegliwości bólowe mogą być niewielkie, a pacjent może być w stanie obciążać złamaną kończynę dolną. W przypadku złamań wieloodłamowych, które występują najczęściej, pacjenci zazwyczaj nie potrafią obciążać kończyny, nie mówiąc już o chodzeniu. Objawem dodatkowym jest tutaj skrócenie kończyny w porównaniu do kończyny przeciwnej oraz ustawienie w rotacji zewnętrznej (palce stopy kierują się na zewnątrz). Oprócz chodzenia i obciążania jakiekolwiek ruchy nogi mogą powodować bardzo silne dolegliwości bólowe.
Po złamaniu pierwszą fazą gojenia jest proces zapalny, który charakteryzuje się bólem, wzrostem temperatury (w miejscu uszkodzenia), wrażliwością uciskową oraz niestabilnością. W okolicy złamania może pojawić się również krwiak (w wyniku uszkodzenia: kości, mięśni, więzadeł oraz naczyń krwionośnych).
Ze względu na umiejscowienie możemy podzielić złamanie krętarzowe na:
– złamanie miedzykrętarzowe
– złamanie przezkrętarzowe
– złamanie podkrętarzowe
Wg. klasyfikacji Evansa złamania dzielimy również na:
– złamania stabilne
– złamania niestabilne
Przyczyny – co wpływa na częstsze złamania kości udowej
Najczęściej do złamania dochodzi w wyniku upadku, potknięcia lub niewłaściwego obciążenia nogi. Ryzyko złamania jest dużo większe u osób starszych z uwagi na osteoporozę. Zdecydowana większość złamań przypada od 7 do 9 dekady życia. Częściej złamania krętarzowe występują u kobiet. Znacznie rzadziej przyczyną jest wypadek samochodowy lub inny uraz u osób w młodszym wieku. Wśród sportowców i tancerzy zawodowych można spotkać również złamania zmęczeniowe (pęknięcia kości w wyniku powtarzających się przeciążeń), do których przyczyniają się mikro urazy tkanki kostnej, więzadeł i układu mięśniowego.
U osób starszych należy wymienić takie czynniki ryzyka jak np.: uogólniona niepełnosprawność, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia równowagi i koordynacji, zaburzenia krążenia i chwilowe zasłabnięcia, a także choroby neurologiczne powodujące utrudnione poruszanie się. Dodatkowo wiele urazów może być spowodowanych niewłaściwym obuwiem i licznymi utrudnieniami w domu (ruchome dywaniki, wysokie progi, brak uchwytów).
Według licznych badań większość pacjentów po złamaniu krętarzowym (przezkrętarzowym) ma problem z osteoporozą. W przypadku osteoporozy dochodzi do obniżenia masy mineralnej kości i osłabienia mikro architektury tkanki kostnej. Obydwa te czynniki prowadzoną do większej podatności kości na złamania, nawet w wyniku niewielkich urazów.
Z moich doświadczeń wynika, że za istotną część złamań odpowiada wiara pacjenta w swoje dobre umiejętności chodzenia i utrzymania równowagi. Jednakże chodzenie w nocy do łazienki, szybkie zrywanie się z łózka, zbyt długi dystans do przejścia nie sprzyjają dobrej ocenie sytuacji i mogą wpływać na zachwianie. W przypadku zachwiania osób o niskiej sprawności ogólnej bardzo łatwo o niekontrolowany upadek i złamanie! Bardzo wiele złamań dotyczy osób z demencją, którzy nie potrafią zastosować się do wskazówek rodziny lub opiekunów pomagającym im w codziennym funkcjonowaniu.
Oprócz osteoporozy do złamań mogą przyczyniać się także: nowotwory kości, skutki uboczne przyjmowania leków sterydowych, wrodzona łamliwość kości oraz nieodpowiednia dieta.
Diagnostyka
Lekarz oprócz badania palpacyjnego i testów ruchomości zleca najczęściej dodatkowe badania obrazowe w celu wykluczenia innych urazów. Diagnostyka złamań opiera się przede wszystkim na wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego w projekcji przednio-tylnej, bocznej i osiowej. W wyniku prowadzonego leczenia badania RTG często są powtarzane dla oceny zrostu kości. W przypadkach niejasnych i wątpliwych lekarz zlecić może TK (Tomografię komputerową) oraz MR (Rezonans magnetyczny).
Diagnostyka różnicowa
Złamania krętarzowe należy różnicować ze złamaniami szyjki kości udowej, zwichnięciami stawu biodrowego oraz zaawansowanymi zmianami zwyrodnieniowymi w okresie zaostrzeń. Dolegliwości te wymagają zupełnie różnego postępowania leczniczego.
Leczenie złamania przezkrętarzowego kości udowej
W przypadku złamania krętarzowego złotym standardem leczenia jest leczenie operacyjne. Celem każdego zabiegu jest uzyskanie zrostu odłamów kostnych w jak najbardziej prawidłowej pozycji. W rzadkich przypadkach stosuje się leczenie zachowawcze. W każdym przypadku decyzja odnośnie wyboru strategii leczenia będzie indywidualna ze względu na typ złamania, wiek i choroby współistniejące. To co warto zapamiętać o fakt, że leczenie operacyjne pozwalana na szybszą aktywację chorego, co w przypadku starszych osób ma kluczowe znaczenie dla minimalizowania powikłań długotrwałego leżenia w łóżku. Zacznijmy w takim razie od omówienia strategii leczenia operacyjnego.
