Twoja córka zawsze miała optymistyczne spojrzenie na świat, lubiła spotykać się z przyjaciółmi a od jakiegoś czasu coraz rzadziej uśmiechu gości na jej twarzy? Kiedyś lubiła wkładać sukienki na ramiączkach, krótkie bluzki oraz strój kąpielowy na basen. Teraz zmieniła styl ubierania tak by zakryć swoje skrzywienie kręgosłupa?
Pewnie wydaje Ci się, że skrzywienie kręgosłupa (skolioza), to tylko problem fizyczny, że robisz wszystko by poprawić sylwetkę swojego dziecka. Kolejne wizyty lekarskie, diagnostyka, ćwiczenia i ciągłe przypominanie o prawidłowej postawie, wymagają od Ciebie i twojego dziecka dużego zaangażowania, ale fizyczność, to nie wszystko.
Zerknij na inny mój artykuł: Skrzywienie kręgosłupa (Skolioza) – objawy, przyczyny, rehabilitacja
Dorastanie Twojej córki wiąże się z coraz większym zainteresowaniem swoim ciałem, jego atrakcyjnością oraz stopniowym wyrabianiem samooceny i poczucia własnej wartości. Właśnie w tym czasie, u niektórych dziewczyn skrzywienie kręgosłupa daje o sobie znać najbardziej. Skrzywienie wpływa na pojawienie się garba żebrowego, wału lędźwiowego czy asymetrii kąta tali.
Teledyski z pięknymi dziewczynami, w które wpatruje się Twoja córka, kolorowe czasopisma z retuszowanymi zdjęciami idealnych gwiazd, jak również porównywanie się do zdrowych koleżanek z klasy, sprawia, że Twoja córka wraz z rozwojem świadomości własnego ciała, zaczyna dostrzegać w lustrze różnice między swoim odbiciem a współczesnym kanonem piękna. Co gorsza, nie tylko ona widzi swoją odmienność. Rówieśnicy w wieku dojrzewania często potrafią być bezwzględni, wytykając palcami i wyśmiewając deformacje czy niepełnosprawność. Co gorsze dojrzewanie to wiek kiedy dziewczyny chcą się podobać a nie wstydzić.
Fot. Wcięcie talii jako jeden z objawów skoliozy
Myślisz, że leczenie i diagnostyka są stresujące przede wszystkim dla Ciebie, bo przecież jak nikt, martwisz się o swoje dziecko? Zapewniam Cię, że stres, który przeżywa Twoja córka jest zdecydowanie większy. Sama nazwa „Wada postawy” nie jest już odpowiednia bo nikt nie lubi słyszeć o sobie, że jest wadliwy (a na pewno nie wrażliwa na każde słowo nastolatka).
W przypadku skoliozy, większość badań wymaga rozebrania się do bielizny. Im większe deformacje, tym poczucie wstydu i złości rośnie, a poczucie własnej wartości leci „na łeb, na szyję”. Często w tym momencie podczas wizyty w gabinecie nieświadomy lekarz, fizjoterapeuta czy rodzic potrafi jeszcze bardziej niewłaściwym komentarzem pogłębić problem (czasem jedno słowo potrafi bardzo zaboleć).
Zerknij na inny mój artykuł: Źle dobrany biustonosz a wady postawy
Fot. Przykład skrzywienia kręgosłupa na szkielecie kostnym
Gdy do leczenia dochodzi gorset ortopedyczny sytuacja jeszcze bardziej się pogarsza, no bo jak niby ukryć przed całą szkołą taki plastikowy pancerz? Tu nawet za duże swetry mogą już nie wystarczyć, a obawa przed zdemaskowaniem kamuflażu, tylko potęguje w Twoim dziecku strach, stres i niechęć do całego świata.
Może myślisz, że to wszystko przesada. Może uważasz, że nie należy się nad sobą rozczulać, że kogo obchodzi zdanie innych, że trzeba być silnym i iść do przodu. Zapewniam Cię, że okres dojrzewania, to kluczowy moment w rozwoju emocjonalnym Twojego dziecka. Jeśli teraz nie zaczniesz działać, to konsekwencje w przyszłości mogą być naprawdę poważne. Zaburzone poczucie własnej wartości, wycofywanie się z życia społecznego, brak akceptacji swojego ciała, poczucie niższości względem innych, bezradność, złość i permanentny stres, to wszystko stanowi idealną bazę na drodze do depresji i zaburzeń w kontaktach interpersonalnych w przyszłości. Skrzywienie kręgosłupa niestety często wiąże się nie tylko ze zmianą sylwetki, ale także ze zmianą zachowania i dotychczasowego stylu życia.
Pewnie zastanawiasz się, od czego zacząć? jak zbliżyć się do swojej córki, skoro czasem między córką a resztą świata buduje się mur? Niezależnie od tego, jaki masz kontakt ze swoim dzieckiem, warto skorzystać z pomocy psychologa. Taka pomoc przyda się nie tylko Twojej córce ale także Tobie, by nauczyć się rozmawiać z własnym dzieckiem o jego uczuciach. Jeśli rozmowa sprawia Ci trudność, warto poprosić psychologa o kwestionariusze stworzone specjalnie do tego typu problemów. Dziecko odpowiada w nich między innymi na pytania związane z emocjami, poczuciem własnej wartości i akceptacji choroby. Taki kwestionariusz może pomóc Ci zrozumieć, przez jakie emocjonalne piekło przechodzi Twoja córka.
Żeby Cię zmotywować, chcę Ci powiedzieć, że dobra kondycja emocjonalna dziecka, jak również prawidłowe relacje z rodziną i rówieśnikami, mają znaczący wpływ na proces leczenia. Negatywne emocje potęgują napięcia mięśniowe, rodzą niechęć do rehabilitacji i nie sprzyjają robieniu postępów. Pozytywne nastawienie natomiast, daje energię do codziennych ćwiczeń, uczy wytrwałości w dążeniu do założonych celów i wspomaga leczenie. Dobrą stymulacją może być turnus rehabilitacyjny w ośrodku zajmującym się wadami postawy. Podczas turnusu Twoja córka będzie miała kontakt z dziećmi z podobnymi problemami. Taki turnus, to świetna okazja do otworzenia się na rówieśników, bez poczucia niższości czy odmienności. Twoja córka będzie mogła podzielić się emocjami z innymi dziewczynami oraz zawrzeć nowe, wartościowe znajomości.
Pamiętaj, poczucie własnej wartości, pewność siebie i samoakceptacja są niezbędne w dorosłym życiu. To, jak teraz zmieni się nastawienie Twojej córki do samej siebie, będzie procentowało w przyszłości np. podczas poszukiwania pracy, w budowaniu związku, czy w relacjach z innymi ludźmi. Dlatego zrób wszystko, by zadbać o szczęśliwą przyszłość Twojego dziecka już teraz. Pamiętaj, szczera rozmowa o emocjach, wsparcie dziecka i ciągłe okazywanie zrozumienia, to połowa.
Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Twojego dziecka, umów się ze mną na Konsultację Online.
Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!
Przemek Jureczko
Jestem fizjoterapeutą i propagatorem zdrowego stylu życia. Moim celem nr 1 jest powrót pacjentów do sprawności. Pisząc i nagrywając dla Was materiały staram się wskazać właściwą drogę do zdrowia i pokazać ile zależy od Ciebie!
Najnowsze komentarze