W tym artykule w przystępny sposób przekaże Ci informacje na temat:
– objawów złamania kości promieniowej
– wszystkich możliwości leczenia
– rokowań i niezbędnych wskazówek do poprawy Twojej sprawności
Złamania dalszego odcinka kości promieniowej to jedne z najczęściej występujących złamań w obrębie całej kończyny górnej. Złamania te stanowią ok. 70 % wszystkich złamań kości przedramienia. Do złamania dochodzi najczęściej na skutek upadku na wyprostowaną rękę. Skala uszkodzeń zależy od pozycji ręki, struktury tkanki kostnej oraz sił działających podczas urazu.
Trochę o anatomii i szczegółach złamania
Kość promieniowa i kość łokciowa to dwie kości (leżące równolegle do siebie) przedramienia. Kość promieniowa leży po stronie kciuka. Na kość promieniową składa się koniec bliższy, koniec dalszy oraz trzon. Koniec dalszy ma dwie powierzchnie stawowe: jedną dla połączenia z kością łokciową (staw łokciowo-promieniowy dalszy), a drugą dla połączenia z kośćmi nadgarstka (staw promieniowo-nadgarstkowy). Połączenie kości promieniowej, kości łokciowej oraz kości nadgarstka jest silnie stabilizowane przez torebkę stawową, a także bardzo złożony układ więzadłowy. Cały ten system zapewnia stabilność nawet podczas bardzo dużych obciążeń dłoni. Skomplikowany układ powierzchni stawowych w stawie promieniowo-nadgarstkowym wpływa na duży zakres ruchomości w obrębie nadgarstka.
Fot. Kości nadgarstka i przedramienia
To co warto z tego zapamiętać to fakt, że każde uszkodzenie nadgarstka czy łokcia będzie miało na siebie bezpośrednie przełożenie. Dla przykładu jeśli Twój nadgarstek będzie w gipsie, może się okazać, że będziesz mieć problemy z ruchami skrętnymi przedramienia lub zgięciem i wyprostem łokcia.
Jedna z najbardziej popularnych klasyfikacji dzieli złamania dalszego odcinka kości promieniowej na:
– złamania zgięciowe
– złamania ścinające
– złamania kompresyjne
– złamania z przemieszczeniem
– złamania wysokoenergetyczne (łączące wiele typów złamania)
Podczas urazu oprócz złamania kości promieniowej, może dojść do złamania lub przemieszczenie kości nadgarstka oraz kości łokciowej. W wielu przypadkach dochodzi do złamania kości nadgarstka (najczęściej kości łódeczkowatej). Dodatkowo może dojść do: ucisku na nerw pośrodkowy, ucisku na gałązki nerwu promieniowego, zespołu ciasnoty powięziowej, uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej oraz do licznych uszkodzeń mięśniowo-więzadłowych. Niestety konsekwencją niewłaściwego gojenia kości promieniowej może być zmiana osi stawu nadgarstkowego i szybsze zużycie chrząstki (zmiany zwyrodnieniowe).
Niestety najbardziej niekorzystne rokowania mają te złamania, gdzie dochodzi do rozkawałkowania kości promieniowej i dodatkowych złamań lub przemieszczeń kości nadgarstka. Taka sytuacja może opóźniać zrost kostny i wpływać na funkcje nadgarstka i przedramienia w przyszłości.
Objawy złamania nasady dalszej kości promienowej
Głównym objawem towarzyszącym złamaniu jest ból. Ból może się pojawić zarówno w obrębie nadgarstka, dłoni oraz łokcia. Zaraz po urazie pojawia się obrzęk lub krwiak. W przypadku złamania każdy minimalny ruch dłoni lub łokcia może wywołać ogromny ból. W przypadku dużej części złamań bezpośrednio po urazie dochodzi do dużej zmiany obrysu nadgarstka i przedramienia, co jest spowodowane nienaturalnym ułożeniem odłamów kostnych.
W miarę upływu czasu i zastosowania leczenia ból powinien się łagodzić, jednak ostateczne ustąpienie dolegliwości bólowych może być kwestią tygodni a nawet miesięcy. Jednym z charakterystycznym objawów, który będzie nasilał się po urazie to powolne zaniki mięśniowe wynikające z bezruchu i unieruchomienia.