Leczenie operacyjne
Najczęściej zespolenie odłamów kostnych odbywa się za pomocą płytek, gwoździ lub gwoździopłytek czasem konieczna może być endoprotezoplastyka (całkowita wymiana stawu biodrowego). Wybór metody operacyjnej jest zależny od wielu aspektów m. in.: wieku pacjenta, rodzaju złamania oraz struktury kości pacjenta. Zabieg operacyjny jest ważny nie tylko w przypadku chorych o znacznej sprawności, także pacjenci o niewielkiej sprawności odnoszą z niego korzyści, ponieważ dochodzi do zmniejszenia dolegliwości bólowych oraz ułatwienia codziennej pielęgnacji chorego.
Fot. 1 Przykład leczenia operacyjnego złamania krętarzowego
Po zabiegu niezbędne jest jak najszybsze rozpoczęcie procesu usprawniania ma to na celu nie dopuszczenie do powikłań krążeniowo-oddechowych. Przebieg rehabilitacji po zabiegu będzie zawsze indywidualny ponieważ zależy od wielu czynników. Decyzje o doborze ćwiczeń i momencie obciążania kończyny dolnej powinni wspólnie podejmować lekarz wraz z fizjoterapeutą. Głównymi celem będzie tu uzyskanie zrostu kostnego, poprawa siły i stabilności stawowej. Kluczowa będzie praca nad prawidłowym wzorcem chodu i ogólną sprawnością.
Fot. Przykład leczenia operacyjnego złamania krętarzowego
W przypadku leczenia operacyjnego należy również wspomnieć o możliwych powikłaniach, zaliczyć do nich możemy:
– zaburzenia krążenia mózgowego
– infekcje (dróg moczowych i układu oddechowego),
– powikłania zakrzepowo-zatorowe,
– zaburzenia zrostu kostnego
Ryzyko powikłań jest zależne od ogólnej sprawności pacjenta przed operacją.
Leczenie zachowawcze (nieoperacyjne)
Decyzja o leczeniu zachowawczym u osób starszych powinna być oparta w oparciu o ocenę:
– zdolności do samodzielnego poruszania przed zabiegiem i po zabiegu
– wieku
– ciężkich zagrażających życiu schorzeń
– ryzyka operacyjnego i brak rokowań do przeżycia
W przypadku leczenia zachowawczego obowiązuje zasada wczesnego mobilizowania pacjenta do ruchu, rehabilitacji oraz starannej pielęgnacji. Leczenie zachowawcze jest stosowane tylko przy złamaniach stabilnych, zazwyczaj u ludzi młodych. Stosuje się wtedy wyciąg przymocowany do nadkłykci kości udowej gdzie kończyna dolna jest w niewielkim zgięciu i odwiedzeniu. Czas leczenia szacowany jest na około 10-13 tygodni, przy czym zakaz obciążania nogi wynosi około 3 miesięcy. W pozostałych przypadkach wykonywany jest zabieg operacyjny.
Rehabilitacja
Nie zależnie od strategii leczenia, jeżeli lekarz wyrazi zgodę rozpoczyna się proces rehabilitacji. Rehabilitacja jest bardzo istotna w celu zminimalizowania ryzyka takich powikłań jak, np.: niewydolność krążeniowo-oddechowa, zapalenie płuc, zapalenie dróg moczowych, zakrzepowe zapalenie żył czy odleżyny.
Kluczowym celem terapii będzie odbudowa siły mięśniowej. Okres unieruchomienia bardzo szybko wpływa na powstanie zaników mięśniowych, które dotyczą wszystkich mięśni w obrębie uda, podudzia oraz obręczy biodrowej. Dlatego bardzo ważne aby rozpocząć od delikatnych bezbolesnych ćwiczeń, które zatrzymają ten proces. Z czasem jeśli nie będzie przeciwwskazań należy podnieść poziom trudności ćwiczeń by rozpocząć długotrwałą odbudowę masy i siły mięśniowej. Ważne aby pamiętać że nie tylko mięśnie nóg wymagają wzmocnienia. Również siła mięśni tułowia oraz kończyn górnych jest niezbędna do wstawania z łóżka, obracania się czy chodzenia o balkoniku lub kulach.
Kolejnym elementem terapii jest poprawa ruchomości stawowej. Jeśli pacjent przebywał w unieruchomieniu to jego stawy mogły znacznie ograniczyć swoją ruchomość. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań powinno się starać poprawić ograniczone zakresy ruchomości. W przypadku pacjentów po zabiegu bardzo istotna praca nad poprawą elastyczności blizn pooperacyjnych.
Bardzo ważnym etapem rehabilitacji jest powrót do chodzenia. Tu ważne są zalecenia lekarza, który decyduje kiedy i w jakim stopniu można obciążać nogę po urazie. Zazwyczaj pierwsze kroki wykonuje się o balkoniku z czasem przechodzi się na 2 kule, cel główny to samodzielne chodzenie bez pomocy kul. Ważnym etapem jest również nauka chodzenia po schodach. Fizjoterapeuta nadzorując ten proces będzie dbał o bezpieczeństwo jak i prawidłowy wzorzec chodu.
Na sam koniec warto skupić się nad poprawą koordynacji i równowagi. Ćwiczenia tego typu zwiększą sprawność podczas aktywności dnia codziennego, a w przyszłości pomogą zmniejszyć ryzyko kolejnego urazu.
