W przypadku dzieca z niepełnosprwnością chodu wózek inwalidzki jest nieodłącznym elementem życia. Staje się on niezwykle istotny dla podstawowego funkcjonowania zarówno w domu jak i całym najbliższym otoczeniu. Wózek inwalidzki może pełnić wiele różnych funkcji dlatego w zależności od dysfunkcji dziecka powinien w jak największym stopniu poprawiać komfort funkcjonowania w życiu codziennym.

Każdy wózek inwalidzki musi być indywidualnie dopasowany do budowy dziecka (wzrost, waga), stopnia niepełnosprawności (rodzaj uszkodzenia, wady postawy, zaburzenia napięcia mięśniowego) oraz możliwości ruchowych dziecka. Wszystko te czynniki będą miały kluczowy wpływ na dobór odpowiedniego sprzętu.

Jeśli stoisz przed wyborem zakupu wózka należy przede wszystkim poznać podstawowe rodzaje wózków, ułatwi to znacznie wybór konkretnego modelu.

Klasyczny wózek inwalidzki

Jest to ciężki metalowy wózek, który zazwyczaj nie posada regulacji kąta nachylenia siedziska i oparcia. Klasyczne wózek inwalidzki nie posiada żadnych akcesoriów oprócz podstawowego typu podnóżków. Zazwyczaj stosuje się go u pacjentów, którzy tylko tymczasowo będą z niego korzystać lub gdy dziecko ma niewielki deficyt i korzysta z wózka tylko podczas niektórych okoliczności (wyjście na dłuższy spacer, dalsze wyjazdy poza dom). Plusem klasycznego wózka inwalidzkiego jest możliwość składania. Po złożeniu wózek nie zabiera dużo miejsca zarówno w domu jak i w samochodzie.

Czytaj także: Mózgowe porażenie dziecięce – objawy, przyczyny, rehabilitacja

Wózki specjalistyczne

Są to wózki przeznaczone dla dzieci z większą niepełnosprawnością ruchowa. Tego typu wózki posiadają liczne funkcje i udogodnienia. Jednym z nich jest obecność zagłówka. Niższe modele oferują niższej klasy tworzywo oraz jednopłaszczyznową regulację ustawienia. W przypadku lepszej klasy wózków zagłówek jest wykonany z bardzo komfortowego tworzywa oraz posiada przynajmniej kilka różnych możliwych kierunków regulacji (góra-dól, przód-tył, rotacja prawo-lewo). Kolejną zaletą tego wózka jest możliwość regulacji zarówno samego oparcia jak i oparcia wraz z siedziskiem. Są to niezwykle istotne udogodnienia mające wpływ na podstawowe czynności dnia codziennego jak karmienie, przesadzanie, odpoczynek oraz profilaktykę tworzenia się odleżyn.

Do kolejnych zalet tego wózka możemy zaliczyć regulowane podnóżki oraz podłokietniki. Tak jak w przypadku zagłówka tu również wraz z lepszym modelem wózka wzrasta liczba opcji i możliwej regulacji. W przypadku wózków specjalistycznych liczą się również szczegóły, które mają wpływ na ułatwienie codziennego funkcjonowania całej rodziny. Tego typu wózki często posiadają bardzo dobre hamulce oraz opony, ponadto rama jest wykonana z lekkich stopów metalu.

Bardzo często wszystkie elementy materiałowe są pokryte najlepszej klasy tkaninami, co pozwala na utrzymanie wózka w odpowiedniej czystości. Mało kto zdaje sobie sprawę, że o jakości, wygodzie i trwałości tego typu wózków mogą decydować takie detale jak: rodzaj rączek, jakość elementów łączeń oraz podzespołów. Niestety minusem tego typu wózków jest waga oraz często brak możliwości łatwego składania, Jednak wynika to z ogromnej funkcjonalności tego typu sprzętu.

Wózki aktywne

Są to wózki przeznaczone głównie dla pacjentów potrafiących samodzielnie się poruszać na wózku. Często pacjenci potrafią się na nich poruszać pomimo znacznych deficytów w obrębie kończyn górnych i tułowia. Wózki aktywne mają specjalną budowę, zupełnie inną od wózków opisywanych wcześniej. Przede wszystkim ich zaletą jest waga. Zazwyczaj są one wykonane z lekkich stopów oraz mają niewielkie rozmiary. W przypadku wózków aktywnych ważna jest wysokość oparcia, która jest uzależniona od stabilizacji tułowia. Wózki aktywne posiadają dość cienkie opony oraz koła ustawione pod odpowiednim kątem. Ich ciągi wykonane są z dobrej klasy tworzywa by dawać jak największą przyczepność podczas jazdy. Wózki aktywne pozbawione są większości gadżetów bo ich zaletą ma być lekkość i zwrotność. Wytrenowani pacjenci na wózkach aktywnych potrafią pokonywać różne przeszkody, a w ekstremalnych przypadkach zjeżdżać po schodach! Istnieją różne odmiany tych wózków przeznaczone do uprawiania sportu.

