Nowa zabawka, większy dostęp do tabletu czy telefonu… Powoli brak Ci argumentów a Twoje dziecko wciąż szuka wymówek, by nie ćwiczyć w domu? Brzmi znajomo? Jak każdy rodzic, zdajesz sobie sprawę jakie konsekwencje niosą za sobą wady postawy. Chcesz dla swojego dziecka jak najlepiej. Kiedyś ciężko było o dobrą jakość diagnostyki i leczenia w przypadku skrzywienia kręgosłupa czy koślawości stóp. Dziś medycyna poszła do przodu, jakość terapii stoi na znacznie lepszym poziomie.
Jak wiadomo w przypadku wad postawy niezbędna jest terapia indywidualna z fizjoterapeutą. Jednak oprócz pracy w gabinecie uzupełnieniem terapii powinny być ćwiczenia w domu. Nawet jeśli uda się Wam chodzić do gabinetu regularnie 2-3 razy w tygodniu to dalej pozostają 4-5 wolne dni od ćwiczeń. Ilość i objętość ćwiczeń w tygodniu zawsze jest indywidualna i zależy od strategii wybranej przez fizjoterapeutę.
Jak już wiemy ćwiczenia w domu są ważne. Jednak trzeba je zrealizować, a to już trudniejsza sprawa. Na szczęście wiele dzieci z radością rozpoczyna ćwiczenia i nie ma problemu z motywacją. Jednak są i takie dzieci, które roznosi energia a do tego mają „niełatwy” charakter, w takim przypadku poprzeczka ustawiona jest znacznie wyżej. Zarówno prośby jak i groźby nie pomogą tu w dłuższej perspektywie czasu. W tym momencie ważna jest właściwa strategia i żelazna konsekwencja. Poniżej znajdziesz kilka rad, które powinny pomóc Ci wdrożyć ćwiczenia w domu.
Zerknij na inny mój artykuł: Skrzywienie kręgosłupa (skolioza) – objawy, przyczyny, rehabilitacja
1) Dobry fizjoterapeuta
Dobry fizjoterapeuta to specjalista, który potrafi właściwie zdiagnozować przyczyny problemu oraz przeprowadzić skuteczną terapię. Ponadto fizjoterapeuta powinien być dla dziecka autorytetem i doskonałym motywatorem. Jeśli terapia w gabinecie będzie skuteczna i przyniesie poprawę to ćwiczenia w domu będą łatwiejsze. Ponadto fizjoterapeuta poprzez rozmowę z dzieckiem powinien wpłynąć na jego postawę w domu (dziecko często słucha uważniej osoby obcej niż rodzica).
2) Edukacja
Na dobry początek… rozmowa. Znajdź chwilę spokoju w ciągu dnia, przygotuj się do rozmowy, poszukaj zdjęć w internecie, przygotuj się na trudne pytania, by odpowiedzieć na nie bez nerwów. Usiądź ze swoim dzieckiem i wytłumacz mu w prostych słowach, czym jest wada postawy, jak może się rozwijać, pokaż zdjęcia zaawansowanych zmian innych dzieci, a przede wszystkim, zwróć uwagę na to, dlaczego nie należy odkładać ćwiczeń na bliżej nieokreślone „później”. Wytłumacz dziecku, że dopóki jego kości rosną, ma szansę wpłynąć ćwiczeniami i dobrymi nawykami na to, jak będzie kształtowała się jego postawa. Zwróć także uwagę na fakt, że po zakończeniu wzrostu kostnego, odwrócenie zmian nie będzie możliwe. Pamiętaj, zrozumienie problemu, to podstawa. Jeśli Twoje dziecko nie będzie znało konsekwencji wad postawy, to wpłynie to na jego motywację.
3) Zespół
Żeby dziecko było zmotywowane do wykonywania ćwiczeń potrzebna jest współpraca całego zespołu: obojga rodziców, rodzeństwa, dalszej rodziny i fizjoterapeuty. Nie ma nic gorszego gdy wszyscy mówią innym językiem i dają różne wskazówki i rady. Fizjoterapeuta lub lekarz powinni być liderami zespołu, którzy decydują o strategii leczenia i nakreślają jej szczegóły. Rodzice, rodzeństwo oraz dalsza rodzina powinni współpracować w realizacji strategii razem z małym pacjentem.
4) Odpowiednia liczba ćwiczeń
Żeby dziecko chętnie ćwiczyło nie może mieć za dużo ćwiczeń. Jeśli dostaniecie od fizjoterapeuty zestaw 10 ćwiczeń to z praktyki mogę powiedzieć, że szansa na regularne wykonywanie wszystkich jest bliska zeru. Z moich doświadczeń najlepiej sprawdza się strategia kiedy dziecko wykonuje od 3 do 5 ćwiczeń podczas jednej sesji w domu. Oczywiście ćwiczeń może być więcej (rotacja w ciągu różnych dni tygodnia) ale każda większa liczba od 5 mocno zniechęca do rozpoczęcia ćwiczeń, a co dopiero do ich prawidłowego wykonania. Wspomniana rotacja ćwiczeń pomaga w atrakcyjności ćwiczeń i nie popadnięciu w monotonię i nudę. Poza tym liczy się czas. Ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż 15-30 min. Dłuższe ćwiczenia również mogą działać demotywująco.