Fizykoterapia
Fizykoterapia po złamaniu krętarzowym kości udowej ma zastosowanie w przypadku leczenia zachowawczego oraz w rehabilitacji pooperacyjnej. Zabiegi mogą pełnić rolę uzupełniającą w stosunku do masażu i ćwiczeń. Zabiegi mogą mieć wpływ na przyspieszenie zrostu, obniżenie bólu oraz rozluźnienie napiętych mięśni. Aby uzyskać te efekty korzystne może być stosowanie krioterapii, elektroterapii lub magnetoterapii. Warto pamiętać, że wybór zabiegów będzie zależał od zastosowanej strategii leczenia (ewentualna obecność metalowej stabilizacji), obecnego stanu zdrowia oraz przeciwwskazań.
Farmakoterapia
Obecnie świadomość społeczna problematyki osteoporozy sprawia, że wielu pacjentów stosuje suplementy wapnia i witaminy D. Warto jednak stale monitorować wartości tych składników i w razie niedoborów uzupełniać braki. W tym celu konieczna jest precyzyjna analiza lekarza prowadzącego ponieważ profilaktyka i terapia osteoporozy ma kluczowe znaczenie w minimalizowaniu konsekwencji upadków!
Zaopatrzenie ortopedyczne – zobacz jaki sprzęt polecam do ćwiczeń i rehabilitacji?
Kliknij na link i zajrzyj do naszego Sklepu
W celu odciążenia stawu biodrowego konieczny na początku jest balkonik lub kule. Balkonik daje znacznie większą stabilność i pewność. Przy dużym ograniczeniu sprawności warto wybrać balkonik bez kółek, przy mniejszych z kółkami. W miarę poprawy przechodzi się na dwie kule, jedną kulę lub ewentualnie kije do nordic walking. W zależności od zastosowanego leczenia oraz postępów rehabilitacji fizjoterapeuta zadecydują o momencie odstawienia pomocy do chodzenia. W przypadku złamania przezkrętarzowego kości udowej u osób starszych niezbędny jest często sprzęt do pięlęgnacji chorego, mogą to być poduszki lub kształtki, podkładka na toaletę, krzesło toaletowe i wiele innych przedmiotów ułatwiających życie codzienne, wszystkie te rzeczy możesz znaleźć w naszym sklepie w dziale Pielęgnacja. Dodatkowo do ćwiczeń i wzmacniania kończyn dolnych mogą być przydatne piłki oraz taśmy i gumy.
Rokowania po złamaniu przezkrętarzowym kości udowej
Złamanie krętarzowe (przezkrętarzowe) to bardzo częsty rodzaj złamania. Decyzja o sposobie leczenia zależy od wielu czynników, które lekarz musi wziąć pod uwagę. Zazwyczaj nie dochodzi do problemu braku zrostu odłamów kostnych. Natomiast czasem dochodzi do zaburzenia osi kości udowej w wyniku zrostu w nieprawidłowym ustawieniu. W przypadku osób w podeszłym wieku, cierpiących na osteoporozę i inne schorzenia współistniejące istnieje duże ryzyko powikłań. Bardzo duży odsetek pacjentów nie odzyskują pełnej sprawności. Niestety im starszy pacjent, więcej chorób towarzyszących oraz mniejsza sprawność przed zabiegiem tym większe ryzyko powikłań oraz opóźnienie powrotu do sprawności. W przypadku wielu pacjentów decydującym czynnikiem powrotu do sprawności jest wsparcie rodziny. To najbliższe osoby powinny pomagać w zorganizowaniu rehabilitacji i pielęgnacji. Niestety pierwsze tygodnie po złamaniu są ciężkie a nasz system NFZ kuleje :( sytuacja jest jeszcze cięższa u pacjentów po 70 roku życia i tych z innymi ciężkimi chorobami. Wielokrotnie proces dochodzenia do większej sprawności trwa od 6-12 miesięcy.
Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Ciebie, umów się ze mną na Konsultację Online.
Zapraszam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!
Przemek Jureczko
Fot. 1 By Drvaram – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=59359713
Jestem fizjoterapeutą i propagatorem zdrowego stylu życia. Moim celem nr 1 jest powrót pacjentów do sprawności. Pisząc i nagrywając dla Was materiały staram się wskazać właściwą drogę do zdrowia i pokazać ile zależy od Ciebie!
Dziękuję za przydatne informacje. Proszę o skomentowanie takiego przypadku. 70-letnia kobieta w grudniu miała złamanie przezkrętażowe lewej kości udowej, a w kwietniu złamała prawą nogę, w tym samym miejscu. Osoba ta już przed pierwszym złamaniem miała bardzo niską sprawność fizyczną. Jakie są zalecenia i jakie są rokowania po drugim złamaniu?
Witam
1 Złamania przezkrętarzowe są różne … pytanie główne brzmi jaką strategię leczenia złamań zaproponowali lekarze…Czy została wykonana operacja?
2 W przypadku osób starszych pomijając sprawy samego biodra (nie znam odp. na pkt.1) warto walczyć o każdy segment układu ruchu. Nawet jak osoba ma niską sprawność ruchową to warto walczyć o siłę rąk, tułowia, nóg. Wiele osób zapomina, że do chodzenia o balkoniku, kulach czy zmianie pozycji na łóżku potrzebne są silne ręce i tułów! W każdym przypadku warto pracować nad ruchomością i siłą całego ciała. Oczywiście w granicach bezbólowych i odnośnie do informacji, które przekazał lekarz prowadzący.
3 Często po złamaniach przezkrętarzowych trzeba kilka miesięcy na zrost kostny. Złamanie wiąże się dodatkowo z nieodwracalnymi zmianami ustawienia dla kolana czy stopy, ale w dalszej perspektywie czasu jest szansa na odzyskanie funkcji stawu biodrowego.
