Nie możesz umyć ręki bo jest stale zaciśnięta w pięść? Sztywność mięśni sprawia, że ubieranie się staje się męczarnią? Ramię unosi się kiedy jesteś w stresie? Jeżeli chociaż jeden z tych problemów Cię dotyczy, to Twoim problemem jest spastyczność mięśni i może Ci pomóc toksyna botulinowa. Dalej znajdziesz podstawowe informacje dotyczące stosowania  preparatów zawierających toksynę botulinową (botoks) w leczeniu spastyczności.


Czym właściwie jest toksyna botulinowa i na czym polega jego działanie?


Toksyna botulinowa, nazywana również jadem kiełbasianym, jest naturalną substancją, blokującą połączenia między zakończeniami nerwów a włóknami mięśniowymi.  W efekcie, przez kolejne 3-4 miesiące po podaniu toksyny aktywność mięśni jest ograniczona. Stopień osłabienia ostrzykniętych mięśni zależy od ilości podanej substancji. Botulina ze względu na wspomniane właściwości jest środkiem coraz częściej stosowanym w leczeniu nadmiernego napięcia mięśni o charakterze spastycznym.

Z czym wiąże się spastyczność mięśni?

Spastyczność mięśni wiąże się ze zmniejszeniem siły i elastyczności mięśni, ograniczeniem ruchomości stawów, trudnością w wykonywaniu ruchów celowych i bólem. Może ona utrudniać zarówno zwyczajne czynności codzienne, jak i rehabilitację. Wzmożone napięcie mięśni ramienia i przedramienia bywa tak duże, że uniemożliwia utrzymanie prawidłowej higieny dłoni i okolicy łokcia, co sprzyja powstawaniu odleżyn i zakażeń skóry. Zaciśnięta dłoń sprawia, że nie możesz niczego chwycić ani niczego przytrzymać. Możesz odczuwać silny ból napiętych mięśni i stawów, które przyjmują skrajne pozycje. Ręka którą z trudem ułożyłeś na stole samoczynnie ściąga talerz lub przewraca kubek, kiedy tylko się poruszysz. Funkcjonalne wykorzystanie ręki w codziennych sytuacjach staje się właściwie niemożliwe.

Spastyczne napięcie mięśni ulega zmianie pod wpływem emocji i może rodzić pewne trudności w sytuacjach towarzyskich. Być może kiedy się śmiejesz, kiedy czujesz się zakłopotany lub zestresowany, Twoje ramię unosi się mimowolnie w górę. Powtarzanie się takiej sytuacji może zniechęcać Cię do spotkań ze znajomymi lub nawiązywania nowych relacji.


Czytaj także: Mózgowe porażenie dziecięce: objawy, przyczyny, rehabilitacja

Zalety leczenia toksyną botulinową

Wróćmy teraz do toksyny. Nie oczekuj, że samo podanie leku przywróci umiejętności ruchowe utracone na skutek choroby. Nic bardziej mylnego! Toksyna jest narzędziem pozwalającym zmniejszyć spastyczne napięcie mięśni, będące objawem choroby. Może ułatwić Ci rehabilitację i samoobsługę. Nowe umiejętności nabędziesz jedynie ciężką pracą!

Zastosowania toksyny botulinowej jest wskazane, kiedy spastyczność:

  • utrudnia pielęgnację
  • powoduje ból
  • utrudnia rehabilitację
  • powoduje przykurcze mięśni
  • dotyczy ograniczonej liczby mięśni.

Do przeciwwskazań należą:

  • utrwalone przykurcze mięśni i duże zwyrodnienia stawów

Wśród objawów niepożądanych wymienia się:

  • zbyt duże osłabienie mięśnia
  • objawy ogólne w postaci suchości w ustach, podwójnego widzenia, trudności w połykaniu, zaburzeń żołądkowo-jelitowych oraz ogólnego osłabienia mięśni.

Objawy niepożądane zależą od ilości wstrzykniętej toksyny. Podanie większej dawki może wiązać się z wystąpieniem silniejszych objawów.

Decyzję o zastosowaniu toksyny botulinowej powinno poprzedzać dokładne badanie lekarskie i fizjoterapeutyczne. Ważne jest nie tyle występowanie spastyczności, ale jej wpływ na Twoją sprawność. Dlatego obserwacje fizjoterapeuty są kluczowe dla ustalenia, czy i które ze spastycznych mięśni ograniczają Twoje możliwości. Ostatecznie to Ty musisz wyrazić zgodę na ostrzyknięcie po konsultacji z lekarzem i fizjoterapeutą.

Twoje oczekiwania są ważne i musisz przedyskutować je z lekarzem i fizjoterapeutą przed ostrzyknięciem. Jeżeli wykorzystujesz specyficzne mięśnie do przytrzymywania słoika który chcesz odkręcić, czy przenoszenia garnka, to po ich ostrzyknięciu neurotoksyną możesz nie sprostać już tym zadaniom.

Podanie toksyny botulinowej jest zazwyczaj poprzedzone ostrzyknięciem wyselekcjonowanych mięśni bupiwakainą. Jest to środek znieczulający, który działa na mięśnie podobnie jak botulina, ale jedynie przez kilka godzin. Wykonanie takiej próby potwierdza lub kwestionuje skuteczność planowanej procedury.

Toksyna botulinowa jest substancją wykorzystywaną w leczeniu spastyczności. Po wstrzyknięciu do spastycznych mięśni ogranicza na pewien czas ich aktywność. Dzięki temu poprawia efektywność rehabilitacji, może ułatwić Ci samodzielny trening i pielęgnację oraz zmniejszyć dolegliwości bólowe. Leczenie z wykorzystaniem toksyny warto poprzedzić konsultacją z fizjoterapeutą. Pamiętaj, że toksyna sama w sobie nie przywraca funkcji ruchowych utraconych w wyniku choroby. Nowe umiejętności ruchowe nabędziesz jedynie dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości.

Zachęcam do komentowania!
Paweł Kiliszek

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 5 / 5. Liczba Głosów: 1

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This