Fot. Jedno z ćwiczeń wpływających na stabilność kręgosłupa
5) Dobór ćwiczeń do wieku
Żeby mały pacjent chciał ćwiczyć w domu fizjoterapeuta tak powinien ułożyć zadania by były one dostosowane do wieku dziecka. W przypadku małych dzieci muszą to być ćwiczenia, które rozbudzą w nich ciekawość i chęć do jak najlepszej realizacji zadania. W przypadku nastolatków podejście musi być inne. Tutaj podejście musi być zbliżone do terapii z dorosłym bo jak wiadomo każdy nastolatek chce już być dorosły i często oczekuje tego typu traktowania.
6) Dobra atmosfera
Nie ma nic lepszego jak odpowiednia muzyka, która będzie pobudzała do ćwiczeń. Może to być ulubiona składanka dziecka, która będzie się pozytywnie kojarzyła z wykonywaniem ćwiczeń.
7) Ćwiczenia rodzinne
Każde dziecko najbardziej jest wpatrzone w swojego rodzica więc warto wykorzystać ten fakt. Jeśli zaczniemy wspólnie ćwiczyć razem z dzieckiem to opór do ćwiczeń będzie na pewno mniejszy. A dodatkowo Twój stan zdrowia również może ulec poprawie.
8) Pozycje korekcyjne
To co doprowadza do skrzywienia to głównie złe nawyki podczas siedzenia i leżenia. Warto więc wykorzystać „tę broń”. Dobry fizjoterapeuta powinien udzielić wielu wskazówek na temat codziennego funkcjonowania w domu. Czasem podczas nauki, oglądania telewizji czy bajki na komputerze można efektywnie wpływać na korekcję skrzywienia! Służą do tego pozycje korekcyjne, czyli szczególnie dobrane pozycje, w których dochodzi do korekcji skrzywienia (np. leżenie bokiem na wałku). Efekty tej strategii są limitowane tylko wyobraźnią fizjoterapeuty.
9) Kontrola i dobre słowo
Nie ma nic lepszego jak pozytywny efekt terapii wad postawy. Efekty leczenia powinny być cały czas monitorowane. Regularne pomiary wpłyną na obiektywizm wyników leczenia. Każdy niewielki postęp w terapii będzie działał motywująco!
10) Nagroda
Na większą motywację może wpływać oczywiście dobrze wybrana nagroda:) jednak nie byle jaka! Warto stworzyć dziennik ćwiczeń i podpisywać, każde zrealizowane zadanie domowe. Określona liczba podpisów gwarantuje upragnioną nagrodę.
Zerknij na inny mój artykuł: Wpływ skoliozy na poczucie własnej wartości u dziewczyn
Pamiętaj że motywacja do ćwiczeń domowych w kierunku korekcji wad postawy to jedno z najtrudniejszych zadań ! My rodzice jesteśmy bardzo zmęczeni życiem codziennym a gdzie tu jeszcze nadzorować ćwiczenia z dziećmi. Warto jednak tak ułożyć tydzień by znaleźć jeden czy dwa dni w tygodniu, w których dopilnujemy wykonywanie ćwiczeń przez nasze dziecko. W młodym wieku dziecko prawdopodobnie nie zrozumie Twojego zaangażowania, jednak w życiu dorosłym, kiedy samo będzie miało dzieci na pewno doceni Twój trud.
Zobacz jaki sprzęt polecam do ćwiczeń i rehabilitacji?
Nie trać czasu na szukanie kliknij w link i przejdź od razu do Sklepu
W przypadku ćwiczeń w domu z dzieckiem bardzo przydatne może być kilka rzeczy:
– Do ćwiczeń wzmacniających przydatne mogą być lżejsze hantle i taśmy do ćwiczeń.
– W przypadku kiedy nieprawidłowa postawa utrwaliła się już, bardzo przydatna jest poduszka ortopedyczna dla dzieci, która poprawi pozycję głowy podczas spania oraz ograniczy dalszy postęp problemu.
– Dla poprawy pozycji siedzącej niezbędna jest poduszka lędźwiowa, warto również przeplatać siedzenie na krześle, pozycją dynamiczną siedzącą czyli kładzenie na krześle poduszki sensorycznej.
– Warto również kilka razy w tygodniu zakładać dziecku korektor postawy (pajączek) by przynajmniej przez pewien czas układ nerwowy dziecka dostawał informacje o skorygowanej postawie.
– Dla komfortu ćwiczeń zawsze warto pomyśleć o macie do ćwiczeń.
Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Twojego dziecka, umów się ze mną na Konsultację Online.
Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!
Przemek Jureczko
Jestem fizjoterapeutą i propagatorem zdrowego stylu życia. Moim celem nr 1 jest powrót pacjentów do sprawności. Pisząc i nagrywając dla Was materiały staram się wskazać właściwą drogę do zdrowia i pokazać ile zależy od Ciebie!
Najnowsze komentarze