Stwierdzenie Skrzywienie kręgosłupa (skolioza) jest dość skomplikowane dla rodziców, którzy dopiero co usłyszeli diagnozę: “Państwa dziecko ma skoliozę”. Jeśli usłyszeliście taką diagnozę, musieliście wcześniej zmierzyć się z trudną decyzją o wyborze lekarza ortopedy dziecięcego oraz fizjoterapeuty. Od lekarza i fizjoterapeuty usłyszeliście zapewne, że potrzebna jest regularna fizjoterapia trwająca często miesiące, a nawet lata. Wiecie, że będzie wymagało to od Was oraz Waszego dziecka wytrwałości oraz sporej cierpliwości.

Skolioza, która często określana jest, jako krzywy kręgosłup lub skrzywienie boczne kręgosłupa oczami fizjoterapeuty widziana jest, jako skrzywienie w trzech płaszczyznach. Kręgosłup ulega skrzywieniu i skręceniu, dodatkowo kręgi (kości, z których zbudowany jest kręgosłup) mogą ulec zniekształceniu. Patologiczne zmiany niestety nie dotyczą jedynie kości, lecz wszystkich elementów układu ruchu, takich jak: stawy, powięź, mięśnie, struktury układu krwionośnego i nerwowego oraz narządy wewnętrzne!

Zerknij na inny mój artykuł: Skrzywienie kręgosłupa (skolioza) – Objawy, Przyczyny, Rehabilitacja

Metod zajmujących się leczeniem skrzywienia kręgosłupa jest sporo. Niezależnie od tego, którą metodą będzie pracował Wasz fizjoterapeuta, warto pamiętać o tym, że kluczową rolę podczas terapii odgrywają indywidualne ćwiczenia korekcyjne oraz dążenie do nauki autokorekcji. Jest to bardzo ważne, żeby dążyć do tego, by dziecko umiało samodzielnie przyjąć skorygowaną postawę i korzystać z tej umiejętności podczas zwykłych czynności dnia codziennego.

Niezbędne są do tego regularne wizyty u zaufanego fizjoterapeuty, przynajmniej dwa razy w tygodniu oraz codzienne ćwiczenia w domu. Rodzice zaangażowani w terapię dziecka mogą spotkać się z propozycją wyjazdu na turnus rehabilitacyjny organizowany dla dzieci ze skoliozą w okresie wakacyjnym. Turnusy rehabilitacyjne trwają od jednego do trzech tygodni. Wyjazdy najczęściej  są odpłatne, (najczęściej wtedy, gdy rodzicom zależy na kontynuacji terapii przez fizjoterapeutów specjalizujących się w konkretniej metodzie leczenia). Turnus rehabilitacyjny może być również refundowany z NFZ, jeśli rodzice otrzymają skierowanie od lekarza. Rodzice mogą również ubiegać się o dofinansowanie z PFRON, jeśli dziecko posiada orzeczenie o niepełnosprawności.

Jaki jest sens turnusu rehabilitacyjnego i czego możecie po nim oczekiwać?



Od strony terapeutycznej…



Istotne jest, aby turnus rehabilitacyjny był kontynuacją wcześniej prowadzonej terapii. Fizjoterapeuta, który ćwiczy z Waszym dzieckiem, może polecić konkretne miejsce oraz fizjoterapeutów organizujących turnusy. Może okazać się, że Wasz fizjoterapeuta również w nich uczestniczy.

Podczas turnusu, już pierwszego dnia dzieci zostają dokładnie przebadane przez fizjoterapeutów. Następnie po zapoznaniu się z historią choroby oraz dokumentacją medyczną (m.in. badania RTG) zostaje ustalony program terapeutyczny. Najczęściej dziecko ćwiczy z fizjoterapeutą, którego nie zna, dlatego będzie potrzebowało czasu, aby się do tej nowej sytuacji przyzwyczaić. Nowy fizjoterapeuta również potrzebuje czasu, żeby poznać dziecko i jego reakcje na ćwiczenia. Czy jeden tydzień lub dwa mogą wpłynąć diametralnie na postępy w terapii? Czy spowodują zmniejszenie kąta skrzywienia skoliozy lub spowodują zatrzymanie procesu progresji skoliozy? 

Zerknij na inny mój artykuł: Do jakiego wieku możemy wpływać na skrzywienie kręgosłupa?

Niestety nie jest to możliwe! na to potrzeba zdecydowanie więcej czasu. Można potraktować taki wyjazd jako uzupełnienie bądź kontynuację, a także urozmaicenie terapii, jeśli rodzice nie chcą jej przerywać rehabilitacji w okresie wakacyjnym.





Jakie są zalety turnusów rehabilitacyjnych?


Zmiana otoczenia, współpraca z nowym fizjoterapeutą może być dla dziecka dużym wyzwaniem, jednakże może wyraźnie wpłynąć na zwiększenie motywacji. Zmiana ćwiczeń indywidualnych oraz ćwiczenia w grupie z osobami o podobnym problemie mogą stać się dużym urozmaiceniem oraz pozytywnym bodźcem do większego zaangażowania w proces terapii.

Dodatkowo, stałe punkty dnia (codzienne ćwiczenia indywidualne oraz grupowe) mogą utrwalić w dziecku nawyk wykonywania ćwiczeń każdego dnia w domu. Dużym atutem turnusu rehabilitacyjnego jest także codzienny kontakt z zespołem fizjoterapeutów (współpracują i bardzo często konsultują problem każdego pacjenta wspólnie). Stały kontakt z dziećmi nie tylko podczas fizjoterapii, ale także podczas czynności dnia codziennego oraz zajęć sportowych (wyjścia na basen, gry i zabawy zespołowe) może wesprzeć dziecko oraz rodziców w przeniesieniu prawidłowych nawyków do życia codziennego.

Zerknij na inny mój artykuł: Wpływ skoliozy na poczucie własnej wartości u dziewczyn.


Od strony psychologicznej…


Dużą rolę podczas turnusów rehabilitacyjnych odgrywa aspekt psychologiczny. Na turnusie rehabilitacyjnym dziecko ma szansę znaleźć się w grupie osób z podobnymi problemami. W wieku dojrzewania nasila się potrzeba akceptacji u rówieśników. Każda odmienność oraz negatywna ocena z tym związana wiąże się z brakiem pewności siebie. Odczuwanie wstydu, poczucie odrzucenia towarzyszy najczęściej dzieciom o większym stopniu skrzywienia, noszącym gorset ortopedyczny.

Podczas turnusu rehabilitacyjnego dziecko staje się częścią grupy, nie czuje się gorsze, ma okazję podzielić się problemami oraz obawami, które towarzyszą mu na co dzień. Pozytywna atmosfera podczas wyjazdu może pomóc spojrzeć z dystansem na swoją wadę, zaakceptować swój problem, co może znacząco wpłynąć na motywację i większe zaangażowanie podczas pracy z fizjoterapeutą po powrocie do domu.

Turnusy rehabilitacyjne to jedna z propozycji na połączenie wakacyjnego wypoczynku z rehabilitacją. Ich największą zaletą jest pozytywny aspekt psychologiczny w trudnym wieku dojrzewania. Decyzję o wyjeździe rodzice muszą podjąć wspólnie z dzieckiem analizując wszystkie zalety i wady tego typu wyjazdu.


Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Twojego dziecka, umów się ze mną na Konsultację Online.


Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!
Przemek Jureczko



Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 5 / 5. Liczba Głosów: 1

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Pin It on Pinterest

Share This