W razie dalszych pytań proszę pisać
życzę zdrowia dla bliskiej osoby
Przemek
Zlamanoe przezkretazowe prawej nogi u kobiety 65lat.Operacja 6 godzin po złamaniu a po 3 dniach wypis ze szpitala bez zadnych zalecen oprocz lezenia.Co robic Proszę o pomoc
Witam Pani Renato, niestety nie mogłem wcześniej odpisać ponieważ w wyniku innych obowiązków nie mogłem pracować przy portalu :(
Jeśli chodzi o opisany przypadek to wypis ze szpitala bez żadnych wskazówek nie jest najlepszą strategią. Przy tego typu problemie przy wypisie powinno się otrzymać informację czy istnieją jakieś przeciwwskazania do rehabilitacji, jak z możliwością obciążenia operowanej kończyny (zakaz obciążenia, częściowe obciążenie, pełne obciążenie). W większości przypadków konieczne jest jak najszybsze wdrożenie rehabilitacji domowej by nie dopuścić do wielu powikłań wynikających z długiego przebywania w łóżku!
Jeżeli chce Pani uzyskać bardziej szczegółowe informację i rozwiać inne wątpliwości zapraszam do konsultacji online
https://swiatrehabilitacji.pl/1818-2/
Życzę powrotu do pełni sprawności
Przemek
Ja właśnie leżę w szpitalu po zlamaniu kretarzowym uda,zaczęłam chodzić ale ciężko idzie,trudno się poruszać,trzeba nogę rękami dać na lozko,ból okropny,ciekawa jestem ile potrwa leczenie.
Cześć po złamaniu kości udowej trzeba dużo cierpliwości, trudności z podniesieniem własnej nogi wynikają z 3 przyczyn
1) ból
2) niska siłą mięśniowa zginaczy biodra
3) większa waga nogi niż przed urazem (noga może więcej ważyć w wyniku zastosowanej metalowej stabilizacji w połączeniu z obrzękiem)
Pamiętaj, krok po kroku i sytuacja będzie się poprawiać!
Witam mam pytanie jestem 4ty po operacji zlamanie przyskretarzowe poruszam się przy balkoniki i kulach chodź one sprawiają mi trudności często zdarza się że po całym dniu wieczorem gdy leżę w łóżku mam.takue dziwne zrywu samoistne nogi jak leżę z wyprostowany noga że sama mi się noga zginą w kolanie i podciągać do góry w kierunku biodra sprawia to łatki ból trudno mi nad tym zapanować czy to jakieś mięśnie za to podpowiada co z tym robic
Cześć Aniu
Za Twoją sytuację może odpowiadać duże napięcie mięśniowe wynikające z obciążeń w ciągu dnia. Generalnie na Twoim etapie powrotu do sprawności oprócz ćwiczeń zleconych przez fizjoterapeutę, codziennej (zrównoważonej) aktywności istotny jest również masaż przeciążonych mięśni. Istniej duża szansa, że po całym dniu duże napięcie mięśniowe + zmęczenie powodują niekontrolowany skurcz mięśni. Pomyśl o masażu, najlepiej całej kończyny dolnej i obręczy biodrowej, zastanowiłbym się również nad suplementacją witamin i minerałów (m. in. magnezu)
życzę powrotu do pełni sił
Przemek
Dzień Dobry,
Bardzo ciekawy i „życiowy ” artykuł. Co by Pan polecał i jak powinna wyglądac od strony praktycznej rehabilitacja po złamaniu przez(?)krętarzowe pomiedzy szyjka a trzonem – kobieta – 73l. Operowane – zespolenie gwozdziem. Sprawa sprzed 2ch dni. Mama już wcześniej miała problemy z koordynacja, złamał stope i nadgarstek rok temu- poza tym b. sprawna psychoruchowo i chce wrócic do sprawności. Chodzi mi o to czy mam organizować turnus rehabilitacyjny, prywatne wizyty u rehabilitanta (na NFZ czeka sie ok.0,5 roku (pilne)) jak często (kiedy), ćwiczenia z You tuba. Po prostu nie wiem jak wygladac ma ta ścieżka i od czego zacząć aby była maksymalnie skuteczna. Mogłby Pan jakoś to uszeregować?
Witam w tego typu przypadku widział bym następującą strategię
1) Polecam znaleźć fizjoterapeutę, który będzie odwiedzał mamę w domu, żeby zaoszczędzić kłopoty z dojazdem do gabinetu na samym początku. W tego typu rehabilitacji ważna jest przede wszystkim jakość, więc NFZ (pomimo, że darmowy) może nie pozwolić na szybki powrót do zdrowia (brak indywidualnego podejścia zazwyczaj…)
2) Terapia początkowo 3 dni w tygodniu, z czasem można zmniejszyć częstotliwość wizyt
3) Przypadkowe ćwiczenia z You Tube odradzam, niech fizjoterapeuta oceni stan i dobierze ćwiczenia do obecnego stanu…
4) Cierpliwość, czasem rehabilitacja może trwać trochę dłużej nawet 3-5 miesięcy…
Pozdrawiam i życzę zdrowia dla mamy!
Przemek
Dziekuje bardzo za odpowiedz i wskazowki.Juz zamówilismy i była na wizyte domowa pani fizjoterapeutka. (na razie raz w tygodniu i powtarzamy ćwiczenia codziennie – zginanie i odwodzenie nogi, napinanie miesni). Wazna dla Mamy byla tez jej motywacyjna postawa. Ale to trudna droga (choc pewnie trzeba ja przejsc) – bo jednak mocno boli po ćwiczeniach (az do bezzsennych nocy). Mam nadzieje , ze z uplywam czasu Mama nie zniecheci sie a w miare postepów rehabilitacji (lub dobraniu odpowiednich leków p.bólowych) ból zelżeje. Postepy jesli chodzi o sprawnosc juz nieco widac. Dziekuje za swietnego bloga. z pozdrowieniami Marta
Bardzo proszę o odpowiedź chodzi oto czy po złamaniu przezkretarzowym można chodzić bez kuli po 3- miesiącach.
