Jest wiele metod rehabilitacji dzieci, jedną z najpopularniejszych koncepcji leczenia dzieci jest metoda rehabilitacji NDT Bobath. Metoda ta może być stosowana u dzieci posiadających zaburzenia neurologiczne jak i ortopedyczne. Metoda wywodzi się z Londynu, powstała w latach 40 XX wieku i od tego czasu jest stosowana na całym świecie.

Metoda rehabilitacji NDT Bobath najczęściej jest stosowana u dzieci z zaburzeniami funkcji ośrodkowego układu nerwowego gdzie dochodzi do licznych zaburzeń pojawiających się na różnych etapach rozwoju dziecka.

Możemy do nich zaliczyć:

 • zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie tułowia
 • zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie kończyn
 • sztywność stawową
 • zaburzenia sensoryczne (czucia powierzchownego i czucia głębokiego)
 • zaburzenia równowagi
 • afazję (zaburzenia mowy)
 • zaburzenia innych układów ciała (np. układu trawiennego, układu oddechowego)

Twórcami założeń metody byli Berta i Karl Bobath. Na początku swojej pracy zajmowali się pracą z dorosłymi pacjentami z uszkodzeniami neurologicznymi. Ich badania dotyczyły pracy nad zaangażowaniem całego ciała pacjenta oraz analizy rozłożenie napięcia mięśniowego z wykorzystaniem prawidłowych wzorców ruchowych.

Czytaj także: Mózgowe porażenie dziecięce – objawy, przyczyny, rehabilitacja

W oparciu o początkowe prace Berty i Karla Bobathów, szwajcarska lekarka pediatrii Elisabeth Koeng i fizjoterapeutka Mary Quinton z Londynu rozwinęły metodę w leczenie neurorozwojowe, opierające się na prawidłowym rozwoju dziecka od momentu pojawienia się na świecie. Stąd też pojawiła się nazwa Neurodevelopment Treatment czyli NDT Bobath.

Głównym założeniem tej metody jest pomoc w wszechstronnym rozwoju dziecka i ułatwienie mu wykonywania podstawowych czynności życiowych, na które pozwolą obecne uszkodzenia układu nerwowego lub dysfunkcje narządu ruchu.

Na podstawie licznych rozważań stworzono główne zasady terapii metoda NDT Bobath, które obejmują:

 • normalizowanie napięcia mięśniowego poprzez zastosowanie różnych technik takich jak: ucisk, obciążanie, opór, głaskanie, wahadłowe ruchy tułowia i kończyn.
 • hamowanie nieprawidłowych odruchów.
 • wyzwalanie prawidłowych wzorców ruchowych poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kontroli takich jak: głowa, obręcz barkowa lub obręcz biodrowa
 • wykorzystanie zdobytych umiejętności w życiu codziennym.

Wykwalifikowany terapeuta posiadający certyfikat metody NDT Bobath skupia się na normalizacji napięcia mięśniowego w obrębie całego ciała a nie tylko danego segmentu. Podczas terapii mały pacjent jest również stymulowany czuciowo by dostać prawidłową informację dotyczącą prawidłowego ustawienia danego segmentu ciała. Terapeuta w trakcie terapii często korzysta z zabawek, które pomagają zachęcić dziecko do współpracy, a także pomagają w wykonaniu prawidłowego wzorca ruchu.

Strategia pracy z każdym pacjentem jest zindywidualizowana i zależna od szczegółowego badania. Podczas terapii ważna jest pozycja ciała dziecka i praca nad dystrybucją obciążenia danego segmentu ciała. Kluczowe są również ćwiczenia równoważne. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie techniki i ich intensywność by jak najlepiej wykorzystać potencjał pacjenta. Ćwiczenia są najbardziej efektywne w momencie gdy dziecko czuje się komfortowo, bezpiecznie i nie płacze podczas terapii. Oczywiście nie jest to proste zadanie. Jednakże w większości przypadków terapia jest dobrze odbierana przez małych pacjentów.

Czytaj także: Metoda ndt bobath i metoda vojty – różnice w rehabilitacji dzieci

Fizjoterapeuci pracujący wg założeń metody NDT Bobath przywiązują bardzo dużą uwagę do czynności dnia codziennego takich jak: pielęgnacja, karmienie, noszenie oraz zabawa. Każda z tych czynności może stanowić element terapii, dlatego fizjoterapeuci udzielają cennego instruktażu i wielu wskazówek. Tylko dobra współpraca rodziców z terapeutą może dać postępy w terapii.

Celem terapii metodą NDT Bobath jest przygotowanie dziecka do funkcjonowania w życiu rodzinnym i społecznym z uwzględnieniem jego potrzeb psychoruchowych.


Zachęcam do komentowania!
Bibliografia:

 1. Borkowska M., Szwiling Z., Metoda NDT-Bobath. Poradnik dla rodziców, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
 2. Mikołajewska E., Metoda NDT-Bobath w neurorehabilitacji osób dorosłych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012. 

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 0 / 5. Liczba Głosów: 0

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym