Jeśli podczas wizyty u pediatry okaże się, że Twoje dziecko potrzebuje rehabilitacji zaczynasz odczuwać lęk. Martwisz się, zastanawiasz się co jest nie tak. Jest to całkowicie normalne uczucie, jesteś przecież rodzicem i boisz się o swoje dziecko. Przeczytaj dalszą cześć i dowiedz się jak możemy wpłynąć na nastawienie dziecka do fizjoterapii

Na początku musisz wybrać jak najlepszego specjalistę, który zajmie się terapią. Jeśli trafisz do gabinetu fizjoterapeuty pamiętaj, że Twoje pozytywne nastawienie do sytuacji, jak i terapeuty jest sprawą kluczową. Przyniesie to wymierne korzyści zarówno Tobie jak i maluszkowi. W trakcie terapii powierzasz fizjoterapeucie swoje dziecko, nic więc dziwnego, że możesz czuć się niekomfortowo, szczególnie przy pierwszych kilku wizytach. Sytuacja nieco komplikuje się w przypadku dzieci starszych. Wtedy to mały pacjent musi polubić swojego fizjoterapeutę – jeśli nie będzie go akceptował terapia nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Może się wtedy okazać, że trzeba będzie wykazać się większą cierpliwością!

Czytaj także: Rehabilitacja dzieci – o jakiej porze dnia dziecko lepiej reaguje na fizjoterapię?

Znalazłaś/eś odpowiedniego fizjoterapeutę i dziecko zaczyna rehabilitację. Już na początku na pewno otrzymasz wskazówki jak ćwiczyć w domu. W przypadku niemowlaków ważny jest instruktaż pielęgnacyjny – sposób podnoszenia, odkładania, zmiany pieluszki oraz noszenia. Warto przetrenować to pod okiem fizjoterapeuty, żeby upewnić się, że wykonujesz to w sposób poprawny.

Dzieci starsze zapewne otrzymają zestaw ćwiczeń do domu. Aby rehabilitacja była jak najbardziej efektywna musisz powtarzać ćwiczenia we własnym zakresie. Co z tego, że fizjoterapeuta będzie ćwiczył z dzieckiem w gabinecie, osiągnie efekty, jeśli w warunkach domowych nie będzie utrwalenia określonych zadań. Jeśli będziesz wymagać od dziecka pewnych zachowań oraz rozpoczniesz regularne ćwiczenia wejdzie to w nawyk i dziecko zacznie je uważać za coś normalnego.

Czy można zrobić coś aby sprawić, żeby Twoje dziecko będzie czuło się komfortowo w trakcie fizjoterapii? Oczywiście, że tak. Gdy na terapię uczęszcza niemowlak warto, żeby gabinet posiadał dużo różnych zabawek, które zaabsorbują uwagę dziecka. W przypadku dzieci, które potrzebują dużo bezpieczeństwa pomocne mogą być zabawki znane ze środowiska domowego. Dla dzieci, które mają dużą potrzebę eksploracji ciekawość mogą wzbudzić nowe kolorowe zabawki. Niektóre z dzieci będą tolerowały jedynie panie, inne natomiast będą wolały ćwiczyć z mężczyzną. Jednak, w przypadku tej kwestii należy dać dziecku czas na adaptacje. Czasem dziecko może mieć obiekcje do stroju fizjoterapeuty (kolorowy ubiór sprzyja, czarny lub biały – niekoniecznie). Niekorzystnie mogą zadziałać również silne perfumy fizjoterapeuty, dlatego w razie potrzeby warto poruszyć tą kwestię.

Jeśli niemowlak zaczyna płakać na pierwszych zajęciach, nie oznacza to, że dzieje mu się krzywda. Pamiętaj, że tylko w taki sposób mały człowiek może wyrazić swoje niezadowolenie. Nagle ktoś budzi go z drzemki i zaczyna ćwiczyć. Jak się nie zdenerwować ;) Jeśli natomiast czujesz, że płacz jest co raz bardziej intensywny poproś terapeutę o przerwę, weź dziecko na ręce i przytul, poprawi się wtedy poziom bezpieczeństwa – mama jest przecież blisko. Nie oczekuj również, że terapia będzie trwała pełną godzinę zegarową, szczególnie na początku. Maluszki nie są w stanie tyle wytrzymać. Niekiedy może się okazać się, że terapia nie odbędzie się. Dzieje się tak w sytuacji, w której dziecko mocno płacze, jest mocno rozdrażnione lub nie obudzone. Jeśli dziecko jest już starsze to warto tłumaczyć mu dokąd jedzie, co się będzie działo tak, by nie było zaskoczone. Jeśli będziemy starać się umawiać na stałe godziny lub pory dnia to malec z pewnością szybciej zaadaptuje się do nowej sytuacji i zapamięta nowy rytuał.

Jeśli na rehabilitację uczęszcza dziecko starsze warto zadbać o różnorodność ćwiczeń. Każda terapia powinna być dla dziecka ciekawym wyzwaniem. Dziecko będzie chciało wówczas z przyjemnością odwiedzać gabinet fizjoterapeuty oraz będzie gotowe na współpracę. Pamiętajcie, że nic na siłę! dziecko potrzebuje odpoczynku również od terapii (fizjoterapeuta powinien określić indywidualny plan spotkań i ilość zadań domowych).

Czytaj także: Leżaczek, bujaczek – nie ograniczaj aktywności swojego dziecka

W przypadku dzieci starszych ważna jest pomysłowość terapeuty. Można przecież wykonać dane ćwiczenie w formie zabawy, zawodów czy wyścigów. Dziecko można zmotywować także poprzez zbieraniem naklejek czy stempelków. Jeśli sama sala ćwiczeń, jest atrakcyjna, tym chętniej dziecko będzie uczęszczało na zajęcia.

Pamiętaj, że Twoja współpraca z fizjoterapeutą jest niezbędna do uzyskania jak najlepszych efektów terapii. W tej kwestii musisz wziąć pod uwagę różne czynniki. Czasem fizjoterapeuta może nie do końca odpowiadać Tobie ale dziecko dobrze współpracuje, ma dobrą relację z fizjoterapeutą i uzyskuje postępy w terapii. Nie zapominaj również, że dziecko może mieć gorszy dzień i najzwyczajniej na świecie nie będzie chciało jechać na terapię – jeśli nie zdarza się to nagminnie może warto dać mu „dzień wolny”.

Zachęcam do komentowania!

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 0 / 5. Liczba Głosów: 0

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This