Cześć
Szczerze mówiąc trudno mi odpowiedzieć na to pytanie, kluczowe jest pytanie jaka była strategia leczenia? i co mówi Twój lekarz na temat zrostu kostnego? Jeśli ze zrostem jest ok i jest odpowiednia siła mięśniowa i stabilność stawu to są osoby, które po 3 miesiącu potrafią już chodzić bez kul, jednakże są one w mniejszości. Zazwyczaj większość osób po 3 miesiącach dalej potrzebuje jakiegoś wsparcia podczas chodu (wynika to z różnych czynników).
Witam . Mam 59 lat , d ziś mija 7 miesięcy od złamania lewej kości uda . Wstawiono mi gwóźdź śródszpikowy , od samego początku podjęłam rehabilitację . Poruszam się o 2 kulach , nie mam zrostów , ani przykurczu . W maju kość nie była jeszcze całkiem zrośnięta , rehabilitant namawia mnie na naukę chodzenia bez kul , ewentualnie o kijkach . Następna wizyta u ortopedy we wrześniu . Czekać na całkowity zrost i przyzwolenie lekarza , czy też warto już powoli podjąć decyzję o odrzuceniu kul . Będę wdzięczna za każdą radę .
Witam
1) Pomiędzy majem a lipcem istnieje duża przerwa więc zrost mógł mocno posunąć się do przodu…
2) W mojej opinii warto stopniowo spróbować z dwóch kul przejść na jedną lub na kije (to też odciążenie) oczywiście monitorując obecne objawy…
3) Nic na siłę, próbować ale oceniać czy nic się nie dzieje, jednocześnie nie zmieniać gwałtownie dotychczasowych obciążeń stawu…
Pozdrawiam
Przemek
Dziękuję bardzo za poradę
.Pozdrawiam .
Witam:)
Moja 86 letnia babcia miesiąc temu doznała złamania przezkrętarzowego prawej kości udowej. Operacja nie została przeprowadzona ze względu na wiek i chorobę Alzheimera. Leży w łóżko, widać, że prawa noga jest krótsza od lewej. Czy istnieje jakaś szansa, że kość się sama zrośnie czy nie ma żadnych już szansa, i do końca życia będzie skazana na leżenie w łóżko? Proszę o odpowiedź i z góry dziękuję.
Cześć Kinga
Twoje informacje to trochę mało, żeby jednoznacznie odpowiedź szczególnie, że nie znam wyników RTG i dokładnej opinii lekarza ortopedy. Jednakże, nasze kości mają zawsze tendencje do próby zrastania, istnieje spora szansa, że tak również będzie u Twojej babci. Wymagać to będzie dłuższego czasu (nawet kilka miesięcy)…dużo zależy od ustawienia odłamów kostnych. To co jednak ważne to ogólna sprawność układu oddechowo-krążeniowego więc ważne są ćwiczenia pozostałych rejonów ciała…żeby nie doszło do różnych powikłań…
Jeśli chcesz szerzej omówić sprawę babci zapraszam na konsultację online
https://swiatrehabilitacji.pl/1818-2/
Pozdrawiam
Przemek
Jestem po trzeciej operacji pierwsza miałem w 2002 przezkrętarzowe złamanie lewej kości udowej następne w 2014 lewa kość biodrowa a w tym roku dokładnie mówiąc w dniu 15.03.2021 zlamalem przezkrętarzowe zlamalem prawa nogę i na chwilę obecną prubuje chodzić o kulach ale więcej czasu spędzam na wuzku inwalidzkim bo mam zdiagnozowane stwardnienie rozsiane od 2001 r
Cześć Michale
W Twoim przypadku ważna jest dobra ocena sytuacji przez lekarza i doświadczonego fizjoterapeutę…jeśli nie ma przeciwskazań to konieczne są stałe ćwiczenia żeby wzmacniać cały układ ruchu (w związku z SM). Jeśli nie masz dużych zaburzeń równowagi (co grozi kolejnym upadkiem) warto próbować chodzić o kulach, bo to uzupełnienie ćwiczeń… niestety poruszanie się na wózku „rozleniwia” mięśnie kończyn dolnych…
SM to trudny przeciwnik…ale warto szukać w sobie sił i systematycznie ćwiczyć, nie muszą to być ciężkie ćwiczenia…wystarczy robić to na co dzień pozwala…
Trzymaj się Michał!
Życzę wytrwałości – Przemek
witam.14 czerwca 2021 miałam operację uda-złamanie przezkrętarzowe kości udowej lewej,chciąłam się zapytać kiedy wykonuje się drugie prze swietlenie uda po zabiegu oraz kiedy pacjent odzyskać może sprawność nogi ,by znów stąpać stopą po ziemi.