Wózki z elektrycznym napędem

To kolejny rodzaj wózka. Jest to bardzo charakterystyczny wózek, który daje wiele możliwości dziecku z niepełnosprawnością. Zazwyczaj jest to wózek dla dzieci z większym stopniem niepełnosprawności lub dzieci z mniejszym uszkodzeniem, które mają potrzebę pokonywania większych odległości, co może być trudne na wózku z napędem ręcznym. Jest wiele rodzajów wózków elektrycznych. Ich główne parametry to szybkość poruszania się, wydajność baterii oraz rodzaj sterowania (zależny od funkcji dłoni). Wózki elektryczne mają różnej wielkości koła przeznaczonej do różnej nawierzchni. Zazwyczaj posiadają wyposażenie pozwalające na jazdę w ruchu miejskim (lampy, migacze, syrena). Wózki elektryczne potrafią mieć całkiem dużą moc i wydajność (do kilkudziesięciu kilometrów na jednym ładowaniu) jednak mają też spore minusy, do których należy spora waga oraz trudności ze złożeniem jego elementów. Zazwyczaj waga wózka i jego funkcja pozbawia go możliwości posiadania różnych dodatkowych wygód i funkcjonalności.

Wózki z pionizacją

Jest to nowy typ wózka wytwarzany tylko przez kilku producentów. Tego typu wózek ma część zalet wózka specjalistycznego jednakże ma dodatkową zaletę w postaci dodatkowych siłowników sterowanych elektrycznie które pionizują pacjenta! Jest to ciekawa propozycja na rynku wózków dla osób z niepełnosprawnością.

Wózek z możliwością pionizacji jak każdy sprzęt posiada swoje zalety i wady. Zaletą jest możliwość częstej pionizacji bez użycia dodatkowych osób czy pionizatorów. Minusem jest duża waga wózka oraz brak części akcesoriów, które są ograniczone brakiem miejsca i wagą wyjściową wózka. Wydaje się jednak że tego typu wózki są przyszłością, ponieważ dają łatwą możliwość pionizacji.

Czytaj także: Spastyczność mięśni u dzieci – jaka terapia i ćwiczenia

Oczywiście powyższe typy wózków mają różne opcje pośrednie, które potrafią łączyć rożne akcesoria i funkcjonalności ważne dla małego pacjenta. W przypadku wyboru konkretnego modelu wózka inwalidzkiego pamiętajcie o najważniejszych zasadach:

 1. Umiejętności pacjenta: jeśli pacjent potrafi manewrować wózkiem to trzeba mu na to pozwolić i wykorzystać jego mocne strony. W przypadku pacjentów z większą niepełnosprawnością trzeba wybrać taką opcję, która będzie jak najkorzystniejsza dla zdrowia (odpowiednia stabilizacja tułowia, pozycja kończyn oraz głowy).
 2. Komfort dnia codziennego: To bardzo ważna cecha. Ważne by określić do czego będzie służyć wózek i ile godzin dziecko ma w nim spędzać. Czy łatwo z niego wykonać transfer? czy jest komfortowy na dłuższe siedzenie? czy łatwo się nim manewruje w ciasnych przestrzeniach? oraz czy można go złożyć do auta? To wszystko bardzo ważne pytania, na które należy znaleźć odpowiedź jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji.
 3. Ochrona: Dobry wózek znacznie minimalizuje ryzyko powstania odleżyn. To kluczowa kwestia. Ważne są materiały, wykończenia oraz wygodna pozycja do siedzenia. Dobre wózki są dostępne z licznym akcesoriami przeciwodleżynowi, co daje im dużą przewagę.
 4. Akcesoria: Należy bardzo długo się zastanowić jakie akcesoria i udogodnienia będą użyteczne na co dzień a co jest zbędne. Jest to bardzo ważna decyzja więc nie należy się spieszyć. Do głównych funkcjonalności wózków które nie zawsze są w standardzie możemy zaliczyć:
 • regulacja kąta pochylenia siedziska
 • regulacja kąta oparcia
 • regulacja podłokietników
 • regulacja podnóżków
 • regulacja zagłówka
 • napęd
 • pionizacja
 • regulowana rączka
 • oświetlenie i syrena
 • małe kółka z tyłu wózka
 • lekka rama
 • specjalistyczne poduszki przeciwodleżynowe
 • pasy zabezpieczające


Wózki inwalidzkie niestety nie są tanie dlatego warto pamiętać o dofinansowaniu. Dowiedz się jakie dofinansowanie przysługuje Twojemu dziecku i co ile lat można walczyć o kolejne wsparcie. Wiele rodzin posiada więcej niż jeden wózek tak by dobierać odpowiedni sprzęt do konkretnych warunków i potrzeb małego pacjenta.

Zachęcam do komentowania!

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 0 / 5. Liczba Głosów: 0

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This