02 kwietnia 2019

Chociaż tytulowe pytanie jest retoryczne wielu pacjentów zgadza się na rehabilitację bez jasno określonego celu. Czasami ulegamy złudzeniu, że bliżej nieokreślony powrót do zdrowia czy dawnej formy odpowiada na pytanie o cel. Czasami terapeuci nie naciskają wystarczająco na precyzyjne na ustalenie kierunku terapii – nie robią testów, lub proponują gotowy zestaw ćwiczeń który powinien pomóc…. No właśnie, w czym?! Z drugiej strony pacjenci zbyt rzadko się zastanawiają nad tym, czego potrzebują najbardziej. Często też nie wiedzą w jaki sposób wyznaczyć cel i jakie kryteria powinien on spełniać. Tymczasem dobra praktyka opiera się na wyznaczaniu celów terapii i mierzeniu stopnia w jakim zostały one zrealizowane.

Rehabilitacja bez klarownego celu jest jak wyprawa w nieznane bez mapy. Istniej nikła szansa, że dojdziesz tam gdzie chciałeś, a Twoja droga będzie przy tym kręta i wyboista. Gdy chcesz wyremontować kuchnię, musisz mieć najpierw projekt działania. Kiedy zaprowadzasz samochód do mechanika to wymagasz, żeby odzyskał lepszą sterowność, żeby silnik pracował płynnie, żeby silnik przestał wreszcie gasnąć na skrzyżowaniu. Nie wyobrażam sobie osoby sugerującej mechanikowi żeby auto jeździło „jakoś lepiej” lub żeby zrobił, co uważa. Kiedy idziesz do fryzjera to wiesz, jak chciałbyś/chciałabyś wyglądać , kiedy wyjdziesz z salonu. Dlaczego z twoim usprawnianiem miało by być inaczej?!

Czytaj także: Poznaj konsekwencje i przyczyny napięcia mięśni łydek

Ukierunkowana rehabilitacja pociąga za sobą wiele korzyści. Chciałabym przybliżyć Ci niektóre z nich. Oto one:

  • Efektywność stosowanych ćwiczeń i technik terapeutycznych

Świadomość swoich potrzeb to pierwszy i najważniejszy krok do ich realizacji. Ciężko bowiem dążyć do czegoś, co nie ma określonego kształtu. Jeśli uświadomisz sobie, co jest Twoją najbardziej palącą potrzebą, lub problemem którego chciałbyś się pozbyć w pierwszej kolejności, fizjoterapeuta z większą łatwością dobierze techniki i ćwiczenia które pomogą Ci osiągnąć zakładany cel.

  • Oszczędność energii i czasu

Dla osób zaangażowanych w proces terapeutyczny, jasny cel to oszczędność czasu i energii. Jeśli wiadomo, że chcesz opanować chodzenia po schodach, albo że potrzebna Ci funkcja chwytna ręki, całe wysiłki zespołu skupią się na poprawie tych elementów. W rezultacie cel  będzie osiągnięty szybciej, w porównaniu z sytuacją gdy uwaga terapeutów jest rozproszona na kilku mniej lub bardziej istotnych kwestiach. Warto abyś jasno zadeklarował swoje oczekiwania umożliwiając zespołowi rehabilitacyjnemu zrozumienie Twoich potrzeb. Czasem bowiem zdarza się, że terapeuta błędnie zakłada, iż najbardziej zależy Ci na pójściu o własnych siłach do toalety, podczas gdy Ty najbardziej marzysz o samodzielnym założeniu sobie spodni.

  • Oszczędność pieniędzy

To dobry argument dla tych, którzy nie lubią trwonić ciężko zarobionych pieniędzy. Każda dobrze zaprogramowana rehabilitacja wymaga czasu i środków finansowych. Sprecyzowany cel umożliwia nam jednak weryfikację efektów pracy i podejmowanie dalszych decyzji po okresie jaki przeznaczyliśmy na jego realizację. Rehabilitacja polegająca na wykonywaniu przypadkowych ćwiczeń pochłania z reguły więcej czasu i pieniędzy nie przynosząc wymiernych korzyści.   Jest w zasadzie pozbawiona ekonomicznego sensu. W tej sytuacji lepiej zainwestować w rejs statkiem po Karaibach albo inną równie przyjemną zachciankę, która poprawi Ci nastrój i jakość życia.