Mój mąż ma 56 lat,.30 lat temu uległ wypadkowi, w którym doszło do uszkodzenie rdzenia. Ostatecznie ma porażenie kończyn dolnych, lekarze nie dawali mu szans na chodzenie jednak swoją determinacją i siłą woli kilkanaście miesięcy po wypadku zaczął poruszać się o kulach. 3 tygodnie temu przewrócił się i doszło do złamania krętarzowego kości mniejszej. Niestety w związku z odleżynami nie można przeprowadzić operacji, stąd noga jest na wyciągu a przed nim kilkutygodniowe leżenie. Martwię się, bo stan psychiczny męża pogarsza się z każdym dniem. Dużym problemem jest pielęgnacja odleżyn na podudziach, ryzyko powstania nowych przeraża. Mięśnie, które wypracował przez lata wydają się niknąć w oczach. Czy istnieje jakiś program uruchamiania pacjenta? Lekarze mówią o 6 tygodniach leczenia. Czy ten wyciąg będzie zainstalowany, aż do końca leczenia? Czy spotkał się już Pan kiedyś z takimi złamaniami u ludzi z podobną niepełnosprawnością. Rokowania, to pewnie bardzo indywidualna sprawa… Bardzo proszę o słowo pocieszenia.
Witam Pani Alicjo
1) Jeżeli kiedyś mąż dał radę to miejmy nadzieję, że i tym razem maż sobie poradzi!
2) Decyzje o czasie leczenia za pomocą wyciągu podejmuje tylko lekarz biorąc pod uwagę liczne informacje. To co warto robić to ćwiczyć te elementy układu ruchu, które nie mają wpływu na miejsce złamania (nie powodują bólu czy drażnienia złamanej kości). Jeśli uda się ćwiczyć drugą kończynę dolną, kończyny górne wpłynie to korzystnie na kończynę dolną, która uległa uszkodzeniu. Dodatkowo poprawi się krążenie, co może mieć wpływ na lepsze gojenie odleżyn.
3) Ostatnio miałem pacjentkę po leczeniu za pomocą wyciągu. W momencie kiedy zakończył się wyciąg rozpoczęła się rehabilitacja domowa, gdzie stopniowo poprawialiśmy zakres ruchu i siłę mięśniową. Stan początkowy był ciężki i powikłany, a pomimo to udało się uzyskać bardzo dobre postępy! Maż przy odpowiednim zaangażowaniu też odzyska to co teraz utracił.
4) Dla dobra męża warto okazać mu dużo cierpliwości i wsparcia! Jednakże czasem to może nie wystarczyć i warto otworzyć się na psychologa, który może pomóc przejść ten trudny dla Was okres
Życzę sił i zdrowia dla całej rodziny!
Przemek
Bardzo dziękuję za pokrzepiającą odpowiedź.
Pozdrawiam i życzę wielu sukcesów
Witam, proszę o poradę w sprawie rehabilitacji. Moja babcia lat 92 ma złamanie przezkrętarzowe kości udowej i kość spojono operacyjnie. Przed upadkiem poruszała się wolno o lasce. Bardzo zależy nam na jej powrocie do wcześniejszej sprawności pomimo wieku i zapewnieniu najlepszej rehabilitacji. Z góry dziękuję za poradę i pozdrawiam.
Witam
Polecam jak najszybciej zorganizować babci doświadczonego fizjoterapeutę, który będzie odwiedzał babcię regularnie w jej domu (najlepiej 3-5 razy w tygodniu). Wiem, że wiąże się to z kosztami, ale prócz poprawy funkcji kończyny dolnej chodzi tu o unikanie powikłań związanych z długotrwałym leżeniem w łóżku. W tego typu rehabilitacji trzeba skupiać się na poprawie sprawności całego układu ruchu, nie tylko operowanego biodra. Początkowo polecam chodzenie o balkoniku, możliwe że z czasem babcia wróci do chodzenia o lasce.
Życzę zdrowia dla babci!
Przemek
Witam, moja ciocia 78 lat złamanie przezkretarzykowe prawej nogi po miesiącu od zabiegu zespolenia kości terapeuta chce rozpocząć chodzenie po schodach czy to nie za wcześnie na takie obciążenie.
Witam Pani Elu
Wszelkie decyzje o możliwym obciążeniu operowanego biodra podejmuje lekarz prowadzący, który daje zgodę na całkowite obciążenie, częściowe obciążenie lub brak obciążenia. Tylko lekarz wie jak przebiegła operacja, jak chronić tkanki po zabiegu oraz jakie są inne przeciwwskazania. Jeśli fizjoterapeuta otrzymał informację od lekarza lub pośrednio od Was, że można obciążać całkowicie staw lub częściowo (przy pomocy kul) to można chodzić lub wchodzić na schody (oczywiście przy zachowaniu prawidłowych zasad bezpieczeństwa).
Jeżeli chce Pani uzyskać bardziej szczegółowe informację i rozwiać inne wątpliwości zapraszam do konsultacji online
https://swiatrehabilitacji.pl/1818-2/
Życzę powrotu do pełni sprawności
Przemek
Bardzo dziękuję za informację, w razie potrzeby na pewno skorzystam z konsultacji. Pozdrawiam.
Dobry wieczór, mam 29 lat, dwa lata temu uległam wypadkowi, miałam zrobiona operację stabilizacja złamania podkrętarzowego lewej kości udowej płyta hakowa, minęło już tyle czasu a noga ciągle boli, ból jest kłujący, chodzę na rehabilitację, krioterapia, laser, plus ćwiczenia, prze dotyku równiej boli, czy jest szansa że ta rehabilitacja troszeczkę mi pomoże? Dodam że wróciłam do pracy w której bardzo dużo chodzę i zdąża się ze musze coś dźwigać, czy to przez to noga teraz bardziej boli?
