Pediatria jest bardzo szeroką specjalizacją, dotyczącą leczenia wielu jednostek chorobowych dzieci i młodzieży do 18 roku życia. W swojej pracy fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy z pacjentami pediatrycznymi spotykają się najczęściej z zaburzeniami funkcji układu nerwowego. W przypadku większości jednostek chorobowych pojawia się podobne spektrum objawów:

 • zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie tułowia
 • zaburzenia napięcia mięśniowego w obrębie kończyn
 • sztywność stawowa
 • zaburzenia sensoryczne (czucia powierzchownego i czucia głębokiego)
 • zaburzenia równowagi
 • afazja (zaburzenia mowy)
 • zaburzenia innych układów ciała (np. układu trawiennego, układu oddechowego)

Istnieje wiele metod i koncepcji leczenia dzieci posiadających wymienione powyżej objawy. Jedną z form terapii może być również masaż. W przypadku masażu istnieje wiele różnych technik i metod ale najbardziej popularna z nich to masaż Shantala dla niemowląt.

Masaż Shantala dla niemowląt

Masaż Shantala kierowany jest głównie do niemowląt jednak z powodzeniem może być stosowany u starszych dzieci, zwłaszcza tych, które wykazują zaburzenia emocjonalne i sensoryczne (czucia powierzchownego i głębokiego). W przypadku masażu Shantala niezwykle ważna jest technika wykonywania masażu. Chodzi tu głównie o specjalne chwyty, pozycję ciała dziecka oraz szybkość wykonywania ruchów.

Czytaj także: Zaburzenia umiejętności dziecka do 3 miesiąca życia, na co zwrócić uwagę?

Masaż można stosować zarówno u dzieci zdrowych jak i z niepełnosprawnością ruchową i psychiczną. Dzieci zdrowe można nauczyć bliskości, zaufania do rodzica czy opiekuna oraz wyciszenia. Masaż Shantala często stosowany jest u dzieci mających problemy sensoryczne (nadpobudliwość, nadwrażliwość). W przypadku dzieci ze znacznym poziomem niepełnosprawności masaż może być uzupełnieniem terapii głównej. Jest to zazwyczaj rehabilitacja prowadzona metodami NDT-Bobath, Vojty, Pnf lub kombinacją tych metod.

Poprzez wykonywanie regularnych masaży możemy uzyskać wiele pozytywnych efektów

Poznawanie własnego ciała

Podczas masażu dziecko zaczyna poznawać różne rejony swojego ciała, które nie są jeszcze wykorzystywane lub zauważalne na co dzień. Odpowiednia stymulacja czuciowa daje dużo informacji na temat schematu całego ciała. Jest to szczególnie ważny aspekt u dzieci z nadwrażliwością dotykową oraz wzmożonym napięciem mięśniowym.

Wyciszenie

Właściwie wykonany masaż pozwala na stopniowe wyciszenie dziecka. Poprzez delikatne i rytmiczne ruchy dziecko zaczyna czuć błogi spokój. Rozluźnienie obejmuje całe ciało oraz spowalnia oddech. Dla dzieci nadpobudliwych jest to szczególnie ważny aspekt.

Budowanie relacji

Systematyczne masowanie ma wpływ nie tylko na dziecko ale także na osobę masującą. Dzięki stosunkowo łatwym technikom masażu rodzic zyskuje w oczach dziecka, dając mu poczucie bezpieczeństwa oraz bliskości.

Stymulacja układu nerwowego

Oprócz wyżej wymienionych zalet masaż stymuluje także układ nerwowy dziecka. W skórze umieszczonych jest kilka rodzajów receptorów. Podczas masażu receptory aktywują się dając ogromną ilość informacji, przez co w mózgu dziecka rozwijają się nowe połączenia nerwowe.

Poprawa funkcji układu trawiennego

Masaż Shantala dla niemowląt ma istotny wpływ na układ pokarmowy dziecka. Może on być szczególnie pomocny gdy zdarzają się kolki czy wzdęcia ponieważ masowanie poprawia perystaltykę jelit oraz ułatwia wypróżnianie się.

Poprawa funkcji układu krwionośnego

U wielu dzieci z niepełnosprawnością częstym objawem są zaburzenia krążenia i termoregulacji. W tym przypadku odpowiednie techniki masażu mogą wpłynąć na zmniejszenie objawów.

Regulacja napięcia mięśniowego

Kluczową zaletą masażu Shantala jest wpływ na zaburzenia napięcia mięśniowego. W takim przypadku masaż może być doskonałym przygotowaniem i uzupełnieniem właściwej terapii z fizjoterapeutą.

