13 kwietnia 2019

Idą Święta Wielkiej Nocy, wręcz pędzą... Jaki to ma na nas wpływ? Dobrze wiemy - ogromny!!! Wiele osób spośród  nas musi się na nie przygotować i nie chodzi tylko o „posprzątanie” swojego wnętrza. Mieszkanie lub dom, muszą być do świąt przygotowane najlepiej! I tu pojawia się mały problem, bo mycie okien, mycie podłóg, prasowanie obrusów i tym podobna gimnastyka nie jest korzystna dla naszego układu ruchu!!!

Jako fizjoterapeuta prowadzę na co dzień wielu pacjentów z różnymi schorzeniami układu ruchu. W terapii staram się jak najlepiej łagodzić objawy i wpływać na przyczyny problemów. Ponadto stawiam duży nacisk na profilaktykę...jednak z ogromem świątecznych prac, które muszą być wykonane priorytetowo wygrać nie mogę:)

Przygotowałem więc kilka porad, które w gorączce sobotnich porządków mogą zmniejszyć przeciążenia i może przyczynią się do mniejszych dolegliwości bólowych w trakcie i po świętach:)

Mycie okien

Jeśli dawno ich nie myłaś/eś a Twój kręgosłup nie jest w najlepszej formie to na pewno musisz uważać na pochylanie w przód z prostymi kolanami  (szczególnie przy schylaniu do wiaderka z wodą), również sięganie i wychylanie na boki może powodować zwiększenie przeciążeń.

Podłoga

Przy używaniu miotły, odkurzacza czy mopa niestety trzeba się pochylić by odpowiednio docisnąć nasz sprzęt do „powierzchni płaskich” Mało kto zdaje sobie sprawę, że mycie podłogi w klęku podpartym jest znacznie mniej przeciążające! Jeśli jednak sprzątamy na stojąco, pamiętajmy by, na ile to możliwe, mieć proste plecy.

Prasowanie

Niestety jest to zazwyczaj długotrwała czynność, na której cierpi zarówno odcinek szyjny jak i lędźwiowy. W odcinku szyjnym i piersiowym dochodzi do zgięcia (głowa pochylona w przód) natomiast odcinek lędźwiowy to częste znaczne zaokrąglenie pleców. Podczas prasowania często sprawdza się pozycja siedząca. Jest co prawda bardziej męcząca dla rąk ale znacznie korzystniejsza dla kręgosłupa!

Czytaj także: Chcę rozpocząć aqua aerobic - co muszę wiedzieć?

Na koniec dwie kluczowe wskazówki

Pośpiech nie sprzyja

Kiedy pracujemy w pośpiechu często nasz system stabilizacji nie nadąża przy gwałtownych ruchach. Przy znacznych bólach pleców moglibyśmy podnieść powoli 25 kilogramowy worek cementu gdzie zerwanie się gwałtownie po kartkę papieru z podłogi może nas „ściąć z nóg” Dlatego dla naszego dobra lepiej troszkę zwolnić, by móc w zdrowiu przetrwać święta.

Wskazówka kluczowa: aktywacja męża/chłopaka:)

Piszę na końcu bo sam jestem facetem - sprzeczność interesówJ. W tym ciężkim okresie warto współpracować! Dlaczego na kobietach powinny ciążyć wszystkie przedświąteczne obowiązki? Podczas każdej pracy domowej męski układ ruchu znacznie łatwiej i szybciej poradzi sobie z różnymi zadaniami, nadrabiając przy okazji roczne zaległości w tej materii J

Pozdrawiam życząc wszystkim radosnych i zdrowych Świąt Wielkiej Nocy
mgr Przemysław Jureczko 

Oceń artykuł i pomóż na rozwijać portal

Ocena: 0 - 0 głosy
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Wasze komentarze: (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
.


Jednostki ChoroboweLogowanie / Rejestracja