W bardzo wielu przypadkach do objawów dołączą się wszelkie zaburzenia ukrwienia i unerwienia ręki, co jest związane z możliwym uszkodzeniem lokalnych nerwów i naczyń krwionośnych. W przypadku tego typu uszkodzeń możesz odczuwać, że Twoja ręka jest zimna, obrzęknięta, nie czujesz pewnych fragmentów skóry dłoni i palców.
Przyczyny złamania kości promieniowej
Najczęściej do złamania w obrębie dystalnego odcinka kości promieniowej dochodzi podczas upadku na nadgarstek. W przypadku, gdy dłoń jest otwarta mówimy o złamaniu wyprostnym, natomiast gdy dłoń jest zamknięta mówimy o złamaniu zgięciowym.
Często ryzyko urazu wzrasta z wiekiem, jest to związane z dwoma czynnikami. Pierwszym z nich jest osłabiona struktura kości w wyniku osteoporozy, zmian zwyrodnieniowych oraz skutków ubocznych farmakoterapii. Drugi czynnik to niska sprawność fizyczna (obniżenie poziomu koordynacji ruchowej oraz równowagi), która zwiększa ryzyko potknięcia się.
Z mojego doświadczenia wynika, że za część złamań odpowiadają różnego rodzaju omdlenia u kobiet wykonujących prace domowe na wysokości (na krześle i drabinie). Bardzo często w dysfunkcji odcinka szyjnego i wyprostnym ustawieniu szyi (głowa patrzy do góry) dochodzi do obniżenia krążenia mózgowego, co powoduje utratę przytomności, a w konsekwencji upadek z wysokości.
Do złamań dochodzi znacznie częściej u kobiet, co jest związane z drobniejszą budową układu kostnego oraz słabszą budową układu mięśniowego (odpowiedzialnego za stabilizację stawów). W przypadku urazów duże znaczenie ma pora roku. Do złamań kości promieniowej znacznie częściej dochodzi zimą przy upadkach na oblodzonym chodniku.
Złamania dalszej części kości promieniowej, dotyczą również osób młodych. Najczęściej przyczyną tego typu uszkodzeń, są wszelkie wypadki komunikacyjne oraz co raz to częstsze sporty ekstremalne (samochód, motocykl, rower, rolki). W przypadku osób młodych dochodzi do zadziałania znacznej siły, co może wpływać na dużą ilość uszkodzeń współtowarzyszących.
Diagnostyka złamania
Diagnostyka powinna się rozpocząć od dokładnego wywiadu. Lekarz powinien zapytać o szczegóły urazu oraz choroby dodatkowe. Kolejnym etapem jest badanie. Podczas badania kluczowa jest ocena rejonu największej bolesności, obrzęku, zakresów ruchomości oraz wpływu stawów sąsiadujących na wzrost dolegliwości.
W celu potwierdzenia właściwej diagnozy istotna jest diagnostyka obrazowa. W przypadku złamania dalszego odcinka kości promieniowej badaniem z wyboru jest RTG. Często lekarz decyduje się również na wykonanie badania MR (Rezonans magnetyczny) lub TK (Tomografia komputerowa), by uzyskać bardziej dokładny obraz uszkodzenia. W trakcie leczenia badania mogą być powtarzane co kilka tygodni dla oceny jakości zrostu kości.
Fot. Przykład RTG złamania kości promieniowej, łokciowej z przemieszczeniem kości nadgarstka
Diagnostyka różnicowa
W celu skutecznego leczenia niezbędne jest wykluczenie innych dysfunkcji mogących powodować podobne objawy. Możemy do nich zaliczyć m. in. : złamania lub przemieszczenie kości nadgarstka oraz kości łokciowej, uszkodzenia kompleksu chrząstki trójkątnej oraz uszkodzenia mięśniowo-więzadłowe w obrębie przedramienia i dłoni.