Poprawa mowy

Zarówno u niemowląt jak i u dzieci starszych masaż możemy wpływać na stymulację mięśni odpowiedzialnych za mowę. Pobudzane odpowiednich grup mięśniowych ułatwia dziecku wydobywanie dźwięków i głosek. Masaż jest idealnym przygotowaniem przed terapią z logopedą.

Budowanie relacji społecznych

Dodatkowym atutem masażu Shantala jest to, iż może on wzmacniać relacje społeczne. Często różne ośrodki i placówki organizują zajęcia grupowe z masażu Shantala dla dzieci i ich rodziców. Wzmacnia to relacje pomiędzy dziećmi w innym otoczeniu niż najbliższa rodzina i dom. Jest to bardzo istotne dla maluchów, które zazwyczaj przebywają z mamą czy tatą w domu. Dodatkowo dziecko obserwuje, inne maluchy, które są rozebrane i świetnie się bawią.

Jaka jest najlepsza pora na masaż Shantala?

Czas na wykonanie masażu jest sprawą indywidualną jednak w przypadku wielu dzieci można zauważyć pewne zależności. W przypadku noworodków i niemowlaków najlepszą porą na masaż jest poranek lub południe. Wieczorem dzieci zazwyczaj są już zmęczone więc, mogą źle znosić każdą stymulację. W przypadku tak małych dzieci ważna jest także pora aktywności. Masaż malucha stymuluje niewykształcony układ nerwowy, dlatego warto go rozpocząć w momencie kiedy dziecko jest wypoczęte.

W przypadku dzieci starszych (po 9-10 miesiącu życia), które w większości przypadków są już bardzo aktywne warto zmienić porę masażu na godziny wieczorne. Dla tych dzieci dzień jest czasem największego szaleństwa dlatego ciężko będzie utrzymać jedną pozycję podczas masażu. Lepszą porą na masaż może być wieczór, kiedy dziecko jest spokojniejsze. Masaż dzieci w tym wieku pozwoli na wyciszenie i złagodzenie emocji przed pójściem spać. Może to wpłynąć na łatwiejsze zasypianie i spokojniejszy sen. Oczywiście należy tak wybrać porę wieczornego masażu by dziecko było jak najbardziej wypoczęte. Zostawienie masażu na czas przed samym zasypianiem nie jest dobrym pomysłem bo większość  dzieci jest wtedy rozdrażniona.

W przypadku dzieci starszych w wieku przedszkolnym najlepszą porą masażu może być wieczór by wpłynąć na wyciszenie oraz rozładowanie napięć związanych z całodzienną aktywnością. U bardzo wielu dzieci wyciszenie podczas masażu pozwala na znacznie łatwiejsze zasypanie i spokojny sen.

Czytaj także: Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt: objawy, przyczyny, rehabilitacja

Aby masaż dał pozytywne efekty powinny być spełnione pewne warunki:

 • dziecko nie powinno być od razu po jedzeniu
 • dziecko powinno być nagie
 • temperatura w pomieszczeniu powinna wynosić powyżej 21 stopni Celsjusza
 • powinna być zachowana cisza
 • maluch powinien leżeć na grubym kocu bądź karimacie
 • dziecko w trakcie masażu powinno leżeć płasko na wyprostowanych nogach rodzica
 • stopy malucha powinny blisko dotykać brzucha osoby masującej
 • należy użyć olejku do masażu dla dzieci, wcześniej ogrzewając go w dłoniach
 • masaż powinien trwać 5-10 minut nie dłużej
 • należy przerwać czynności jeśli dziecko jest niespokojne lub zmęczone
 • w trakcie masażu należy mieć stały kontakt dotykowy z maleństwem.

Na koniec warto pamiętać, że istnieją również pewne przeciwwskazania do wykonania masażu. Jest ich niewiele ale należy o nich wspomnieć, są to m. in.:

 • gorączka
 • stan zapalny
 • choroby skóry (np. atopowe zapalenie skóry)
 • stan zaraz po szczepieniu.

Podsumowując, zarówno w przypadku dzieci zdrowych jak i tych z niepełnosprawnością masaż może być wartościowym środkiem do osiągnięcia wielu korzyści. Jeśli masaż jest wykonywany przez rodziców to efekt może być jeszcze większy. Często wydaje nam się, że nie mamy w ciągu dnia ani chwili wolnego czasu. Jednak od 5-10 minut delikatnego masażu może przynieść ulgę zarówno dziecku jak i wyciszenie nam samym.

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 0 / 5. Liczba Głosów: 0

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This