21 lutego 2019

W przypadku braku przeciwwskazań należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Głównym jego celem będzie redukcja dolegliwości bólowych głowy. Leczenie będzie się składało z wielu różnych elementów terapii.

Leczenie

Gdy bóle głowy są wynikiem zaburzeń funkcjonowania szyjnego odcinka kręgosłupa i obręczy barkowej warto rozpocząć proces rehabilitacji. Terapię warto zacząć od rozluźniania mięśniowo-powięziowego tylnej części głowy, szyi, rejonu mięśni piersiowych oraz całej obręczy barkowej. Dodatkowo pomocne może być rozluźnienie rejonów odległych, które mogą rzutować na rejon głowy. Rozluźnienie tkanek miękkich przyspieszy proces regeneracji, poprawi krążenie oraz mobilność stawową.

Podczas procesu rehabilitacji kluczowa będzie praca nad stabilizacją odcinka szyjnego i obręczy barkowej. Jest to bardzo ważny element terapii bowiem dąży on do trwałej zmiany nieprawidłowej sylwetki. Jeśli nie wpłyniemy na zmianę postawy to niestety objawy mogą często nawracać. Ćwiczenia stabilizujące wymagają dużo cierpliwej pracy zarówno w gabinecie fizjoterapeuty jak i w domu. W przypadku ćwiczeń stabilizujących kluczowe jest osiągnięcie prawidłowej pozycji głowy, obręczy barkowej oraz wydechowego ustawienia klatki piersiowej. Terapia powinna brać również pod uwagę poprawę stabilizacji centralnej. Stabilizacja centralna  to kontrola mięśni głębokich tułowia odpowiedzialnych za „centrum” naszego ciała (regionu miedniczno-lędźwiowego) zarówno w warunkach statyki jak i dynamiki.

Bardzo istotna będzie również praca nad wyrównaniem dysbalansu mięśniowego w rejonie szyjno-piersiowym (rozluźnienie i rozciągnięcie mięśni przeciążonych a wzmocnienie osłabionych).

Jeśli do przyczyn problemu należy ograniczenie ruchomości kręgosłupa, konieczna jest poprawa zakresów ruchomości. Do tego celu wykorzystać można zarówno ćwiczenia jak i terapię manualną, która poprawi elastyczność torebki stawowej oraz tkanek okołostawowych. Ważne, aby zwrócić uwagę na zakres ruchów całego kręgosłupa oraz obręczy barkowej. Należy pamiętać, że ograniczenie jednego rejonu zawsze będzie wpływać niekorzystnie na sąsiedni.

Dla utrzymania efektów terapii bardzo ważna jest profilaktyka. Należy w każdych warunkach pamiętać o właściwych nawykach. Podczas stania i chodzenia należy pamiętać by głowę trzymać w pionie a nie patrzeć w dół lub nadmiernie zadzierać do góry. W pozycji siedzącej podczas jedzenia, czytania książki lub pracy na komputerze należy na ile to możliwe trzymać głowę w pionie lub opierać na zagłówku krzesła lub fotela. Pamiętajmy że ciężar głowy to około 4-5 kg więc układ mięśniowy podczas jej opuszczania jest bardzo mocno obciążony. W miarę możliwości warto się położyć i odpocząć.

Kiedy proces rehabilitacji nie przynosi zadowalających rezultatów lekarz może przepisać leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, by wyciszyć objawy.

Fizykoterapia

Fizykoterapia w przypadku bólu głowy będzie stanowiła uzupełnienie terapii i ma na celu obniżenie bólu, rozluźnienie napiętych mięśni oraz pobudzenie struktur do jak najszybszego gojenia. Należy jednak pamiętać, że istnieją liczne przeciwwskazania do wykonywania zabiegów fizykoterapii w rejonie górnego odcinka szyjnego i głowy (położenie rdzenia przedłużonego, móżdżku oraz mózgu). Dla bezpieczeństwa zabiegi powinny być wykonywane w rejonie przejścia szyjno-piersiowego oraz w okolicy obręczy barkowej gdzie początek bierze wiele mięśni biegnących w kierunku głowy. Aby uzyskać poprawę korzystne może być zastosowanie: elektroterapii, laseroterapii lub termoterapii (okłady ciepłe, lampy rozgrzewające).

