Bardzo często tematem nurtującym wielu rodziców jest kupno pierwszych butów dla swojego dziecka.  Rodzi się kilka pytań. Kupić buty sztywne czy miękkie? Buty za kostkę czy nie? Buty z  zapiętkiem czy bez? Niestety na te wszystkie pytania nie ma jednoznacznej odpowiedzi! Każde dziecko jest inne, wymaga indywidualnej oceny i podejścia do tematu stóp i obuwia. Należy pamiętać, że dobór obuwia to nie tylko kwestia trendów w modzie i indywidualnych upodobań, a przede wszystkim zdrowia i minimalizowania ryzyka wad stóp.

Wybierając pierwsze buty dla dzieci zawsze należy je przymierzyć! Nie wystarczy podać długość stopy ale trzeba także sprawdzić czy stópka jest wąska czy szeroka, szczupła czy pulchna i jak mieści się w nowej parze butów. Pamiętajmy, że nieprawidłowy wybór może sprzyjać pierwszym wadom stóp.

Kiedy kupić pierwszą parę butów?

Pierwszą i podstawową zasadą jest brak pośpiechu przy kupnie pierwszych butów dla dziecka! Przez pierwszy okres życia dziecko leży, siedzi albo jest noszone, więc sytuacja nie wymaga kupowania butów i zakładania ich na stopy dziecka. Stopy wbrew powszechnej opinii nie kształtują się kiedy dziecko zaczyna wstawać i chodzić ale już dużo wcześniej. Funkcja stóp rozpoczyna się w momencie leżenia na plecach kiedy dziecko zaczyna chwytać za stopy, bawić się nimi i wkładać je do buzi. Goła stopa odbiera bardzo wiele bodźców (na podeszwie znajduje się bardzo wiele receptorów przekazujących informacje dotyczące temperatury, położenia ciała w przestrzeni oraz czucia powierzchownego). Gdy dziecko zaczyna wstawać i chodzić to najlepiej by chodziło na bosaka, bez skarpetek (mogą powodować ślizganie się) by pewnie stawiać kroki na różnej fakturze nowo odkrywanego podłoża.

Jeżeli pogoda wymaga zakrywania stóp to starajmy się zakładać grube skarpety czy wełniane buciki dopasowujące się do stopy ale nie ściskające palców. Nie wkładajmy stóp naszego malucha od razu w twarde buty, które ograniczają ruchomość stawów. Bardzo często po zdjęciu tego typu butów stopy potrzebują sporo czasu by odzyskać elastyczność i swobodę ruchu. Pamiętajmy więc, że jeśli dziecko nie chodzi to wstrzymajmy się jak najdłużej z zakupami.

Czytaj także: Chodzenie na palcach u dziecka – przyczyny i diagnostyka

Dobrze dobrane buty?

Wiedza i brak pośpiechu to klucz do znalezienia dobrych, wygodnych i funkcjonalnych butów dla dziecka. Każde zakupione buty należy wcześniej przymierzyć. Przede wszystkim stopa musi wsuwać się gładko i bez problemów. Przed ostatecznym zakupem dziecko powinno mieć czas na dłuższe zapoznanie się z nowymi bucikami (stanie, siedzenie, chodzenie). Każde nienaturalne ruchy, dyskomfort może dać nami wiele cennych informacji. Warto w tym momencie wsłuchać się w opinię dziecka.

Jeśli dziecko ma stopy pulchne to potrzebują one więcej miejsca w bucie. Jeżeli zaś stopy naszego dziecka są dość wysokie w podbiciu to nawet odpowiednio dobrane na długość buty mogą nie pasować. Kolejną ważną zasadą przy zakupie pierwszych butów jest sprawdzanie swobody poruszania palcami w bucie. Pomaga w tym wysoki i szeroki czubek buta (zbyt wąskie czubki butów powodują ścisk palców, który u części dzieci o elastycznej budowie aparatu stawowo-mięśniowego może sprzyjać wadom stóp jak koślawość palucha (hallux valgus).

Idealne obuwie powinno być również przewiewne by nie doprowadzać do nadmiernego pocenia się stóp. Umożliwiają to membrany odprowadzające pot z wewnątrz a jednocześnie wilgoć z zewnątrz. Bardzo istotną sprawą jest także podeszwa buta! Podeszwy nie powinny być zbyt twarde,  dlaczego? Ponieważ mięśnie stopy przy zbyt twardej podeszwie nie działają prawidłowo a wręcz nie pracują wcale! W przypadku elastycznej podeszwy dziecko wyczuwa kamienie oraz nierówności podłoża, wykonuje prawidłowo fazę przetaczania (przejścia z pięty na palce) oraz potrafi wykonać właściwe odbicie. Wszystkie te elementy to nieustanny trening stabilizacji wpływający korzystnie na cały układu ruchu dziecka.

To czy podeszwa jest elastyczna świadczy możliwość łatwego zgięcia podeszwy na wysokości palców. Tylna część podeszwy może być twardsza bo tam znajduje się kość piętowa, która podczas fazy „kontaktu pięty z podłożem” nie wymaga dużej ruchomości. Pamiętajmy, że podeszwa od wewnętrznej strony buta powinna być miękka i komfortowa, by dziecko czuło się swobodnie. Należy zwrócić również uwagę na ewentualne szwy wewnątrz buta, które mogą uwierać dziecko.