Leczenie zachowawcze złamania kości promieniowej
W przypadku złamania dalszego odcinka kości promieniowej kluczowa jest odpowiednia diagnostyka. Na jej podstawie lekarz powinien określić właściwą strategię leczenia. W przypadku złamań stabilnych lekarz nastawia odłamy kostne i stosuje opatrunek gipsowy. W zależności od rodzaju złamania opatrunek jest zakładany do poziomu łokcia lub powyżej łokcia. Unieruchomienie jest zakładane minimalnie na okres 4-5 tyg. W przypadku nastawiania odłamów kostnych bardzo ważne jest przywrócenie prawidłowej osi kości promieniowej (niezbędnej dla prawidłowego działania stawu). Przy zbyt ciasno założonym opatrunku gipsowym może dojść do zwiększonej sztywności stawowej i mięśniowej.
W momencie zdjęcia opatrunku lekarz decyduje o rozpoczęciu procesu rehabilitacji. Proces rehabilitacji musi być ostrożny i wykonywany przez doświadczonego fizjoterapeutę, który powinien współpracować z lekarzem prowadzącym. Celem leczenia będzie likwidacja obrzęku, sztywności stawowej oraz poprawa siły i stabilności stawowej.
Na proces rehabilitacji będzie składało się wiele różnych elementów terapii. Terapię warto rozpocząć od rozluźniania mięśniowo-powięziowego przedramienia, ramienia oraz dłoni. Dodatkowo pomocne może być rozluźnienie odległych rejonów, które mogą w sposób pośredni przyczyniać się do poprawy ruchomości. Rozluźnienie tkanek miękkich przyspieszy proces regeneracji, poprawi krążenie oraz mobilność stawową. Dodatkowo może pomóc usunąć zrosty i zwłóknienia w obrębie mięśni i powięzi. Warto pamiętać o rozluźnieniu i poprawie elastyczności blizn pooperacyjnych.
W przypadku ograniczenia ruchomości stawu nadgarstkowego, stawów dłoni, stawu łokciowego oraz stawu ramiennego konieczna może być poprawa zakresów ruchomości. Przyczynią się do tego ćwiczenia, rozciąganie oraz terapia manualna (poprawi elastyczność torebek stawowych oraz tkanek okołostawowych). Warto zaznaczyć, że ćwiczenia muszą być wykonywane jak najczęściej nawet co 2-3 godziny, co będzie podtrzymywało nowe zakresy ruchomości.
Fot. Pełny zakres zgięcia dłoniowego nadgarstka
Fot. Ograniczony zakres zgięcia dłoniowego nadgarstka
Kolejnym etapem procesu rehabilitacji powinna być stabilizacja. Jest to bardzo ważny element terapii bowiem dąży on do zmiany nieprawidłowych obciążeń stawu. W przypadku ćwiczeń stabilizujących kluczowe jest osiągnięcie prawidłowego ustawienia osi nadgarstka (przypadającej w podporze na pięściach mniej więcej na okolicę drugiej i trzeciej kości śródręcza). Ćwiczenia stabilizujące powinno się rozpocząć od minimalnego obciążenia stawu (prawidłowe obciążenie kości przyspiesza zrost). W przypadku braku dolegliwości bólowych należy zwiększać obciążania i podnosić trudność ćwiczeń (np. poprzez dodanie niestabilnego podłoża i zwiększenia obciążeń).
Fot. Ćwiczenie stabilizacji nadgarstka
Fot. Ćwiczenie wzmacniania nadgarstka
Dla utrzymania efektów terapii bardzo ważna jest profilaktyka. Należy w każdych warunkach pamiętać o właściwych nawykach. Chodzi tu głównie o unikanie pracy wymagającej długiego i mocnego ściskania przedmiotów w chorej ręce, przez pierwsze miesiące należy unikać lub ograniczać wszelkiego rodzaju podpory w nieprawidłowych pozycjach. Lekarz powinien Cię dodatkowo poinformować o dodatkowych ograniczeniach wynikających z Twojego rodzaju uszkodzenia.
W przypadku osób zmagających się z Osteoporozą lub Osteopenią warto zastosować odpowiednią suplementację, o szczegóły pytaj lekarza lub farmaceutę.