Witam Pani Agnieszko
1) Po 2 latach po właściwe przeprowadzonej operacji oraz rehabilitacji nie powinna się Pani dalej zmagać z uciążliwym bólem,
2) To co polecam to indywidualną fizjoterapię z doświadczonym fizjoterapeutą, który ustali przyczyny Pani dolegliwości bo to kluczowy etap by rozpocząć właściwe leczenie
3) Warto również skorzystać z konsultacji u ortopedy (najlepiej takiego, który nie przeprowadzał zabiegu – chodzi o spojrzenie obiektywne), który oceni stan układu kostnego.
4) Zawsze tego typu złamania mogą nieść powikłania, ciężka praca fizyczna mogą tu nie pomagać, kluczowe są tu pytania o czas pracy rodzaj obciążeń i nadwagę…
Polecam Pani konsultację online żebyśmy mogli omówić całą historię problemu i obecne objawy
zostawiam link..
https://swiatrehabilitacji.pl/1818-2/
Pozdrawiam
Przemek
Dzień Dobry,
Proszę o poradę/ocene dotyczącą procesu rehabilitacji. Po złamaniu przezkr¶tarzowym w lipcu i zespoleniu gwożdziem, Mama walczy o powrót do sprawności. Tydzien temu na podstawieRTG ortopeda stwierdził , ze jest juz zrost i mozna zaczac smielej chodzic, ale na pytanie o fizjoterapie stwierdzil, ze po prostu trzeba stopniowo do granicy bólu chodzic. Problem wtym,ze nie wiem co to znaczy? Poprosiliśmy już wcześniej fizjoterapeute do domu by dał wskazówki (przeczytałam cały wątek-dziękuję za tego bloga). Mama Cwiczy izometrie napinanie miesni i chodzi o chodziku. Wydaje mi się, że wg. fizjoterapeuty Mama powinna juz duzo intensywniej ćwiczć (to fizjoterapeuta zajmujący się sportowcami), ale po każdej wizycie Fizjoterapeuty (były z 4) i po kazdym intensywniejszym wysiłku boli ją ta noga w biodrze, aż do niemożności spania w nocy. No i nie wiem, ćzy to normalne i wynika po prostu z odbudowywania (?) mięsni, jakichś innych schorzeń (miała problemy z króążeniem), czy ten gwóźdź w nodze może boleć?. Czy poprosić innego terapeutę z łagodniejszym poejściem, ( jak wtedy powinna wyglądać wizyta). JAk w ciągu dnia powinna się zachowywać MAma (siedzieć w fotelu, kłaść się co godzina, chodzić/ćwiczyć już normalnie a na noc brać silny pbólowy?). Jak wg Pana powinien wyglądać dzień MAmy i do jakiego poziomu ból jest akceptowalny nieunikniony? Co robić aby nie zaszkodzić ale jednak efetywnie iść do przodu. Mama niestety słabnie i chudnie i jest coraz bardziej zniechęcna. Będę wdzięczna za wskazówki, bo nie ukrywam, że jestem (i Mama) zagubiona. Co by Pan radził?
Witam z góry przepraszam, że tak późno odpisuje, ale przez długi czas nie miałem możliwości pracy przy portalu :(
Postaram się odpowiedzieć na ten długi wątek w kilku punktach
1) Fizjoterapia prawie zawsze jest wskazana, same chodzenie to zdecydowanie za mało…oczywiście też pomaga, ale warto robić więcej!
2) Duży ból w nocy nie wynika z odbudowy mięśni, ból po fizjoterapii może wynikać raczej ze stanu zapalnego, który prawdopodobnie wynika z:
a) zbyt dużego/długiego obciążenia stawu w pozycji stojącej lub podczas chodzenia
b) agresywnego poprawiania ruchomości stawowej
c) wcześniejszych problemów kręgosłupa, stawu biodrowego lub stawów krzyżowo-biodrowych
d) powikłań po operacji związanych najczęściej z założoną metalową stabilizacją
Jeśli chodzi o tego typu problem, kluczowa jest precyzyjna fizjoterapia biorąca pod uwagę obecny stan i przeciwwskazania, terapia nie może być ani za ciężka ani za lekka…trzeba ćwiczyć nie tylko nogę operowaną ale również drugą stronę ciała, wzmacniać kończyny górne i tułów…niestety nie jest to proste :(
Ciężko mi opisywać dokładny plan dnia, to zbyt dużo informacji jak na to forum…
Jeżeli chce Pani uzyskać bardziej szczegółowe informację zapraszam do konsultacji online
https://swiatrehabilitacji.pl/1818-2/
Życzę szybkiego powrotu do sprawności dla mamy!
Przemek
Bardzo dziekuje za odpowiedz. Sadze , ze skorzystam z konsultacji online (doczytam sobie). Dobrze ze jest taka mozliwosc.
Tak, wydaje sie, ze naklada sie kilka problemow (na pewno c), pewnie a). MA wlaczony lek przeciwzapalny i cwiczy regularnie – moze za duzo…? Noce wlasciwie nie przesypia w calosci…. W mniejszych miejscowosciach nie jest latwo o dostep do fachowcow. Dlatego doceniam bardzo mozliwosc interakcji na tym forum. Dziekuje.
Dzień dobry,
Babcia pięć lat temu doznała złamania szyjki kości udowej w prawej nodze, rehabilitacja przyniosła efekt babci porusza się wolno o lasce. Obecnie lat 92 złamanie szyjki kości udowej w nodze lewej. Zespolenie za pomocą śrub. Na co zwrócić szczególną uwagę w rehabilitacji, czy poleca Pan wypożyczenie jakiś przyrządów rehabilitacyjnych, maszyn, dodatkowo do rehabilitacji, która będzie kilka razy w tygodniu. Czy jest szansa na powrót do sprawność sprzed drugiego upadku, mając na uwadze, że to drugie zespolenie.
