Powrót do funkcjonowania osoby po udarze mózgu do pełni życia w wymiarze rodzinnym i społecznym nie może pomijać kwestii sexu.  Jest ona istotną składową tworzenia i pielęgnacji więzi w związku oraz wpływa znacząco na poczucie własnej wartości. Potrzeba kochania i bycia kochanym, oraz fizycznego i umysłowego odprężenia jakie daje sex, jest ważna dla każdego człowieka.

Z artykułu tego dowiesz się, jakie utrudnienia możesz napotkać na drodze do satysfakcjonującego życia seksualnego po udarze mózgu. Podpowiem również, jak można sobie z nimi poradzić oraz gdzie możesz szukać pomocy jeżeli zajdzie taka potrzeba. 

Nie ma się co czarować, po udarze Ty i twój partner/partnerka możecie napotkać  pewne problemy związane ze sferą seksualności. Jeśli dotyczą one kwestii psychologicznych, pomocna może okazać się wizyta u psychologa lub seksuologa.

Czytaj także: Sen po udarze mózgu

Udar zmienia wygląd zewnętrzny oraz to jak się poruszamy i odczuwamy bodźce płynące z otoczenia. Czynniki te wpływają na jakoś sexu. „Udarowcy” często uskarżają się na osłabienie zainteresowania seksem oraz zmniejszoną ilość odbywanych stosunków płciowych. Jeśli jesteś kobietą, możesz doświadczać niewystarczającego nawilżenia narządów płciowych oraz trudności z osiągnięciem orgazmu. Jeśli jesteś mężczyzną możesz mieć trudności z erekcją oraz ejakulacją, czyli wytryskiem nasienia.

Wśród pozostałych czynników negatywnie wpływających na życie seksualne wymienia się:

  • depresję – jeśli występuje u Ciebie kliniczna depresja, to na pewno obserwujesz u siebie zmniejszenie zainteresowania seksem, brak pożądania lub impotencję. Konsultacja z psychiatrą oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego powinny zażegnać ten problem.
  • lęk przed pogorszeniem stanu zdrowia – jeśli masz obawy czy sex jest bezpieczny dla Ciebie, zwyczajnie porozmawiaj o tym ze swoim neurologiem. Większość osób po udarze nie ma przeciwwskazań do podejmowania aktywności seksualnej!
  • zmiany osobowości – mogą wpływać na umiejętność zaangażowania się w życie intymne oraz utrudniać odczuwanie pożądania. Możesz też myśleć, że seks po udarze to coś niewłaściwego albo nie mieszczącego się w Twoich możliwościach. Obawy przed skrzywdzeniem partnera to dosyć częste zjawisko, które może utrudniać zbliżenie. Dobra komunikacja między partnerami, okazywanie ciepła i cierpliwości na pewno bardzo pomogą. Stopniowy powrót do aktywności seksualnej wzmocni twoją relację z ukochaną osobą, wniesie w Twoje życie przyjemność oraz poprawi poczucie własnej wartości. Jeśli jednak nadal problemy natury psychologicznej będą uniemożliwiać Ci powrót do życia intymnego, bez wahania odwiedź psychologa/seksuologa.
  • zaburzenia zachowania – może dojść do takiej sytuacji, że uszkodzenie mózgu w wyniku udaru spowoduje u Twojego partnera/partnerki zaburzenie kontroli zachowań, również seksualnych. Osoba taka, bez względu na płeć, wiek czy pozycję społeczną, potrafi łamać przyjęte normy zachowań związanych ze sferą seksualną. Może przejawiać się to w nieprzyzwoitych komentarzach, propozycjach lub nieadekwatnej ocenie sytuacji interpersonalnych. Osoba taka może nie być do końca świadoma faktu, że krzywdzi partnera swoim zachowaniem. W takiej sytuacji na pewno warto jasno i dosadnie wyznaczać granice. Zmiany te, choć zdarza się, że mogą być trwałe, często jednak są bardziej obserwowane w okresie bezpośrednio po zachorowaniu – ich intensywność z czasem łagodnieje. Niemniej warto od początku stanowczo informować partnera o tym, że określone zachowanie nie jest przez Ciebie akceptowane.
  • impotencja spowodowana farmakoterapią – niektóre leki stosowane po udarze mogą, jako skutek uboczny, powodować zaburzenia erekcji. Jeśli obserwujesz osłabienie lub brak porannego wzwodu, to taka przyczyna jest prawdopodobna. Do medykamentów mających wpływ na erekcję należą leki obniżające ciśnienie krwi, leki nasercowe, uspokajające, nasenne, antydepresanty, leki moczopędne oraz alkohol. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, powiedz mu, że masz taki problem i zapytaj, czy można spróbować ustawić leczenie farmakologiczne tak, byś nie doświadczał takich przykrych skutków ubocznych.
  • paraliż i zaburzenia czucia – przy zaburzeniach czucia warto zachować pewną ostrożność i uważność na części ciała, których ten problem dotyczy. Obserwujcie z partnerem czy nie dochodzi np. do nadmiernego zaczerwienienia skóry lub uszkodzeń naskórka/błon śluzowych. Jeśli twoim problemem jest niedowład, spróbujcie poeksperymentować z różnymi pozycjami i poszukać tych najwygodniejszych i bardziej stabilnych. Będzie bezpieczniej i przyjemniej.
  • zaburzenia mowy – na szczęście komunikacja nie ogranicza się tylko do mowy, a akt seksualny to szczególna forma porozumienia. Uwodzić można i bez słów, więc nie ma się co martwić! Dotyk, gest czy spojrzenie potrafi wyrazić znacznie więcej.
  • zewnętrzne i wewnętrzne zaopatrzenie medyczne tj. worki na mocz, cewniki itp. – myśl o tym jak z takim „ustrojstwem” doprowadzić do zbliżenia seksualnego może przerażać, a w najlepszym wypadku co najmniej zastanawiać. Jednak dla chcącego nic trudnego. Zewnętrzne cewniki wystarczy po prostu zdjąć i założyć z powrotem po stosunku. Jeśli jesteś mężczyzną i masz cewnik wewnętrzny, wystarczy że odłączysz worek zbierający mocz, zaciśniesz rurkę od cewnika, ułożysz ją wzdłuż penisa i nałożysz prezerwatywę. Możesz też usunąć cewnik jeśli potrafisz sam się później zacewnikować. Jeśli jesteś kobietą, możesz zostawić cewnik na miejscu, tylko odłącz wcześniej worek i zatkaj rurkę.

 Jeśli impotencja oraz inne utrudnienia związane z seksualnością nadal będą utrudniać Ci życie, nie wahaj się i poszukaj specjalisty, który pomoże Wam się uporać z problemem. Twój lekarz, fizjoterapeuta lub ktokolwiek inny z zespołu terapeutycznego, powinien wiedzieć, do kogo Cię odesłać. Pamiętaj też, że często zaburzenia te mają charakter przemijający.

Życie intymne to nie tylko fizyczne zbliżenie – to również Twoja relacja z partnerem lub partnerką, dotykanie, pieszczoty, przytulanie, chęć dawania i przyjmowania czułości, intymność, wzajemne zainteresowanie, miłość i tolerancja. Wszystko to można wyrazić bez używania choćby jednego słowa. Po udarze być może utracisz pewne funkcje ciała tj. czucie czy dowolność w wykonywaniu ruchu, ale możesz zyskać też bardzo szczególną i wyjątkową relację opartą na bliskości jakiej nie doświadczyłeś/nie doświadczyłaś przed zachorowaniem.

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 4.5 / 5. Liczba Głosów: 10

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This