Fizykoterapia
Uzupełnieniem leczenia zachowawczego oraz leczenia operacyjnego mogą być zabiegi fizykoterapii. W przypadku leczenia operacyjnego należy pamiętać o przeciwwskazaniach (do niektórych zabiegów) związanych z metalową stabilizacją odłamów kostnych. W przypadku braku przeciwwskazań, korzystna może być: laseroterapia, magnetoterapia, krioterapia lub hydroterapia. Zabiegi te mają działanie: rozluźniające, przeciwbólowe oraz poprawiające ukrwienie i zrost kostny.
Zaopatrzenie ortopedyczne – zobacz jaki sprzęt polecam do ćwiczeń i rehabilitacji?
Wejdź na niebieski link i zajrzyj do naszego Sklepu
W przypadku złamania kości promieniowej zaopatrzenie ortopedyczne może być przydatne zarówno po zdjęciu gipsu jak i po zabiegu operacyjnym. O zaleceniu do noszenia ortezy decyduje lekarz oraz fizjoterapeuta biorąc pod uwagę obecny stan leczenia. Z czasem kiedy funkcja i siła dłoni wróci warto jedynie korzystać z mniej sztywnej opaski lub owijek na nadgarstki jeśli planujesz intensywną pracę lub mocno obciążający trening sportowy. W przypadku sportów ekstremalnych koniecznie należy stosować ochraniacze.
Jeśli chodzi o rozluźnienie dłoni to bardzo przydatna może być piłka jeżyk. Do rozluźniania przedramienia przydatne mogą wałki (prosty i z kolcami). Kiedy wchodzisz w etap powrotu siły mięśniowej przydatny będzie sprzęt do ćwiczeń: piłka do wzmacniania zginaczy palców, ściskacz dłoni, hantle oraz taśmy do ćwiczeń wzmacniających prostowniki palców. Do ćwiczeń poprawiających stabilizację nadgarstka przydaje się piłka miękka. Jeśli w trakcie rehabilitacji zmagasz się z obrzękiem i bólem po ćwiczeniach przydatny będzie Cold Pack chłodzący (pamiętaj owijać go w ręcznik kuchenny przed przyłożeniem do skóry).
Leczenie operacyjne nasady dalszej kości promieniowej
W przypadku złamania kości promieniowej zabieg operacyjny jest bardzo częstą strategią leczenia. Istniej kilka wskazań do zabiegu, możemy do nich zaliczyć: złamania otwarte, złamania powikłane (uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych), złamania niestabilne, złamania ze skomplikowanym układem fragmentów kostnych oraz powikłania leczenia zachowawczego.
Nastawienie złamania odbywa się w znieczuleniu miejscowym lub regionalnym. W przypadku nastawiania odłamów kostnych bardzo ważne jest przywrócenie prawidłowej osi kości promieniowej niezbędnej dla prawidłowego działania stawu. Zespolenie złamania może być wewnętrzne lub zewnętrzne lub czasem obie metody stosowane są jednocześnie. Stabilizacja odbywa się za pomocą drutów, płytek lub wkrętów. Decyzje o rodzaju zabiegu podejmuje lekarz po ocenie diagnostyki obrazowej. Przebieg rehabilitacji po zabiegu będzie zawsze indywidualny, ponieważ zależy od wielu czynników. Decyzje o doborze ćwiczeń powinni wspólnie podejmować lekarz wraz z fizjoterapeutą. Głównymi celami będzie uzyskanie właściwego zrostu, poprawa ruchomości, siły i stabilności stawowej w obrębie całej kończyny górnej. Przebieg rehabilitacji jest zbliżony do tego, co opisałem dla leczenia zachowawczego.
Fot. Przykład metalowej stabilizacji po złamaniu kości promieniowej
Fot. Przykład metalowej stabilizacji po złamaniu kości promieniowej
Rokowania i możliwe powikłania po złamaniu kości promieniowej
W przypadku złamania dalszej części kości promieniowej rokowania są zależne od rodzaju złamania, uszkodzeń współtowarzyszących oraz Twojego wieku (stan układu kostnego). Dla uzyskania dobrych efektów, kluczowa jest decyzja lekarza o wyborze właściwej strategii leczenia. W przypadku właściwej terapii dochodzi do odpowiedniego zrostu i powrotu funkcji. Jednakże poziom skomplikowana okolicy nadgarstka (min. specyficzne ustawienie powierzchni stawowych kości promieniowej) może prowadzić do zaburzenia osi stawowej i szybszego zużycia powierzchni stawów nadgarstka (choroba zwyrodnieniowa). Do powikłań możemy również zaliczyć: lokalne zaburzenia krążenia, zespół cieśni kanału nadgarstka, zespół Sudecka, sztywność po urazową.