W przypadku sznurowania czy zapinania rzepów ważne by w przypadku jednego i drugiego rozwiązania dziecko właściwe założyło but. Luźno założone buty nie spełniają swojej prawidłowej funkcji a dla części dzieci może to zwiększać ryzyko potykania się.


Czytaj także: Koślawość stóp – objawy, przyczyny, leczenie

Czy dziecko może nosić buty po kimś i czy można kupować za duże buty?

Często u wielu rodziców pojawia się pytanie czy nasze dziecko powinno nosić używane buty? Otóż nie jest to najlepsze rozwiązanie! Używane buty dopasowują się do profilu stopy pierwszego ,,właściciela” często buty są już lekko zdeformowane oraz pojawia się asymetria wytarcia podeszwy. Niestety zniekształcenie buta może niekorzystnie wpływać na zdrowe stopy będące w ciągłym rozwoju.

Nie należy kupować również zbyt dużych butów. Jeżeli buty są pół rozmiaru lub rozmiar większe to sytuacja jest do zaakceptowania. Jeśli jednak but jest luźny i niestabilny to stopy dziecka są nadmiernie przeciążone bo walczą cały czas by buty nie spadły. Poza tym znacznie wzrasta ryzyko upadku. Niestety taka sytuacja zdarza się dość często!

Wkładki ortopedyczne, buty ortopedyczne i sandałki

Kiedy martwi nas ustawienie stóp naszego dziecka warto wybrać się na konsultację. Konsultację można odbyć u ortopedy lub fizjoterapeuty specjalizującego się w wadach postawy. Dobra diagnostyka rozwieje wiele wątpliwości związanych ze zdrowiem Twojego dziecka. Należy zdać sobie sprawę, że stopy dzieci kształtują się przez pierwsze lata życia. Kluczowe jest powstanie łuków, które wpłyną na właściwości biomechaniczne stopy.

Najczęściej nieprawidłowe ustawienie dotyczy łuku podłużnego przyśrodkowego co powoduje koślawe ustawienie stopy (brzeg przyśrodkowy stopy kontaktuje się z podłożem). Najlepszym sposobem rozwiązania tego problemu jest terapia polegająca na rozpoczęciu odpowiednich ćwiczeń. Jednakże terapię w wielu przypadkach warto uzupełnić o wkładki ortopedyczne. W życiu codziennym dziecko zapomina o prawidłowym wzorcu ustawienia stóp dlatego wkładki ortopedyczne mogą poprawić tą sytuację. Oczywiście decyzję o doborze wkładek podejmuje lekarz lub fizjoterapeuta. W takiej sytuacji buty wybieramy pod takim kątem żeby znalazło się w nich miejsce na wkładki. Konieczne jest również noszenie wkładek w klapkach po domu (wkładki można podkleić taśmą dwustronną).

Czytaj także: Chód ze stopami skręconymi do środka – objawy, przyczyny, leczenie

Inaczej sytuacja wygląda z butami ortopedycznymi (buty posiadające usztywnienie wokół kostki). Obecnie na rynku istnieje mnóstwo firm specjalizujących się w produkcji atrakcyjnych butów ortopedycznych dla dzieci. Jednak tu powstaje pewien problem. Niektóre firmy przekonują nas, że prawie każde dziecko powinno nosić buty ortopedyczne dlatego warto przyjrzeć się sprawie.

Produkcja obuwia opiera się na standaryzacji rozmiaru i budowy. Niestety każda wada stóp jest inna (u niektórych dzieci koślawość dotyczy głównie tyłostopia u innych niekorzystne siły bardziej działają na przodostopie. Dodatkowo u części dzieci wada dotyczy tylko jednej stopy) dlatego korzystniejsze wydaje się zrobienie indywidualnych wkładek ortopedycznych noszonych w zwykłym obuwiu. Poza tym pomimo że buty ortopedyczne są lepszej jakości niż kiedyś to jednak dalej są sztywne i ograniczają swobodę ruchu całej stopy, dlatego używanie ich w przypadku zdrowych stóp lub jako profilaktyki nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Z drugiej strony obuwie ortopedyczne może być korzystne ale głównie w przypadku dużych deformacji stóp, gdzie oprócz terapii indywidualnej, wkładek ortopedycznych dodatkowe wsparcie buta wpłynie na zmniejszenie deformacji oraz nie dopuści do progresji wady.

Przeciwieństwem butów ortopedycznych są wszelkiego rodzaju sandałki. Wiele rodziców ma jednak wątpliwości czy jest to odpowiedni rodzaj obuwia dla ich dzieci. W tym przypadku należy pamiętać, że w przypadku gdy stopy są prawidłowo ukształtowane sandałki są bardzo dobrym typem obuwia. Pozwalają stopie oddychać i nie krępują ruchów stopy (oczywiście przy wyborze sandałów także należy się kierować wskazówkami znajdującymi się we wcześniejszej części artykułu).

Podsumowując pamiętajmy, że stopy są fundamentem naszego całego ciała, każde zaburzenie ich osi będzie miało konsekwencje dla kolana czy biodra. Pierwsze lata życia dziecka (do 4-5 roku życia) to proces kształtowania się łuków stopy gdzie czas w połączeniu z aktywnością ruchową wpływa na prawidłową budowę i funkcję stopy. W tym wieku ważna jest swoboda i nie skrępowanie ruchów. Jeśli u dziecka podejrzewamy wadę stóp warto pójść na konsultację bo być może częścią terapii powinny być wkładki ortopedyczne a, w niektórych przypadkach buty ortopedyczne.

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 4 / 5. Liczba Głosów: 3

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This