  • Zaangażowanie i motywacja

„Bez motywacji nie ma rehabilitacji”. Nie od dziś wiadomo, że jeśli czegoś chcemy naprawdę, dla siebie, a nie dla innych (chociaż różnie z tym bywa), to bardziej mobilizujemy się do działania, które nas przybliży do upragnionego celu. Dlatego tak ważne jest, byś uświadamiał sobie i swojemu terapeucie, do czego dążysz i co jest dla Ciebie istotne.

  • Uniknięcie niepotrzebnej frustracji i wypalenia

Robienie czegoś, co nie przynosi efektu, prowadzi do frustracji. Dotyczyć to może nie tylko Ciebie, ale również Twojego fizjoterapeuty. Nikt nie lubi kręcić się w kółko, robić czegoś nie odnosząc korzyści. Ustanawianie celów terapii zapobiega takiej syzyfowej pracy. Fizjoterapeuta, na podstawie zgłoszonych przez pacjenta potrzeb, dobiera odpowiednie testy funkcjonalne, których umożliwiają ocenę postępów terapii. Brak celu, to brak możliwości weryfikacji skuteczności procesu rehabilitacji! Jest to szczególnie istotne w przypadku długotrwałej, która naraża na rutynę i emocjonalne wypalenie obie zaangażowane strony.

Czytaj także: Dobrze jest chodzić ale w czym?

W swoim usprawnianiu nie musisz ograniczać się do jednego celu. Chodzi o to, by nadawać priorytety swoim dążeniom. Lista celów musi być też stale weryfikowana pod tym kątem. Ponadto fizjoterapeuta może uznać, że spełnienie celu nr 2 nie może się dokonać bez osiągnięcia celu nr 4. Na przykład jako cel nr 2 podałeś „zejście po schodach z mieszkania przed klatkę schodową” a cel nr 4 to „zmniejszenie bólu kolana”. W takiej sytuacji zmniejszenie bolesności kolana będzie warunkowało efektywność chodzenia po schodach.

Mam nadzieję, że przytoczone przeze mnie argumenty przekonały Cię, by wyznaczać sobie cele i świadomie zarządzać własnym procesem usprawniania. Pamiętaj, że Ty i Twoje potrzeby są najważniejsze. Fizjoterapeuci służą pomocą w rozwiązywaniu problemów funkcjonalnych, z którymi się borykasz, ale musza poznać Twoje potrzeby i priorytety. Chcemy Cię wspierać w osiąganiu sukcesów, podobnie jak trener wspomaga sportowca w osiąganiu dobrych wyników. Pamiętaj że Twoje potrzeby mają indywidualnych charakter i mogą znacznie się różnić od potrzeb Kowalskiego czy Nowaka. Rozpoczynając rehabilitację poświęć czas na ustalenie z terapeutą celu terapii, który będzie najlepiej odzwierciedlał Twoje potrzeby.

Oceń artykuł i pomóż na rozwijać portal

Ocena: 0 - 0 głosy
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Wasze komentarze: (1)
.
avatar
 
Maria21.05.2019, 16:03 Odpowiedz

Do takiego lóżka koniecznie trzeba wybrac także odpowiedni materac. Jeśli interesują Cię dobrej jakości i wytrzymałe materace piankowe koniecznie wpisz w google materac viscotherapy. Sama niedawno kupiłam taki materac w sklepie ArtMedic za około 2.000 i na prawdę jestem z niego zadowolona. Bardzo dobrze mi się na nim śpi i mogę właśnie taki materac polecić każdemu!


Jednostki ChoroboweLogowanie / Rejestracja