Jeśli masz pytania i wątpliwości co robić, kiedy problem dotyczy Ciebie, umów się ze mną na Konsultację Online.
Zachęcam do komentowania i zadawania pytań pod artykułem!
Przemek Jureczko
Jestem fizjoterapeutą i propagatorem zdrowego stylu życia. Moim celem nr 1 jest powrót pacjentów do sprawności. Pisząc i nagrywając dla Was materiały staram się wskazać właściwą drogę do zdrowia i pokazać ile zależy od Ciebie!
Czy można wrócić do pełni sprawności dłoni po złamaniu kości promieniowej?
Siema, jestem 6 m-cy po zlamaniu podobnego typu czyli wysokoenergetyczne wymagające zespolenia płytką Hofera. Jak to powiedzial mój chirurg jeszcze przed operacja pełna sprawnośc juz nie wróci i widze po sobie że mial niestety racje. Jest ograniczenie zgięcia i wyprostu. Dbam o to by utrzymać (może i n awet poprawić ) wyprost bezbólowy ponieważ bardziej mi na tym kierunku zależy. Co do stabilizacji przy aktywnościach sportowych, takich które moga skutkować upadkiem to polecam owijke bokserską (zwykłą, nie elastyczną). Mozna sobie utawić nadgarstek w jakiej chcemy pozycji + napięcie jakie chcemy mieć. Pozdro
Cześć, możliwości powrotu do sprawności zależą od kilku czynników.
1) Rodzaj złamania
2) Właściwa strategia leczenia
3) Właściwe wdrożenie rehabilitacji
4) Twoje zaangażowanie w proces leczenia
W większości nie powikłanych złamań udaje się dojść do pełnej sprawności dłoni
Pozdrawiam
Przemek
Mam – rozpoznanie, złamanie nasady dalszej kości promieniowej lewej /wieloodłamowe w okresie zrostu – S52
Zastosowano leczenie KGL-repozycja i stabilizacja płytą przy kostną LCP. Mam 72 lata stan zdrowia b. dobry.
Jakie mogę być rokowania i po jakim czasie od zabiegu mogę zacząć rehabilitację
Witam Panie Tadeuszu
Niestety każde złamanie wieloodłamowe może nieść za sobą powikłania szczególnie w postaci utrzymującego się bólu oraz ograniczenia zakresu ruchomości. Nadgarstek to bardzo złożony staw i tu prawidłowa oś stawu jest kluczowa, niestety po tego typu operacjach lekarze nie są w stanie odtworzyć prawidłowych kątów powierzchni stawowych. Efekt leczenia będzie zależny od 3 czynników:
1) Rodzaj zastosowanego leczenia operacyjnego
2) Jakość procesu rehabilitacji
3) Pana zaangażowania w proces leczenia (stosowanie się do zaleceń i profilaktyka przeciążeń)
Rehabilitację po zabiegu można już zaczynać w 1-2 tygodniu po zabiegu, choć może to być zależne od decyzji lekarza, który może mieść informację na temat innych przeciwwskazań…W początkowym etapie rehabilitacja powinna polegać na rozluźnieniu tkanek miękkich i pracy nad bliznami, praca nad zakresem ruchomości i siłą powinna być adekwatna do aktualnego poziomu bólu i zrostu kości…
Jeżeli chce Pani uzyskać bardziej szczegółowe informację zapraszam do konsultacji online
https://swiatrehabilitacji.pl/1818-2/
Życzę szybkiego powrotu do zdrowia!
