22 marca 2019

W przypadku braku przeciwwskazań należy jak najszybciej rozpocząć proces leczenia. Głównym celem terapii będzie złagodzenie dolegliwości bólowych oraz poprawa funkcji w okolicy objętej procesem chorobowym. Leczenie będzie składało się wielu różnych elementów.

Leczenie

Proces rehabilitacji jest zawsze indywidualny ponieważ wynika on z różnych przyczyn, wieku pacjenta oraz chorób współwystępujących. Terapię warto rozpocząć od rozluźniania mięśniowo-powięziowego m.in. obręczy barkowej, okolicy stawu ramiennego oraz klatki piersiowej (szczególnie istotne jest rozluźnienie mięśnia naramiennego, który „podciąga” głowę kości ramiennej w górę). Rozluźnienie przyspieszy proces regeneracji tkanek, poprawi krążenie oraz mobilność głowy kości ramiennej w stawie.

Podczas procesu rehabilitacji kluczowa będzie praca nad stabilizacją stawu ramiennego, łopatki oraz ćwiczenia kontrolujące cykl łopatkowo-ramienny. Ćwiczenia te będą zapobiegać przeciążeniom oraz przywrócą prawidłową biomechanikę stawów. Bardzo istotna jest także praca nad wyrównaniem dysbalansu mięśniowego. W tym przypadku niezbędne jest przywrócenie prawidłowiej funkcji mięśni stożka rotatorów.

Jeśli jest to konieczne należy poprawić ruchomość we wszystkich stawach obręczy barkowej a szczególnie w stawie ramiennym. Do tego celu wykorzystać można zarówno ćwiczenia jak i terapię manualną, która poprawi elastyczność torebki stawowej oraz tkanek okołostawowych. Należy zwrócić również uwagę na postawę ciała (obniżenie jednego z barków). Może to skutkować problemami bólowymi kręgosłupa szyjnego i piersiowego.

W stanie ostrym w przypadku dużych objawów bólowych konieczne mogą być leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Fizykoterapia

Fizykoterapia w zespole ciasnoty podbarkowej ma zastosowanie uzupełniające w przypadku  leczenia zachowawczego oraz rehabilitacji pooperacyjnej. Zabiegi mają na celu obniżenie bólu oraz stanu zapalnego. Aby uzyskać te efekty korzystne może być zastosowanie krioterapii, elektroterapii, ultradźwięków lub laseroterapii.

Pomoce ortopedyczne

W przypadku zespołu ciasnoty podbarkowej zaopatrzenie ortopedyczne (temblak, orteza obręczy barkowej) mogą być przydatne tylko po ewentualnym zabiegu operacyjnym.

Leczenie operacyjne 

Leczenie operacyjne podejmuje się gdy rehabilitacja nie daje przez kilka miesięcy oczekiwanych rezultatów. Należy pamiętać, że o konieczności przeprowadzenia zabiegu decyduje lekarz po ocenie funkcji stawu ramiennego, obręczy barkowej oraz diagnostyki obrazowej. Rodzaj operacji jest zależny od przyczyn ciasnoty podbarkowej. Istnieją dwa strategie leczenia: artroskopowa (bez otwierania stawu) i otwarta. Obecnie o ile to możliwe metodą z wyboru jest leczenie artroskopowe ze względu na skrócony czas gojenia i rehabilitacji w przeciwieństwie do operacji otwartych (choć nie zawsze jest taka możliwość).

Przebieg rehabilitacji po zabiegu będzie indywidualny ponieważ zależy od wielu czynników. Decyzje o doborze ćwiczeń i momencie powrotu do aktywności powinni wspólnie podejmować lekarz wraz z fizjoterapeutą. Głównymi celami będzie poprawa ruchomości, siły i stabilności stawowej w obrębie wszystkich stawów obręczy barkowej. 

Rokowania

Leczenie zachowawcze (rehabilitacja i farmakoterapia) w zespole ciasnoty podbarkowej może pomóc w zmniejszeniu dolegliwości bólowych oraz złagodzeniu wtórnych skutków choroby. Należy jednak pamiętać, że rokowania są zależne od przyczyn dysfunkcji. W przypadku przyczyn pierwotnych trudniej o poprawę. W przypadku przyczyn wtórnych przy dobrze prowadzonej rehabilitacji rokowania są pomyślne. W przypadku znacznych zmian ustawienia stawu, uszkodzeniu ścięgna stożka rotatorów oraz zmian zwyrodnieniowych o efekty trudniej.

Jeżeli szukasz informacji o objawach, przyczynach i diagnostyce zespołu ciasnoty podbarkowej kliknij tutaj.

Bibliografia

  1. Brent Brotzman S. i in.: Rehabilitacja ortopedyczna, t.1
  2. Dega W.: Ortopedia i rehabilitacja, t.2
  3. Dziak A.: Urazy i uszkodzenia w sporcie
  4. Kolster G.: Poradnik fizjoterapeuty
  5. Skolimowski J. i in.: Postępowanie usprawniające u osób z zespołem ciasnoty podbarkowej
  6. Szyluk K. i in.: Zespół ciasnoty podbarkowej – najczęstsza przyczyna bolesnego barku
  7. Zarzycki M. i in.: Zastosowanie techniki mobilizacji w leczeniu zespołu ciasnoty przestrzeni podbarkowej

Oceń artykuł i pomóż na rozwijać portal

Ocena: 0 - 0 głosy
dnia 2019-03-22

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Wasze komentarze: (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
.


Jednostki ChoroboweLogowanie / Rejestracja