Idą Święta, wręcz pędzą… Jaki to ma na nas wpływ? Dobrze wiemy – ogromny!!! Wiele osób spośród  nas musi się na nie przygotować i nie chodzi tu o „posprzątanie” swojego wnętrza. Mieszkanie lub dom, muszą być do świąt przygotowane najlepiej! I tu pojawia się mały problem, bo mycie okien, mycie podłóg, prasowanie obrusów i tym podobna gimnastyka nie jest korzystna dla naszych stawów!!!

Jako fizjoterapeuta prowadzę na co dzień wielu pacjentów z różnymi schorzeniami układu ruchu. W terapii staram się jak najlepiej łagodzić objawy i wpływać na przyczyny problemów. Ponadto stawiam duży nacisk na profilaktykę…jednak z ogromem i intensywnością świątecznych prac, które muszą być wykonane priorytetowo wygrać nie mogę:)

Przygotowałem więc kilka porad, które w gorączce przed świątecznych porządków mogą zmniejszyć przeciążenia i może przyczynią się do mniejszych dolegliwości stawowych w trakcie i po świętach:)GotowanieGotowanie = Stanie przy kuchni. Jeśli ktoś cierpi na chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa to dłuższe stanie przy kuchni nie jest najlepszym pomysłem. Jeśli jest taka opcja to próbujcie przygotowywać potrawy na siedząco (wiem, że to nie zawsze wygodne – ale warto to zrobić dla kręgosłupa czy choćby z myślą o żylakach!). Ponadto jeśli jest taka możliwość to próbujcie oprzeć ciężar ciała o szafki kuchenne by zdjąć część ciężaru ciała z obciążonych nóg.

Mycie okien

Jeśli dawno ich nie myłaś/eś a Twój kręgosłup nie jest w najlepszej formie to na pewno musisz uważać na pochylanie w przód z prostymi kolanami  (szczególnie przy schylaniu do wiaderka z wodą), również sięganie i wychylanie na boki może powodować zwiększenie przeciążeń. Warto dodatkowo się zastanowić czy koniecznie trzeba umyć wszystkie okna? Mycie okien należy do najbardziej obciążających zadań domowych i może warto rozdzielić to wyzwanie na dłuższy okres czasu!

Podłoga

Przy używaniu miotły, odkurzacza czy mopa niestety trzeba się pochylić by odpowiednio docisnąć nasz sprzęt do „powierzchni płaskich”. Taka praca w przypadku zwyrodnienia kręgosłupa lub dyskopatii może skutkować zwiększeniem dolegliwości bólowych oraz trudnościami z wyprostowaniem pleców. Mało kto zdaje sobie sprawę, że mycie podłogi w klęku podpartym (na czworka) jest znacznie mniej przeciążająca dla kręgosłupa! Istnieją również bardzo pomocne ochraniacze kolan, które rozkładają obciążenia stawu zmniejszając obciążenie stawu kolanowego. Jeśli jednak musisz sprzątać na stojąco, pamiętaj by, na ile to możliwe, mieć proste plecy.

Prasowanie

Niestety jest to zazwyczaj długotrwała czynność, na której cierpi zarówno odcinek szyjny jak i lędźwiowy. W odcinku szyjnym i piersiowym dochodzi do zgięcia (głowa pochylona w przód) natomiast odcinek lędźwiowy to częste znaczne zaokrąglenie pleców. Podczas prasowania często sprawdza się pozycja siedząca. Jest co prawda bardziej męcząca dla rąk ale znacznie korzystniejsza dla kręgosłupa! Przestawienie na prasowanie na siedząco wymaga czasu ale lepiej siedzieć z wyprostowanymi plecami niż stać w pochyleniu. Dla tych, którzy nie widzą szansy na przestawienie się polecam podnieść deskę do prasowania maksymalnie do góry!

Czytaj także: Chcę rozpocząć aqua aerobic – co muszę wiedzieć?


Na koniec dwie kluczowe wskazówki

Pośpiech nie sprzyja

Kiedy pracujemy w pośpiechu często nasz system stabilizacji nie nadąża za ochroną kręgosłupa podczas gwałtownych ruchów. Przy znacznych bólach pleców moglibyśmy podnieść powoli 25 kilogramowy worek cementu gdzie zerwanie się gwałtownie po kartkę papieru z podłogi może nas „ściąć z nóg”. Dla naszego dobra lepiej zwolnić, by móc w zdrowiu przetrwać święta. Warto też zastanowić się nad rozłożeniem prac w czasie. Zdaje sobie sprawę, że dla wielu gorączka przedświąteczna nie pozwala na odpoczynek :) (niektórych przecież praca sama szuka). Jednak nawet 15 minutowy odpoczynek w pozycji leżącej może już zrobić róźnicę. Pomyślcie o tym…

Wskazówka kluczowa: aktywacja męża/chłopaka:)

Piszę ten argument na końcu bo sam jestem facetem – sprzeczność interesów :) W tym ciężkim okresie warto współpracować! Dlaczego na kobietach powinny ciążyć wszystkie przedświąteczne obowiązki? Podczas każdej pracy domowej męski układ ruchu znacznie łatwiej (nie mylić z szybkością :) poradzi sobie z różnymi zadaniami, nadrabiając przy okazji roczne zaległości w tej materii.


p.s Nie dajmy się zwariować zbliżają się Święta a nie światowy dzień sprzątania mieszkania, tu chyba chodzi o coś ważniejszego..

Komentujcie i przekażcie wasze zdanie…

Pozdrawiam życząc wszystkim rodzinnych i zdrowych Świąt
mgr Przemysław Jureczko 

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 1 / 5. Liczba Głosów: 1

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Pin It on Pinterest

Share This