Przemek
Witam, 7 listopada doznałam złamania cz. dalszej k. promieniowej z przemieszczeniem lewej ręki. Nastawiono mi ją i założono częściowy gips (2 zdjęcia RTG). Kciuk był tak ściśnięty i bolał, że odrobinę rozcięłam przy nim ciasny bandaż. Jest lepiej, już tak nie boli lecz opuchlizna i dziwne czucie wciąż jest. 25 listopada miałam wizytę u ortopedy, gdzie skarżyłam się, że mam wciąż opuchnięte palce i dziwne mrowienie przy kciuku. Nie zrobiono mi nawet powtórnego zdjęcia (zepsute RTG). Zdjęcie zrobiłam prywatnie. OPIS: Złamanie cz. dalszej k. promieniowej, nieco zaklinowane grzbietowo. Zwiększone dłoniowe pochylenie k. łódeczkowatej. Tak powinno być?
Następna wizyta 7 grudnia i zdjęcie gipsu. Proszę o poradę.
Witam
W Pani przypadku poczekałbym do kolejnej wizyty, bo to niedługi czas, bo tylko lekarz ortopeda może podjąć decyzje, co do dalszego etapu leczenia (widząc Pani układ kości na nowych zdjęciach). Jednakże, jeśli wizyta z 7 grudnia nie rozwieje Pani wątpliwości to polecam skonsultować problem z innym ortopedą.
Pozdrawiam
Przemek
Dzień Dobry
W dniu 18 kwietnia miałem złamanie dalszej kości promieniowej z przemieszczeniem. Na sor ręka została złożona , lecz niestety źle się zrosła. Objawiało się to niestabilnością kości łokciowej w nadgarstku – przeskakiwanie kości (wypadanie ze stawu) podczas ruchów rotacyjnych. Następnie 5 października był zabieg, ponowne „złamanie” kości , wstawienie płytki. Jest aktualnie luty , czyli ponad 4 miesiące od zabiegu , kość promieniowa jest w porządku , jednak niestety czasami przy ruchu rotacyjnym dochodzi do przeskakiwania kości łokciowej.
W kości łokciowej widnieje pewien element https://drive.google.com/drive/folders/1aUjRyook1PudvbHWvV3OlOvniJzMMVB8?usp=share_link
pytałem pewnego lekarza co to może być , to powiedział że wygląda to na złamane wiertło.
Ale przecież, skoro była składana kość promieniowa , to czemu w ogóle było by coś robione z kością łokciową ?
Nie mam na kości łokciowej wyrostka rylcowatego , złamał się 18 kwietnia a podczas zabiegu 5 października został usunięty – czyli , czy możliwe by widocznych element w kości łokciowej miał „zastępować” ten wyrostek ?
Ogólnie cały czas czuję ból właśnie w miejscu zakończenia kości łokciowej. Nie wiem czy rehabilitacja pomoże … termin rehabilitacji na nfz mam dopiero na sierpień
W razie czego proszę o odpowiedź , albo poradę
Z poważaniem
Rafał
Cześć Rafał
1) Pytanie, co to za element w kości łokciowej powinno być zadane, Twojemu lekarzowi prowadzącemu, ewentualnie ortopedzie specjalizującym się tylko w problemach dłoni,
2) Ten element raczej nie ma możliwości zastąpienia wyrostka rylcowatego, ten mały fragment jest wewnątrz kości, a nie jej wystającym fragmentem jakim jest wyrostek rylcowaty,
3) Na Twoim miejscu po tak powikłanym leczeniu, nie czekałbym na rehabilitację na NFZ, wiem, że rehabilitacja prywatna to pewne koszty, ale z każdym miesiącem, będzie trudniej odzyskać sprawność Twojej dłoni!
a) operacja to zazwyczaj 50% sukcesu drugie 50% to rehabilitacja,
b) opóźnienie rehabilitacji to możliwe kolejne zrosty w torebkach stawowych, a co za tym idzie sztywność w wielu stawach odpowiedzialnych za wszechstronną funkcję dłoni,
c) Rehabilitacja to również budowa siły i stabilności w obrębie kompleksu dłoni, co za tym idzie bez odpowiedniej siły i stabilności łatwo o niestabilność w rejonie nadgarstka i różne dźwięki stawowe połączone z bólem,
d) zapraszam na moje konsultacje online, bo Twój problem jest dość złożony, a opisałeś tylko cześć informacji, które są ważne.
Pozdrawiam i życzę zdrowia
Przemek