Jest wiele metod rehabilitacji dzieci, jedną z najpopularniejszych koncepcji leczenia dzieci jest metoda rehabilitacji NDT Bobath. Metoda ta może być stosowana u dzieci posiadających zaburzenia neurologiczne jak i ortopedyczne. Metoda wywodzi się z Londynu, powstała w latach 40 XX wieku i od tego czasu jest stosowana na całym świecie.

Metoda rehabilitacji NDT Bobath najczęściej jest stosowana u dzieci z zaburzeniami funkcji ośrodkowego układu nerwowego gdzie dochodzi do licznych zaburzeń pojawiających się na różnych etapach rozwoju dziecka.

Możemy do nich zaliczyć:

 • zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie tułowia
 • zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie kończyn
 • sztywność stawową
 • zaburzenia sensoryczne (czucia powierzchownego i czucia głębokiego)
 • zaburzenia równowagi
 • afazję (zaburzenia mowy)
 • zaburzenia innych układów ciała (np. układu trawiennego, układu oddechowego)

Twórcami założeń metody byli Berta i Karl Bobath. Na początku swojej pracy zajmowali się pracą z dorosłymi pacjentami z uszkodzeniami neurologicznymi. Ich badania dotyczyły pracy nad zaangażowaniem całego ciała pacjenta oraz analizy rozłożenie napięcia mięśniowego z wykorzystaniem prawidłowych wzorców ruchowych.

Czytaj także: Mózgowe porażenie dziecięce – objawy, przyczyny, rehabilitacja

W oparciu o początkowe prace Berty i Karla Bobathów, szwajcarska lekarka pediatrii Elisabeth Koeng i fizjoterapeutka Mary Quinton z Londynu rozwinęły metodę w leczenie neurorozwojowe, opierające się na prawidłowym rozwoju dziecka od momentu pojawienia się na świecie. Stąd też pojawiła się nazwa Neurodevelopment Treatment czyli NDT Bobath.

Głównym założeniem tej metody jest pomoc w wszechstronnym rozwoju dziecka i ułatwienie mu wykonywania podstawowych czynności życiowych, na które pozwolą obecne uszkodzenia układu nerwowego lub dysfunkcje narządu ruchu.

Na podstawie licznych rozważań stworzono główne zasady terapii metoda NDT Bobath, które obejmują:

 • normalizowanie napięcia mięśniowego poprzez zastosowanie różnych technik takich jak: ucisk, obciążanie, opór, głaskanie, wahadłowe ruchy tułowia i kończyn.
 • hamowanie nieprawidłowych odruchów.
 • wyzwalanie prawidłowych wzorców ruchowych poprzez wspomaganie i prowadzenie ruchu z punktów kontroli takich jak: głowa, obręcz barkowa lub obręcz biodrowa
 • wykorzystanie zdobytych umiejętności w życiu codziennym.

Wykwalifikowany terapeuta posiadający certyfikat metody NDT Bobath skupia się na normalizacji napięcia mięśniowego w obrębie całego ciała a nie tylko danego segmentu. Podczas terapii mały pacjent jest również stymulowany czuciowo by dostać prawidłową informację dotyczącą prawidłowego ustawienia danego segmentu ciała. Terapeuta w trakcie terapii często korzysta z zabawek, które pomagają zachęcić dziecko do współpracy, a także pomagają w wykonaniu prawidłowego wzorca ruchu.

Strategia pracy z każdym pacjentem jest zindywidualizowana i zależna od szczegółowego badania. Podczas terapii ważna jest pozycja ciała dziecka i praca nad dystrybucją obciążenia danego segmentu ciała. Kluczowe są również ćwiczenia równoważne. Fizjoterapeuta dobiera odpowiednie techniki i ich intensywność by jak najlepiej wykorzystać potencjał pacjenta. Ćwiczenia są najbardziej efektywne w momencie gdy dziecko czuje się komfortowo, bezpiecznie i nie płacze podczas terapii. Oczywiście nie jest to proste zadanie. Jednakże w większości przypadków terapia jest dobrze odbierana przez małych pacjentów.

Czytaj także: Metoda ndt bobath i metoda vojty – różnice w rehabilitacji dzieci

Fizjoterapeuci pracujący wg założeń metody NDT Bobath przywiązują bardzo dużą uwagę do czynności dnia codziennego takich jak: pielęgnacja, karmienie, noszenie oraz zabawa. Każda z tych czynności może stanowić element terapii, dlatego fizjoterapeuci udzielają cennego instruktażu i wielu wskazówek. Tylko dobra współpraca rodziców z terapeutą może dać postępy w terapii.

Celem terapii metodą NDT Bobath jest przygotowanie dziecka do funkcjonowania w życiu rodzinnym i społecznym z uwzględnieniem jego potrzeb psychoruchowych.

Zachęcam do komentowania!

Bibliografia:

 1. Borkowska M., Szwiling Z., Metoda NDT-Bobath. Poradnik dla rodziców, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
 2. Mikołajewska E., Metoda NDT-Bobath w neurorehabilitacji osób dorosłych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012. 

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 0 / 5. Liczba Głosów: 0

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This