Jeśli w 12 tygodniu życia płodowego byłaś ze swoim maleństwem na USG zapewne wiesz, że już wtedy dziecko rusza się w Twoim brzuchu. Mały człowiek odczuwa potrzebę ruchu od samego początku. Okres po porodzie oraz czas wczesnego dzieciństwa to momenty, w których zachodzą dynamiczne zmiany rozwojowe. Aby rozwój Twojego dziecka był prawidłowy, niezbędna jest odpowiednia dawka ruchu!


Prawidłowy rozwój dzieckaRozwój ruchowy każdego dziecka przebiega w ściśle określonym kierunku.
Mianowicie postępuje od głowy w kierunku kończyn dolnych, od części ciała położonych bliżej tułowia, do części bardziej oddalonych od tułowia. W początkowym etapie rozwoju obserwujemy jedynie reakcje odruchowe, dopiero z czasem maluch będzie wykonywał swoje zadania w sposób celowy i zamierzony. Jeśli będzie chciał złapie swoją ulubioną grzechotkę lub na czworakach zacznie gonić piłkę lub Waszego zwierzaka. Jak to mówią „praktyka czyni mistrza”. 

Czytaj także: Obniżone napięcie mięśniowe u niemowląt – objawy, przyczyny, rehabilitacja

Aby rozwój dziecka przebiegał w sposób prawidłowy musisz mu dostarczyć stymulację i możliwości do poznawania świata. Pamiętaj, że dziecko, które się rusza, jest dzieckiem szczęśliwym! Ruch zwiększa pracę układu oddechowego co powoduje lepsze utlenienie oraz stymulację mózgu. Aktywność fizyczna wpływa również na wydzielanie substancji, które stymulują rozwijanie się komórek nerwowych oraz produkcję endorfin odpowiadających za dobre samopoczucie. Wraz z doskonaleniem funkcji poznawczych dziecko chce coraz więcej! odczuwa potrzebę złapania grzechotki czy zabawki zawieszonej w łóżeczku. Do tego wszystkiego niezbędny jest trening, który zaprocentuje na przyszłość.

Dzięki nabywaniu nowych możliwości ruchowych maluch ćwiczy swoje mięśnie, które muszą być wystarczająco silne aby dziecko samodzielnie zaczęło podnosić główkę, mogło swobodnie obracać się na boki czy w końcu usiąść (samodzielnie, bez sadzania na siłę!). Przez zmiany pozycji doskonali się również koordynacja i równowaga, które są bardzo ważne w trakcie raczkowania czy nauki chodu.  Aby to wszystko osiągnąć dziecko musi wykonać tysiące powtórzeń, a będzie to możliwe tylko wówczas jeśli mu na to pozwolisz i stworzysz odpowiednie warunki.

Czytaj także: Chodzenie na palcach u dziecka – przyczyny i diagnostyka


Ograniczenia prawidłowego rozwoju dzieckaCzęść rodziców niestety zapomina o dostarczaniu odpowiedniej swobody swojemu dziecku. Często podczas wizyty w centrum handlowym dziecko przez cały czas jest w wózku, bardzo często zamiast „głębokiej” gondoli wykorzystywane jest nosidełko, które bez problemu można wpiąć w stelaż wózeczka. Maluch w takiej pozycji przebywa niejednokrotnie kilka godzin, bez możliwości wykonywania ruchu. Dla niektórych mam wózek jest również wybawieniem w warunkach domowych. Łatwiej jest przecież zapiąć dziecko w wózku czy bujaczku niż ganiać za nim po całym domu. Mama bardzo często musi przecież ugotować obiad, wyprać, posprzątać. Do ograniczenia swobody dziecka dochodzi także podczas długiego noszenia na rękach (szczególnie przez dalszych członków rodziny), oczywiście bliski kontakt jest ważny ale potrzeba wolności ruchów i eksploracji otaczającego świata jest kluczowa.