Pomoce ortopedyczne

W przypadku bólu głowy pochodzącego z odcinka szyjnego kręgosłupa zaopatrzenie może mieć rolę wspomagającą. W stanie ostrym gdy trudno o złagodzenie objawów korzystny może być kołnierz ortopedyczny. Może on chwilowo odciążyć napięte mięśnie wpływające na pojawienie się objawów. Niestety kołnierz można nosić tylko przez krótki czas (maksymalnie kilka godzin dziennie i tylko w momentach największych przeciążeń). Dodatkowo leczenie można uzupełnić prostotrzymaczem lub popularnym „pajączkiem”. Pomoce te mają swoje wady (brak regulacji oraz indywidualnego ustawienia przez fizjoterapeutę) jednakże, w pewnych sytuacjach dają dodatkową korzystną stymulację (czuciową), która pomaga utrzymać prawidłową postawę.

W przypadku stosowania jakichkolwiek pomocy ortopedycznych należy pamiętać, że powinny one być tylko uzupełnieniem procesu rehabilitacji, który aktywuje nasz aktywny system stabilizacji. Ciekawą pomocą są również wszelkiego rodzaju fotele ergonomiczne do pracy oraz poduszki ortopedyczne do spania. Zarówno dobrze dopasowany fotel jak i poduszka mogą wspomóc proces leczenia i wpłynąć na złagodzenie objawów.

Leczenie operacyjne

W przypadku bólu głowy pochodzącego od kręgosłupa szyjnego bardzo rzadko wykonywana jest interwencja chirurgiczna. Operacja jest wykonywana tylko w przypadkach uszkodzeń pourazowych lub w przypadku dyskopatii szyjnego odcinka kręgosłupa. Ich celem nie jest likwidacja bólu głowy a leczenie innych dolegliwości, które pośrednio mogą wpływać na ból głowy. O konieczności przeprowadzenia zabiegu operacyjnego decyduje lekarz po ocenie: objawów pacjenta, funkcji odcinka szyjnego oraz wyników diagnostyki obrazowej.

Rokowania

Gdy ból głowy ma swoją przyczynę w pozycji i funkcji odcinka szyjnego i obręczy barkowej bardzo ciężko o precyzyjne rokowania. Niestety w odcinku szyjnym jest co najmniej kilka możliwych przyczyn dolegliwości, które mogą dawać różne nasilenie objawów. Najłatwiej o dobre efekty leczenia w przypadku dolegliwości wywołanych zmianami przeciążeniowymi układu mięśniowo-stawowego. Znacznie trudniejsze jest leczenie dolegliwości wywołanych urazami oraz dyskopatią. W każdym przypadku w dłuższej perspektywie czasu kluczową rolę w procesie rehabilitacji ma praca nad profilaktyką przeciążeń oraz prawidłową postawą.

Jeżeli szukasz informacji o objawach, przyczynach i diagnostyce bólów głowy kliknij tutaj.

Bibliografia

  1. Schunke M., Schulte E., Schumacher U., Voll M.:PROMETEUSZ Atlas Anatomii Człowieka. Anatomia ogólna i układ mięśniowo-szkieletowy, MedPharm Polska, Wrocław 2009
  2. Filipczak-Bryniarska I., Bryniarski K., Woroń J., Wordliczek J., Mechanizmy przewodzenia bólu. Rola układu odpornościowego w regulacji odczuwania bólu, „Anestezjologia i Ratownictwo” 2010; 4: 500-509
  3. Martelletti P., Suijlekom H., Cervicogenic Headache. Practical Approaches to Therapy, “CNS Drugs” 2004; 18 (12): 793-805
  4. Vincent M., Luna R., Cervicogenic Headache, “Arq Neuropsiquiatr” 1997; 55 (4): 841-848

Oceń artykuł i pomóż na rozwijać portal

Ocena: 0 - 0 głosy
dnia 2019-02-21

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ


Wasze komentarze: (0)
Nie dodano jeszcze żadnego komentarza.
.


Jednostki ChoroboweLogowanie / Rejestracja