Z góry serdecznie dziękuję.
Cześć Kasiu
1) Co do przyrządów i pomocy, to przydatne jest regulowane łóżko, balkonik, kule, no i sprzęt do ćwiczeń (piłki, taśmy, w przyszłości może jedynie rotor do ćwiczeń nóg jeśli babcia będzie mogła swobodnie siedzieć i miała zakres ruchu, który pozwoli na kręcenie). To co będzie decydujące w powrocie do sprawności to zaangażowanie (babci, Was czyli rodziny no i fizjoterapeuty).
2) Powrót do sprawności będzie zależał od schorzeń towarzyszących, wiadomo, że babcie nie jest już młodą zawodniczką :) to co może ją ograniczać to bardziej problemy z ogólnym stanem zdrowia i powikłaniami leżenia niż same biodra.
W razie innych wątpliwości zapraszam do konsultacji online żeby omówić szczegóły rehabilitacji
https://swiatrehabilitacji.pl/1818-2/
Wiele przydatnych rzeczy do rehabilitacji znajdziesz w naszym sklepie
https://www.formasklep.pl/
Pozdrawiam Przemek
Mam pytanie w sprawie rehabilitacji po w.w złamaniu (operacja ) ćwiczę z mamą mięśnie ,czy można używać sprzętu ? Np wałków pod stopy żeby mama stopą przesuwała wałek ? I pytanie kiedy mama będzie mogła choć w małym stopniu leżała na zdrowym boku / biodrze ?! Bardzo dziękuję za odpowiedź .
Cześć Agnieszka
1)Jak najbardziej możesz używać wałków żeby mama je przesuwała, jednak nie może to powodować bólu.
2) Jeśli chodzi o leżenie na boku, to wszystko zależy od przeciwwskazań, nie wiem dokładnie co u mamy się stało i jakie zalecenia zostawił Wam lekarz…Leżenia na boku zdrowym to w większości przypadków pozycja do przyjęcia już w pierwszych tygodniach po operacji z założeniem, że trzeba pomóc pacjentowi tak przenieść nogę operowaną do tej pozycji, nie krzyżowała się z nogą zdrową (wchodzenie w skrajne pozycje biodra na tym etapie może być ryzykowne). Już podczas samego leżenia najlepiej zastosować dużą poduchę, by noga operowana leżała na niej.
Jeśli masz dalsze wątpliwości to pisz lub zapisz się na Konsultację Online
Pozdrawiam
Przemek
Moja Mama mając 92 lata upadłą i złamała lewą nogę. W wypisie ze szpitala ma w akapicie o badaniach diagnostycznych wpisane „przezkrętarzowe złamanie lewej kości udowej”. Ale dalej, w akapicie zawierającym epikryzę ma już wpisane „złamanie podkrętarzowe”. Tak że w końcu nie wiemy czy to złamanie jest przezkrętarzowe czy podkrętarzowe. I stąd wynika moje pytanie czy są istotne różnice między tymi dwoma złamaniami i czy warto zwracać się do szpitala z prośbą o wydanie poprawionego wpisu?
Pozdrawiam serdecznie
Witam Panie Leszku, dla samej istoty leczenia błędny zapis w karcie nie wiele wnosi. W przypadku złamań przezkrętarzowych i ogólnie złamań kości udowej istotne jest przede wszystkim:
– rodzaj złamania (ilość odłamów kostnych, możliwości leczenia zachowawczego/operacyjnego)
– sprawność mamy sprzed urazu
– wiek
– zaangażowanie po operacji (rehabilitacja, opieka)
Pozdrawiam i życzę zdrowia dla mamy
Dzieñ Dobry,
Dziekuje za to forum, duzo przydatnych informacji. Mam prosbe: Mama trzy dni w nocy ze srody/czwartek zlamala noge – przezkretarzowe uda lewego. Z SOru przewieziona na oddzial urazowo – ortopedyczny i… czek na operacje – najprawdopodobniej w poniedzialek. Mialabym dwa pytania – czy takie odwlekanie operacji (podobno za niski sod) nie spowoduje jeszcze wiekszych komplikacji? – Mama caly czas jest na wyciagu – gdzie ewentualnie szukac dodatkowego wsparcia? I dwa – co moge zrobic w tej chwili aby jak najlepiej przygotowac Mame do zabiegu i po zabiegu – cierpi spedzajac czas w tak niewygodnej pozycji. Jakie cwiczenia/masaze.? Dziekuje.
Cześć
1) Generalnie decyzja lekarzy jest kluczowa i ogólny stan zdrowia mamy jest ważniejszy niż złamanie, niedobory ważnych minerałów są bardzo groźne dla życia.
2) Oprócz wsparcia psychologicznego, które zawsze się przyda pomocne może być (jeśli lekarz nie dał jakiś przeciwskazań co do tego)
a) wykonywanie ćwiczeń oddechowych (trening przedłużonego wdechu i wydechu)
b) wykonywanie ćwiczeń zdrową kończyną dolną
c) wykonywanie ćwiczeń kończynami górnymi
Generalnie chodzi o to, żeby mama była jak najlepszej formie krążeniowo-oddechowej przed operacją, a co przełoży się także na jej stan po operacji. Oczywiście, żadne ćwiczenia nie powinny pogarszać stanu mamy i wpływać na ból nogi po urazie, wszystko powinien Wam pokazać fizjoterapeuta na oddziale ortopedii.
Dużo zdrowia dla mamy, Pozdrawiam