U dziecka, które mało się rusza bardzo często występuje ograniczona ruchomość w obrębie tułowia oraz kończyn dolnych. Maluch, któremu nie pozwalasz się ruszać bardzo często może mieć obniżone napięcie mięśniowe (nie ma bowiem okazji do „treningu”, który wzmocni mięśnie). Takie dziecko wykazuje jedynie dobrą aktywność w obrębie kończyn górnych – leżąc w wózku mógł przecież jedynie trącać zabawki lub wkładać je do buzi. Dzieci takie nie będę miały również motywacji do osiągania nowych pozycji, nie czują takiej potrzeby. Dość często pojawia się również problem zaburzenia postawy. Jeśli dziecko przebywa w nosidełku czy bujaczku przez dłuższy czas to utrwala nieprawidłową pozycję ciała (niektóre mięśnie ulegają skróceniu inne natomiast nadmiernie się rozciągają).

Jak zwiększyć aktywność swojego dziecka
 

Co więc zrobić? gdzie spędzać czas z dzieckiem aby mogło ruszać się do woli? Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem jest oczywiście podłoga! Dla urozmaicenia można również zakupić specjalną matę, która swymi kolorami zachęci dziecko do zabawy i zmiany pozycji. Dziecko na podłodze łapie swoją ulubioną grzechotkę, przekręca się lub turla. Nie ma chyba dla niego lepszych ćwiczeń. Część dzieci oczywiście do zabawy będzie potrzebowało jedynie kilku zabawek, inne natomiast będą dopominać się obecności rodzica. Pamiętaj jednak, że Twoje poświęcenie przyniesie wymierne korzyści zarówno Tobie jak i Twojemu dziecku.

Czytaj także: Niegrzeczne dziecko a może zaburzenia senosryczne?

Przez zmianę faktury, na której przebywa dziecko możesz zwiększyć stymulację. Inna będzie zabawa i odczucia na macie, inna na dywanie a zupełnie co innego dziecko poczuje na płytkach czy panelach. Świetną zabawą może okazać się również przemierzanie ogródka (to nic, że się pobrudzi, to przecież świetna eksploracja).

Jeśli Twoje dziecko płacze przy próbie zmiany pozycji nie reaguj od razu. Może w taki właśnie sposób wyraża swoją frustrację? Przecież nie da się nauczyć wszystkiego od razu, trzeba próbować wiele razy zanim coś się uda. Zamiast brania dziecka na ręce zachęć go do wspólnej zabawy, zmień zabawki.

Bujaczki i nosidełka nie są czymś złym. Należy jednak zachować rozsądek w ich użytkowaniu. Dziecko powinno w nich przebywać jedynie wtedy gdy naprawdę musisz coś zrobić. Swój wolny czas poświęcaj dziecku, ruszaj się z nim. Duża aktywność  przełoży się bezpośrednio na poziom aktywności fizycznej w dalszym życiu.

Warto pamiętać także, że na aktywność dziecka duży wpływ mają uwarunkowania genetyczne. Dzieci, których roznosi energia „poradzą sobie” czy z bujaczkiem czy nosidełkiem. Jednak ograniczenie ruchomości i brak stymulacji dzieci, które mają spokojniejszą naturę może mieć negatywny wpływ na ich rozwój.

Bibliografia:

  1. Jason Gerber R. i wsp. Rozwojowe kamienie milowe: rozwój ruchowy w: Pediatria po Dyplomie, 2013, 15 (3), s. 35
  2. Konieczna- Blicharz J., Mały człowiek w dużym ruchu o znaczeniu ruchu w rozwoju dzieci, Instytut Małego dziecka, Poznań 2011, s. 2-5

Oceń artykuł i pomóż rozwijać portal

Średnia ocena 0 / 5. Liczba Głosów: 0

Jakoże spodobał Ci się ten artykuł...

...podziel się nim ze znajomymi na portalu społecznościowym

Nie chcesz przegapić cennych informacji na temat swojego zdrowia? Zapisz się na Newsletter!

Tylko ciekawe treści, bez spamu!

Dziękuję za zapisanie się!

Pin It on Pinterest

Share This